E 21 CPB ziet lichtpuntjes opkomen na inktzwart2020 Attractiepark Toverland Hoewel de economie fors krimpt, houdt Nederland de schade van corona beperkt, stelt het CPB. Als er geen tweede golf komt, kunnen woningbouw en energietransitie de groei aanjagen. Nu de coronauitbraak vooralsnog is getemd en Nederland langzaam maar zeker weer opengaat voor business, neemt het Centraal Planbureau (CPB) voorzichtig de schade op. Het instituut voorziet dieprode cijfers voor dit jaar, maar er zijn ook lichtpuntjes. Eerst maar eens het negatieve nieuws. Het CPB rekent erop dat de Nederlandse economie dit jaar met maar liefst 6 procent krimpt, een 'uitzonderlijke val'. Dat wel- vaartsverlies wordt volgend jaar met een groeicijfer van 3 procent maar voor de helft goedgemaakt. Het zal waarschijnlijk dus zeker tot 2022 duren voordat het bruto binnenlands product (bbp) weer op het niveau kan komen van 2019. Intussen kleurt het begrotings saldo in 2020 met een geraamd te kort van circa 8 procent dieprood en ook in 2021 is het tekort met bijna 5 procent nog altijd fors te noemen. De staatsschuld schiet als gevolg daarvan omhoog tot iets meer dan 60 procent van het bbp, terwijl de werkloosheid verdub belt naar 645.000 werklozen in 2021, ofwel 7 procent van de be roepsbevolking. De hamvraag is of Nederland zo'n dreun aankan, en het ant- woord dat het CPB daarop geeft, lijkt voorzichtig instemmend. Ja, de werkloosheid loopt hard op, maar blijft onder de piek die tij dens de vorige crisis werd bereikt, toen op het hoogtepunt in 2014 bijna één op de twaalf Nederlan ders geen werk had. En hoewel het begrotingstekort nu veel harder oploopt dan in 2009 en 2010, komt de staatsschuld op een lager ni veau uit, doordat er de afgelopen jaren flink is afgelost. De schuld blijft draagbaar, oordeelt het CPB. Beperkt Nederland is met zijn open, op de export gerichte economie door gaans erg gevoelig voor internatio nale crises. Toch weet ons land in vergelijking met andere eurolan den de schade tot dusver beperkt te houden, laat het planbureau zien. Zowel in het eerste als tweede kwartaal kromp het Ne derlandse bbp minder hard dan el ders. Waar de industriële produc- tie in de rest van het eurogebied in april met 31 procent terugviel, was de daling in Nederland met 10 pro cent drie keer zo klein. De bouw productie, die over de grens daal de, nam hier zelfs toe. Dat Nederland een minder Nederland zal bovengemiddeld profiteren van het herstel elders strikte lockdown hanteerde dan bijvoorbeeld Zuid-Europese lan den, heeft er volgens het CPB ver moedelijk voor gezorgd dat de klap hier minder hard aankwam. Veel meer winkels bleven hier open, waardoor de detailhandel de ver- koopverliezen wist te beperken. Ook het feit dat Nederlanders van wege de relatief grote dienstensec tor meer mogelijkheden hadden om door te werken kan een rol hebben gespeeld, evenals de ge woonte om relatief veel inkopen online te doen. Ook de regering heeft een duit in het zakje gedaan, denkt het CPB, door met grote steunpakket- ten te komen. Nederland trekt acht keer zoveel geld uit als tijdens de kredietcrisis, en komt daarmee in de buurt van de Europese kop lopers, terwijl ook de snelle uit betaling vermoedelijk heeft bij gedragen aan de effectiviteit van de steun. Tegelijkertijd kan de overheid niet eindeloos hele sectoren op de been houden, waarschuwt het CPB. In een aantal sectoren zal on herroepelijk een herstructurering moeten plaatsvinden. Maar er is volgens CPB-directeur Pieter Hasekamp geen enkele aanleiding om in rap tempo de schuld omlaag te brengen. Sterker nog, de over heid zou het herstel van de econo mie een handje kunnen helpen door al geplande investeringen in bijvoorbeeld de energietransitie of bouwprojecten naar voren te ha len, suggereert hij. Daarmee laat het CPB een ander geluid horen dan in het verleden, waarin het in stituut, samen met De Nederland- sche Bank, zo vaak hamerde op be grotingsdiscipline. Solidariteit En ook op een ander punt lijkt Ha- sekamp het roerend eens te zijn met DNB-president Klaas Knot: Nederland moet op internationaal gebied 'solidariteit tonen', al was het maar uit 'welbegrepen eigen belang': ,,Nederland zal bovenge middeld profiteren van een suc cesvol herstelbeleid in andere lan den'', stelt Hasekamp. De timing van die oproep, aan de vooravond van de EU-top over een Europees steunpakket, is pikant. Nederland heeft tot dusver weinig enthousi asme getoond voor de voorstellen van de Europese Commissie. Nederland moet boven alles zien te voorkomen dat de corona- uitbraak opnieuw oplaait, is het advies aan het kabinet. Want het economische herstel dat het CPB nu nog ziet gloren kan zomaar omslaan in aanhoudende misère bij een tweede besmettingsgolf. Bedrijven hebben flink ingeteerd op hun reserves en lopen het risico alsnog om te vallen als het land weer deels op slot gaat. De gevol gen van een dergelijk zwart scena rio zullen de economie en de schatkist nog vele jaren pijn doen. van PZC fi't Ontdek je eigen magie! Bestel tickets op pzc.nl/toverland woensdag 17 juni 2020 PC Soepeler lockdown voorkomt grotere economische schade Laurens Kok Den Haag - Pieter Hasekamp, CPB Omdatje Ben jij een echte snelheidsduivel, houd je van klimmen en klauteren of ben je een echte waterrat? Bij Toverland beleeft iedereen onbezorgd en veilig een magisch mooie dag om nooit te vergeten. Ga van een stoere achtbaan naar een spetterende wildwaterbaan of kom even tot rust in bootjesattractie Merlin's Quest. Jong en oud wordt betoverd door ruim 35 attracties en shows. Tickets zijn beperkte tijd beschikbaar. Bestel nu snel jouw tickets! *Gekochte tickets zijn geldig t/m 10 juli 2020. De bezoekdatum dient voorafgaand aan het bezoek nog gereserveerd te worden. De beurs daalde in in het begin van de crisis pijlsnel, maar krabbelt nu weer op. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21