Zij bekijkt orgaandonatie met Contactonderzoek door GGD levert meestal geen bron op Pleitbezorger Rick Brink IJskoude ontvangst JOL Walcheren Sinds begin deze maand doen alle 25 gezondheidsdiensten in Neder land na een positieve coronatest bron- en contactonderzoek om te voorkomen dat de ziekte zich ver spreidt. Maar de bron opsporen is volgens GGD-voorman Sjaak de Gouw vaak lastig. ,,Als iemand aangeeft: ik ben wat op visite geweest, gaan fietsen en ik heb op een terrasje gezeten, dan kun je niet zeggen waar de bron zit.'' Bij het gros van de onderzoeken blijft het volgens GGD-voorman De Gouw, die voor alle GGD'en de infectieziektebestrijding leidt, on duidelijk waar het virus vandaan komt. ,,Er zijn maar enkele moge lijkheden waarbij je dat wel zeker weet: bijvoorbeeld als iemand veertien dagen is binnengebleven en maar één keer naar buiten is ge weest.'' Essentieel Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) noemt 'bron- en contactonderzoek een es sentieel onderdeel van de bestrij ding van de huidige Covid-19-epi- demie'. 'Wees lokaal, regionaal en landelijk alert op bijzondere cluste ring van cases. Doe nader onder zoek als dat het geval is', staat in de RIVM-richtlijn. De conclusie dat het niet altijd lukt, moet je niet ontmoedigen Ook andere landen houden bij wie waar het coronavirus opliep. Ne derland doet dit volgens de GGD- directeur niet landelijk. ,,Wij zien geen reden om dat te analyseren. Dat gebeurt wel op gemeenteni veau. Maar een landelijke registratie is er niet, omdat je de bron in de meerderheid van de gevallen niet weet.'' Veenbrand Arts-microbioloog Bert Mulder van het Canisius Wilhelmina Zieken huis in Nijmegen pleit ervoor wél landelijk onderzoek te doen naar de resultaten van het bron- en con- tactonderzoek. ,,De conclusie dat het niet altij d lukt, moet j e niet ont moedigen. Elke bron die je vindt, draagt eraan bij dat je het virus be ter kunt indammen. Elke veen brand wil je kunnen uittrappen en dat kan alleen als je weet waar die zit. Dan kom je erachter of het om slachterijen, een nertsenboerderij of een school gaat'', betoogt hij. ,,Of je nou maar van 6 of 60 procent de bronnen weet, dat is allemaal infor matie waar je iets aan hebt.'' P4 De man die het Journaal aan zijn doventolk hielp De weinige Joodse overlevenden uit de nazikampen werden in ons land uitermate kil ontvangen »P12 woensdag 17 juni 2020 Nieuwsmedia Wendy Westerlaken uit Middelburg had al een donorcodicil. Ze maakte wel een uitzondering voor haar ogen. En laat nu net zij een aandoening krijgen waardoor ze oogwit van een donor nodig had. Dat veranderde letterlijk haar blik op die uitzondering. De helft van de Zeeuwen heeft zich geregistreerd in het Donorregister. Wie dat niet doet voor 1 september, wordt geacht geen bezwaar tegen orgaandonatie te hebben. Hebt u zich al ingeschreven? Moeilijk te achterhalen wie waar corona kreeg Het lukt meestal niet om te ach terhalen waar met corona be smette patiënten het virus heb ben opgelopen. GGD-directeur Sjaak de Gouw verklaart in een interview met deze krant dat ondanks bron- en contacton- derzoek 'je in de meerderheid van de gevallen de bron niet weet'. Marcia Nieuwenhuis Hilversum —Bert Mulder, arts-microbioloog »P3 Vanmiddag en vanavond stevige buien. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: 24°C Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530 andere ogen ZEELANB2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1