NIEUWS 15 Schimmige Wagner Groep behartigt belangen van Kremlin in buitenland Onderzoek naar een gruwelijke moord in Syrië geeft nieuw inzicht in de praktijken van het beruchte Russische huurlingenleger van de Wagner Groep. Een Syrische man wiens ledema ten met een voorhamer worden verbrijzeld door Russisch spre kende militairen, die hem even later onthoofden. De daders steken vervolgens het lichaam in brand en poseren met het stoffelijk over schot. Het horrorfilmpje van het tafereel circuleert al sinds de zo mer van 2017 op social media, maar nu is een onderzoek gepubliceerd naar wat er gebeurde. De onderzoekers willen de prak tijken blootleggen van de be ruchte Wagner Groep, een mistige huurlingenorganisatie die goede contacten heeft met het Kremlin. Wagner-soldaten lieten voor het eerst van zich horen in 2014, in het oosten van Oekraïne. Daar train den en hielpen ze pro-Russische separatisten in hun strijd tegen het Oekraïense leger. In de jaren daarna zijn de huur lingen gesignaleerd op verschil lende plaatsen in de wereld: van Venezuela tot de Centraal-Afri- kaanse Republiek, maar vooral in Syrië en nu in Libië waar ze de rebelse generaal Haftar adviseren. Over de activiteiten van de groep is weinig bekend. Formeel ontkent het Kremlin elke betrokkenheid bij acties van Wagner, maar de oprichter van de organisatie, Jevgeni Prigozjin, is wel een vertrouweling van de Russische president Vladimir Poetin. Hamdi Bouta Een nieuw rapport van Frontline Forensics, een gezamenlijk initia tief van de universiteit van Arizona en de denktank New America, geeft een zeldzaam inkijkje in hoe Wagner werkt. Daarvoor werd de dood onderzocht van de tot dan onbekende Syrische man uit het horrorfilmpje. Zijn naam is Mu hammad Taha al-Abdullah, zijn vrienden noemden hem Hamdi Bouta. Een van de mannen die hem martelde is geïdentificeerd als een Russische huurling die eerder voor de Wagner Groep actief was in Oekraïne. De moordpartij vond plaats in het voorjaar van 2017 op het com plex bij gasveld al-Shaer, bij de Sy rische stad Palmyra. Deze gasin stallatie wordt inmiddels geëx- ploiteerd door Russische bedrijven, onder andere een ener giebedrijf dat eigendom is van Wagner-baas Prigozjin. Volgens de onderzoekers, die samenwerkten met journalisten van het in Parijs gevestigde Syri sche onderzoekscollectief Jesr Press, werd Hamdi Bouta in 1986 geboren in de Syrische stad Deiz Ezzor. Hij was getrouwd en vader van vier kinderen. Na zijn dienst plicht werkte hij een tijdje in de bouw in Libanon. Toen hij terug keerde naar Syrië moest hij het leger in. Eind maart of begin april 2017 deserteerde Bouta, hij ontsnapte te voet van de luchtmachtbasis in Homs. Hij appte nog met zijn zwa ger in Libanon en zei dat hij was verdwaald in de woestijn. Daar lijkt hij zich te hebben verstopt in een van de gebouwen van het gas- veld van al-Shaer. Dat lag deels in puin nadat Islamitische Staat er was verjaagd. Russische soldaten, die er de wacht hielden, grepen Bouta en filmden hoe ze hem martelden en vermoordden. De Russische onafhankelijke nieuwssite Novaya Gazeta identi ficeerde de daders, die nog niet zijn aangeklaagd, al eerder als huursol daten van de Wagner Groep. Ongestraft Volgens de Amerikaanse onder zoekers is Bouta's dood niet alleen een gruwelijke misdaad, maar illu streert de zaak vooral het vacuüm waarin de Wagner Groep onge- Een netwerk van Russische bedrijven en particuliere militaire aannemers straft kan handelen. Terwijl huur soldaten in Rusland verboden zijn, duiken die van Wagner steeds vaker op in conflicten in het buitenland. Altijd aan de zijde van partijen die door president Poetin worden gesteund. Het is ondenkbaar dat dat kan zonder medeweten van het Kremlin. De Wagner Groep is inmiddels 'het Zwitserse zakmes van de mo derne Russische oorlogvoering. De huursoldaten dienen als extra krachten, wapenhandelaren, trai ners van lokaal leger- en veilig heidspersoneel en politiek advi seurs', stelt een recent rapport van de Carnegie Endowment for Inter national Peace. De Wagner Groep doet wat dat betreft sterk denken aan het Amerikaanse Academi (voorheen Blackwater Worldwide en Black- water USA) dat beveiliging en an dere taken voor het (Amerikaanse) leger opknapt. Het particuliere militaire bedrijf werd in 1997 op gericht door Erik Prince en Al Clark. De vele controverses rond de operaties van Blackwater - on der meer executies - leidden ertoe dat de bedrijfsnaam enige keren werd gewijzigd. President Obama maakte in Afghanistan gebruik van de diensten van Blackwater. Candace Rondeaux, hoogleraar politicologie aan de Arizona State University en de auteur van het Frontline Forensics-rapport, con- stateert een samensmelting van Russische ultranationalistische groepen en paramilitairen. De huursoldaten worden aangetrok ken door geld en een extreem rechtse ideologie en kunnen steeds vaker ongecontroleerd opereren in kwetsbare landen. ,,Dit is angstaanjagend. Maar noch de Amerikaanse regering noch de Europese bondgenoten begrijpen dat'', aldus Rondeaux in het Ame rikaanse blad Foreign Policy. Netwerk Wagner is een ondoorzichtig net werk van Russische bedrijven en particuliere militaire aannemers, aldus Rondeaux. Volgens de on derzoekers behartigt Wagner de politieke belangen van het Krem lin in het buitenland. In ruil voor de geleverde diensten zouden de directeurs hun zakken mogen vul len met bijvoorbeeld lucratieve energie- en mijnbouwcontracten. De mannen die verantwoorde lijk zijn voor de moord op Bouta zouden zijn ingehuurd door Evro- Polis. Uit Russische bedrijfs- en douanedocumenten blijkt dat dit bedrijf een kwart van de inkom sten van Syrische olie- en gasvel- den heeft gekregen, nadat die wer den heroverd op Islamitische Staat. Alleen al in 2017 verdiende EvroPolis 162 miljoen dollar uit olie- en gasvelden in centraal Syrië. Het is onduidelijk hoe de video van de moordpartij online kwam, als Wagner vooral discreet wil opereren. In de video vraagt een van de Russen of ze hun gezichten moeten bedekken. Een ander zegt dat dat niet hoeft omdat 'de video nergens heen gaat'. Dat blijkt een vergissing. Het Kremlin heeft her haaldelijk elke band met Russische huursoldaten in Syrië ontkend. woensdag 17 juni 2020 GO Syrische deserteur vermoord door Russische huurlingen Bob van Huët Rotterdam - Candace Rondeaux, onderzoeker M President Poetin, die hier reguliere Russische troepen in Syrië inspec teert, ontkent alle betrok kenheid bij de Wagner Groep. foto ap M Huursol daten van de Wagner Groep, begin dit jaar in Syrië. De ver moorde Syriër Hamdi Bouta verstopte zich op het gasveld van al-Shaer, toen hij werd gepakt. fotos EAST2WEST NEWS, AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15