0) \^m 18 Corendon was op weg naar het beste jaar ooit, tot het coronavirus roet in het eten gooide. Nu dreigt ontslag voor een kwart van het personeel en hangt de reisorganisa tie aan het infuus bij de banken en de overheid. Takeaway INTERVIEWSTEVEN VAN DER HEIJDEN Toen het virus in Wuhan rondwaarde, was het nog een ver van-mijn- bedshow Kort 'Witte boorden' gaan ook staken bij Tata Steel Het kantoorpersoneel van Tata Steel legt vandaag vanaf half tien het werk neer. Dat meldt vakbond FNV, die hoopt op een paar honderd stakers. In totaal werken er zo'n 1500 mensen op het kantoor bij Tata Steel. Volgens FNV staan er 400 banen op de tocht. Acties bij Tata zijn al enige tijd aan de gang. „Zolang we geen reactie van de direc tie krijgen op onze eisen, gaan de estafette stakingen door'', aldus Roel Berghuis van FNV. Er is protest tegen de dreigende reor ganisatie bij het staalbedrijf. Daarnaast zijn werknemers boos over het gedwongen ver trek van topman Theo Henrar van Tata Steel Nederland. Ook menen ze dat ze onterecht opdraaien voor de verliezen van met name de Britse vestiging van Tata, iets wat door de staalfabrikant wordt tegengesproken. 85 KLANTEN KRIJGEN GELD TERUG Transavia schikt, KLM niet De rechtszaak tegen Transavia, aangespan nen door gedupeerde klanten die geld terug eisen, is van de baan. De luchtvaartmaat schappij heeft geschikt. KLM houdt wel voet bij stuk. Het juridisch geschil draait om klanten die tegen hun zin een coronavou cher hebben gekregen nadat hun vlucht was geannuleerd en hun geld terug willen. Een groep van 85 klanten krijgt nu van Transavia het volledige bedrag teruggestort, meldt claimstichting Aviclaim. Het gaat om een totaalbedrag van in totaal 21.000 euro. Volvo snijdt in personeel Vrachtwagen- en bussenbouwer Volvo Group schrapt 4100 kantoorbanen. Daarvan verdwijnen er 1250 in thuisland Zweden. Volvo heeft ook in Nederland vestigingen, maar het is nog niet duidelijk of hier ook medewerkers hun baan kwijtraken. Volvo noemt de teruggelopen activiteiten als ge volg van de coronapandemie als belangrijk ste oorzaak voor de reorganisatie. Volgens topman Martin Lundstedt houdt de vermin derde vraag de komende jaren aan en dus moet Volvo zich aanpassen. ABN Amro Just Eat Air France- KLM Flow Traders Als één sector weet om te gaan met calamitei ten, dan is het de reiswereld wel, zegt Coren- don-baas Steven van der Heijden (60). Elk jaar gebeurt er ergens op de wereld wel iets heftigs, of het nu een oorlog, een orkaan of een andere ramp is. Hij wil maar zeggen: ze zijn op alles voorbereid. Nou ja, bijna alles. Met het virus dat de hele wereld in no-time in zijn greep kreeg, wisten ze zich geen raad. En nog steeds is de worsteling groot. ,,Het is een live-rampen oefening'', zegt Van der Heijden. Hij klinkt nuchter en realistisch, tijdens het telefonische interview. Typerend is zijn ant woord op de vraag of hij zich zorgen maakt over het voortbestaan van Corendon: ,,'Zorgen' is wat mij betreft een woord dat thuishoort in de per soonlijke levenssfeer. De omstandigheden zijn heftig, ja, maar in dit soort situaties moet je niet in de emotie gaan zitten, maar rationeel blijven en nadenken over scenario's voor de komende jaren. Wat willen onze klanten, hoe pas sen we ons daar op aan, wat betekent dat voor onze vloot en onze hotels, enzovoort?'' Een overlevingsstand is het, zegt hij er zelf over. ,Toen het virus in Wuhan rond waarde, was het nog een ver-van mijn-bedshow. Het moment dat het virus cruiseschepen bereikte en het op het schip Costa Smeralda van ons eigen merk Stip Reizen speelde, kwam het al snel dichterbij. Ik denk dat we eind januari in de corona stand stonden. De impact op de verkoop werd later duidelijk toen een hotel in Tenerife werd ge troffen en in quarantaine moest, dat was eind februari.'' deel zat verder weg, zoals op Curasao en Bali.'' ,,In mijn omgeving zijn veel mensen fervent wintersporter en het leek alsof iedereen die in Italië was geweest, corona had opgelopen. Ge lukkig heeft niemand op de ic gelegen of erger, maar ze zijn behoorlijk ziek geweest en lang ook. Zelf ben ik door corona al twaalf weken niet op het werk geweest en ik kan mij niet herinneren dat ik ooit zolang niet in het vliegtuig heb gezeten. Maar dat zijn geen dingen waar ik last van heb.'' ,,Langzaam vielen boekingen stil, steeds meer landen troffen maatregelen. We besloten de ver trekken tot 1 april te annuleren, negen dagen la ter op 23 maart, besloten we om alle reizen met vertrek tot 1 juni te annuleren. Uiteindelijk ging het om 200.000 annuleringen. Daarna zijn we onze klanten gaan terughalen. Dat ging om bijna 7000 mensen. De meeste mensen zaten rond de Rode en Middellandse Zee, maar een „Portemonnee? Welke portemon nee?! Er is geen portemonnee meerWe waren op weg naar het beste jaar ooit qua boekingen en marges en nu zitten we in de over- levingsstand. We hebben het over leefd dankzij steunmaatregelen, de overheid heeft ons heel adequaat geholpen. In eerste instantie dach ten we dat de crisis snel voorbij zou zijn, maar geleidelijk werd duide lijk dat het niet zo was. Dit is een verloren jaar, rampzalig gewoon. We zullen afscheid nemen van ongeveer honderd mensen, een kwart van ons personeelsbestand. We zien onszelf als één grote familie en het afscheid valt ons zwaar. Maar het is onvermijdelijk, willen we dit overle ven.'' ,,We hebben de banken nodig om ons door de zwaarste periode heen te helpen. We zijn in on derhandeling over extra kredieten, het gaat woensdag 17 juni 2020 REORGANISATIE KAN 400 BANEN KOSTEN GEVOLGEN NEDERLAND ONDUIDELIJK O -111, De aankondi ging van de Fed om bedrijfsobli- gaties op te kopen, zorgde voor een posi tieve stemming. GO De maaltijdbe- stelsite kreeg een koopadvies van Bank of America. Air France gaat met een deel van de binnenlandse verbindingen stoppen. Samen met NSI de enige daler in de MidKap. o De harde crash Natasja de Groot Wanneer werd het u duidelijk dat het om een ernstig virus ging? Heeft u zelf last gehad van het virus? Wat gebeurde erna? Hoe hard heeft corona Corendon geraakt in de portemonnee? En gaat Corendon het redden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18