Marjan Berk Verkeersminister pakt het vliegtuig voor 40 kilometer NIEUWS 17 Moordproces politicus Lübcke van start In de jaren 80 schreef ik een jeugdtelevisieserie voor het bandje van een groep half waspubers. Dit was de etnisch meest uiteenlopende verzameling jonkies bij elkaar: een jongen uit Curasao, een knul uit Suriname, een half-Chinees meisje, een Hollands meisje. Zij moest de rol van Candy Dulfer playbacken, want Candy was in middels beroemd geworden en speelde bij Prince. 'De Band', onze band, speelde de meest opwin dende muziek van de jaren 80. band. De vriendschap hebben we altijd onderhouden. Ik wil wel eens van hem horen wat hij van het hedendaags bovenkomend ra cisme vindt. Henk vertelt en schrijft er ook over in het online blad van filmer Eddy Terstall, Vrij Links. ,,Op straat werd ik ook wel uitgescholden. Ik noemde de buurtbewoners tante Annie, ome Piet, tante Alie en oom Rinus. Ik voelde mij thuis. Er wa ren ook buurten waar ik niet durf de te komen. Toch heb ik mijn leefomgeving altijd als harmoni eus ervaren. ,,Je had vaak vreemde mevrou wen, die riepen: 'Oh wat een heer lijke bos haar' en ze gingen met de handen door m'n krullen. Dat haatte ik!!!" Hoe stel jij je teweer tegen het racisme dat je ondervindt, vroeg ik. ,,Ik vraag bij discriminerende vragen: 'Wat bedoelt u?' Als ik bij voorbeeld hoor 'Surinamers zijn lui!', dan vraag ik: 'Wat bedoelt u? Kunt u dat toelichten?' Of: 'Kunt u dat bewijzen?' Mijn wapen tegen racisme is de manier waarop ik er mee omga. Ik stel vragen. ,,Na die eerste sobere jaren ver huisden wij naar de Hillegaard- straat. Mijn ouders werkten alle bei. Mijn moeder was marketing- analist. Het enige echte wapen te gen racisme is onderwijs. Het enige middel is opvoeding, educa tie. Ik leerde van mijn ouders 'wees niet bang, wees op je hoede. En nooit boos worden. Stel vragen! Uiteindelijk heb ik vwo gedaan. En ik heb ook dertien jaar op de tram gestaan. Later heb ik mijn eigen dansschool gehad. Ik was specialist in breakdance. Voor de basisscho lieren deed ik freedance en hip hop. Tegenwoordig geef ik dansles aan ouderen, latin en salsa. En ik maak ook choreografieën. ,,Wat het racisme betreft, mijn boodschap is: Je kunt van elkaar verschillen, en toch gemeenschap pelijke raakvlakken en doelen heb ben. Dat is wel zo nodig in dit ge polariseerde debat!" I i Hoofdverdachte Stephan Ernst (46) wordt ervan beschuldigd Lübcke in de nacht van 1 op 2 juni 2019 te hebben doodgeschoten op het terras van zijn woning in Wolfhagen-Istha. De veertiger moet zich tevens verantwoorden voor poging tot moord op een Iraakse asielzoeker, begin 2016 in Lohfelden bij Kassel. Ernst han delde volgens de aanklager beide keren vanuit 'een racistische, xe- nofobe en etnisch nationalistische basishouding'. Medeverdachte Markus Hart- mann (43) wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Lübcke. Hij zou Ernst hebben aangemoedigd zijn plan uit te voe ren en ontmoette hem regelmatig voor gemeenschappelijke schiet oefeningen. Beide verdachten bezochten op 14 oktober 2015 een informatie avond over een opvangcentrum voor vluchtelingen in Lohfelden. Ernst raakte geïrriteerd door de verklaringen van spreker Walter Lübcke, projecteerde zijn vreem delingenhaat op de regionale poli ticus en begon daarna privé-infor- matie over hem te verzamelen. Hartmann was het stilzwijgend met Ernst eens dat er een geweld dadige actie moest worden uitge voerd, aldus de aanklacht. Markus Hartmann verscheen nagenoeg onherkenbaar in de rechtszaal, zijn gezicht verstopt achter een blauw mondkapje en zijn hoofd onder de capuchon van een khaki hoodie. Ernst, gekleed in een donkerblauw kostuum met wit overhemd, droeg bij binnen komst eveneens een blauw mond kapje, maar deed dat later af en verstopte zijn gezicht niet. Hun advocaten verklaarden dat geen van beiden wilde reageren op de aanklacht. Lübckes weduwe Irmgard en haar volwassen zonen Christoph en Jan-Hendrik, mede-eisers in de zaak, lieten via hun advocaat we ten dat zij evenmin wilden spre ken, maar wel 'alle omstandighe den rond de moord willen weten'. Dna Stephan Ernst werd twee weken na de moord gearresteerd dankzij zijn dna-materiaal op de kleding van Lübcke. Dna-sporen werden later ook gevonden op het moord wapen, dat de politie op zijn aan geven vond in een opslagplaats met tientallen andere wapens. De veertiger bekende zo'n drie weken na de moord dat hij de politicus op eigen initiatief had gedood uit haat, wegens diens inzet voor de opvang van vluchtelingen, maar trok zijn bekentenis weer in. Later beschuldigde hij Hartmann ervan te hebben geschoten. Ernst ont kent de moordpoging op de asiel zoeker. Ernst pleegde volgens Duitse media in 1989 als 15-jarige zijn eer ste racistische aanslag door ben zine in de gang van een wooncom plex met veel Turkse inwoners te gieten in Aarbergen-Michelbach. Later viel hij een imam aan met een mes en kon een aanslag met een pijpbom op een vluchtelin- gencentrum maar net worden ver ijdeld. Hij bezocht de afgelopen ja ren vaak extreemrechtse demon straties en zou contact hebben met neonazi's uit de omgeving van de inmiddels verboden beweging Combat 18. Ook Hartmann pleegde in zijn jeugd rechts geweld. Hij bewoog zich in de jaren 90 in kringen van de sinds 1996 verboden Vrijheids- en Arbeiderspartij (FAP). Onderzoekers vonden gegevens van zo'n tweehonderd mensen en organisaties op een lijst met de naam 'Antifa Overview'. In de wo ning van Ernst werd een usb-stick gevonden met 'mogelijke doelwit ten', zoals lokale politici. De rechtszaak gaat morgen ver der. Minister Peeters wilde zo de her start van de regionale luchthavens in de schijnwerpers plaatsen. Gek ker moet het niet worden, vinden de milieubonden. Peeters (van de partij Open Vld) was eerder deze week aanwezig bij het persmoment van de Limburgse luchtvaartondernemer Philippe Bodson. Die verzorgt privévluchten met zijn Belgisch-Nederlandse be drijf ASL Group. In juli start ASL met wekelijkse vluchten tussen Brussel en Ibiza, in een nieuw concept dat het midden houdt tussen een privécharter en een lijnvlucht. De minister was Milieubonden in België zijn verbijsterd over vervuilende promotievlucht aanwezig op de luchthaven van wege de steun die de Vlaamse rege ring via het Noodfonds geeft aan de regionale luchthavens. Onderdeel van het evenement was een vlucht van Brussel naar Antwerpen. Greenpeace vraagt zich daarom af of de klimaatcrisis aan de minister is voorbijgegaan, schrijft de krant Het Laatste Nieuws. Ook het Wereld Natuurfonds is verbaasd. ,,Regionale luchthavens zijn helemaal niet essentieel en een bron van schadelijke en perfect ver mijdbare CO2-uitstoot'', stelt woordvoerder Koen Stuyck. ,,Dit is een compleet verkeerd signaal'', vindt ook Imade Annouri van de politieke partij Groen. ,,In verschillende buurlanden worden korte vluchten afgeschaft en wordt geïnvesteerd in treinverbindingen. Ik zou liever zien dat de minister van Mobiliteit daarin vooroploopt. Zakenmannen kunnen perfect met de trein naar Europese bestemmin gen, als er maar wordt geïnvesteerd in hogesnelheidsverbindingen.'' Een treinreis tussen Brussel en Antwerpen duurt 34 minuten. Hoe lang de persvlucht met de mi nister duurde, is onduidelijk. ,,Ik ben ingegaan op het voorstel om deel te nemen aan een persvlucht, omdat zakenvluchten een essen tiële pijler zijn van onze regionale luchthavens'', zegt Peeters in een reactie. Wees niet bang, wees op je hoede. En nooit boos worden. Stel vragen! woensdag 17 juni 2020 GO Bakboord Ik bel Henk Bakboord, 58 jaar, indertijd de drummer van de ,,Ik ging eerst naar de mulo, later naar het Amsterdams Lyceum. Neonazi's hullen zich in stilzwijgen In Frankfurt is gisteren de rechtszaak begonnen tegen de twee extreemrechtse verdach ten van de politieke moord op Walter Lübcke (65), in juni vorig jaar. De CDU-politicus uit Hes sen was groot voorstander van het 'open' vluchtelingenbeleid van zijn partijgenote en Bonds kanselier Angela Merkel. Caspar Naber Frankfurt Verdachten Stephan Ernst (links) en Markus Hartmann kwamen met mondkapje naar de rechtszaak over de moord op Walter Lübcke (rechtsboven). fotos thomas lohnes/getty images europ epa M Lydia Peeters tijdens haar om streden deel name aan een persvlucht van ASL. FOTO BELGA Milieuorganisaties zijn boos op de Vlaamse minister van Mobili teit Lydia Peeters die gisteren het vliegtuig nam van Brussel naar Antwerpen: hemelsbreed zo'n 40 kilometer. Marlies van Leeuwen Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17