Pensioenakkoord: bonden staan voor duivels dilemma ECONOMIE 19 Een verloren jaar. We zullen afscheid nemen van ongeveer honderd personen daarbij om een regeling waarbij de overheid voor grote bedrijven garant staat voor 80 pro cent. Het is niet zo dat we die financiering auto matisch krijgen. We moeten aantonen dat we levensvatbaar zijn.'' ,,Deze zomer kiezen veel mensen voor kleinschalige, individuele ac commodaties en eigen transport middelen. We zien dat zelf ook: de belangstelling voor Europarcs en onze eigen 'Costa Hollandia' is groot. Maar ik ga ervan uit dat men sen wel weer zullen kiezen voor die grote complexen.'' willen laten doorgaan. Zo'n 15 procent wil de reis uitstellen, en 85 procent wil naar de bestem ming die ze geboekt hebben. De uitkomst ver rast mij ook wel, in positieve zin dan. Het laat zien dat het vertrouwen terugkomt en ik denk dat mensen na drie maanden van beperkingen hard toe zijn aan vakantie.'' ,,Een tweede golfDat zien we dan wel. We zijn in de reiswereld ge wend aan plotselinge gebeurtenis sen. Ik denk dat die nu minder im pact zullen hebben. We zijn beter voorbereid en gooien waarschijn lijk niet alles in lockdown, maar nemen specifieke maatregelen.'' ,,Waarom zou de wereld opeens structureel veranderen door corona? De eerste Duitse toeristen zitten alweer op Mallorca bij het zwembad. Misschien wordt grootschalig iets minder groot. Dan is er, af hankelijk van de grootte van de ac commodatie en de regels van het land, geen plek voor 1000 maar 400 gasten. Mensen die kiezen voor grootschalige com plexen zijn sociale dieren. Hun karakter of ge drag verandert niet opeens door de coronacrisis. Je ziet het aan het vliegtuig en het ov, mensen dragen mondkapjes alsof ze het altijd hebben gedaan.'' ,,We hebben 200.000 klanten die voor deze zo mer bij een ons een reis hebben geboekt per mail gevraagd of ze hun reis willen uitstellen of ,,Wat mij het meest heeft geraakt, is dat we stevig in onze eigen orga nisatie moeten snijden. Het is nog nooit voorgekomen in onze ge schiedenis en het is hard om tegen mensen te moeten zeggen 'jij, jij en jij hebben over een paar weken geen baan meer'. Wat mij ook geraakt heeft, zijn de verhalen van mensen die toen we de reizen massaal moesten annuleren, te kennen gaven dat ze geen voucher wilden omdat dit hun laatste reis zou zijn. Bijvoorbeeld omdat een van de reisgenoten terminaal ziek is. Uiteraard maak je dan een uitzondering en geef je mensen geen voucher maar geld. Maar wat het voor mij pijnlijk blootlegde, is dat va kantie niet alleen maar draait om lang leve de lol maar soms ook gaat om afscheid nemen van dierbaren.'' Afgelopen week werd de uitwer king trots gepresenteerd door FNV- voorman Han Busker, werkgevers voorzitter Hans de Boer en minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid Wouter Koolmees. Maar van een deal was nog geen sprake, de vakbonden moesten het akkoord nog ter goedkeuring aan de leden voorleggen. En dat die gaan instem men is nog lang niet zeker. Tenminste, dat geldt voor twee van de drie werknemersorganisa ties. Vakbond CNV is al akkoord. Maar bij VCP is weerstand tegen de plannen. Reinier Castelein, voorzit ter van De Unie, die bij VCP is aan gesloten, is kritisch. ,,Er is afgespro ken dat iedereen die er op achteruit zou gaan in het nieuwe stelsel ge compenseerd zou worden. Dat is niet zo. Een hele generatie wordt niet gecompenseerd.'' Dat moet verbeteren vindt De Unie. Achteraf repareren bij de cao onderhandelingen is een heilloze weg. ,,Dan krijg je heel verschil lende uitkomsten. Dat willen we niet'', zegt Castelein. Tot nu toe heeft De Unie vergeefs aangedron gen op meer compensatie. De bond twijfelt. ,,Maar we gaan niet bij het kruisje tekenen'', zegt Castelein. Bij de FNV is het ook nog geen gelopen race. Het Ledenparlement- heeft uitstel bedongen van de stemming tot vrijdag. Ze willen meer tijd om het akkoord te bestu deren. Of uitstel ook afstel wordt, zal vrijdag blijken. Vooralsnog legt FNV-onderhandelaar Tuur Elzinga het akkoord vol vertrouwen voor aan de leden. Die behoefte aan uitstel is begrij pelijk, want een nieuw pensioen stelsel betekent nogal wat. Oude ze kerheden worden opgegeven en of de belofte dat iedereen er op voor uit gaat kan worden waargemaakt zal pas in de toekomst blijken. Ga ranties zijn er niet. De grote vraag is of die twijfels eigenlijk wel relevant zijn. Want nee zeggen kan vergaande conse quenties hebben. Het risico bestaat dat het kind met het badwater wordt weggegooid. Het bekendste risico is dat er vol gend jaar forse kortingen moeten worden doorgevoerd op de pensi oenen. Veel pensioenfondsen staan er beroerd voor. Volgens de huidige regels betekent dat eind van dit jaar een korting op de pensioenen van 10 tot wel 25 procent bij een groot aantal fondsen. Eigenlijk had die korting al dit jaar doorgevoerd moeten zijn, maar Koolmees stelde die uit om de onderhandelingen niet onder druk te zetten. Nu er een akkoord ligt is de mi nister bereid de kortingen opnieuw uit te stellen. In het nieuwe pensi oenstelsel gelden de strenge reken regels niet meer en hoeven de pen sioenfondsen minder snel te kor ten. In de overgangsfase naar dat nieuwe stelsel zou ook gewerkt moeten worden met de nieuwe soepelere regels, vinden betrokke nen. Maar zonder akkoord komt de kortingsdreiging weer keihard te rug. Een lastige boodschap. Er is afgesproken dat iedereen die er op achteruitgaat, wordt gecompenseerd Ook andere afspraken staan dan op losse schroeven. Zo heeft het kabi net beloofd de AOW-leeftijd min der snel te verhogen als er een pen sioenakkoord ligt. De vraag is of het kabinet die belofte gestand zal doen zonder akkoord. Ook de afspraak dat de boete op eerder stoppen met werken van tafel gaat voor zware beroepen is dan onzeker. Mensen met een zwaar beroep kunnen dan niet alleen niet eerder met pensi oen, ze moeten zelfs nog langer doorwerken. De wens van de leden om de be handeling van het voorstel uit te stellen ligt ook moeilijk. De onder handelingen hebben al zo lang ge duurd dat het nog een hele toer wordt om de plannen tijdig door het parlement te krijgen. woensdag 17 juni 2020 GO van Corendon Veel Nederlanders kiezen dit jaar voor vakan tie in eigen land. Is er toekomst voor groot schalige complexen en massatoerisme? Wat als er nog een tweede golf komt? Kan de reiswereld dat aan? Waarom denkt u dat? Gewoon weer back to normal, zegt u? Wat heeft u de afgelopen maan den echt persoonlijk geraakt? Bij de leden van de vakbonden VCP en FNV bestaat weerstand tegen de uitwerking van het pensioenakkoord. Maar is te genstemmen wel een optie? Peet Vogels Den Haag - Reinier Castelein, De Unie FNV-voorman Han Busker (midden), VNO-baas Hans de Boer en minister Wouter Koolmees bij de presentatie vorige week. foto anp anderen door corona?'' FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19