Het laatste oorlogsjaar belicht Moedig moederhart redde honderden Joodse kinderen NIEUWS 13 r -r* Betty Goudsmit-Oudkerk 1924-2020 Er was totaal geen opvang. Men stond er niet bij stil semitische reacties op straat hebben een reden. Veel mensen waren geïn doctrineerd door de nazi-ideologie. Laat duidelijk zijn dat ik niets goed praat. Ik probeer het te begrijpen, al heb ik daar nog steeds moeite mee. Als je hier net de Hongerwinter hebt meegemaakt, of je bent gebombar deerd of je hebt mensen verloren door de Arbeitseinsatz (de dwangar beid in nazi-Duitsland) of noem het allemaal maar op. Oké, dan ben je be zig met jezelf. Als je in de shit zit en je vrouw heeft kanker en je kind is ziek, dan denk je al snel, ja die ander die moet maar even voor zichzelf zorgen, maar toch...'' Beroerd De opvang was gewoon beroerd, zegt Jacques Grishaver (78), voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité. „Mensen hebben na terugkeer gesla pen in het portiek van het huis waar ze uit waren gesleept. Ze mochten er niet meer in. Of ze sliepen op bankjes in een park. Er was totaal geen op vang, dat was geen goede zaak. Men stond er niet bij stil en men wilde er ook niet bij stilstaan. Of het schaamte was? Ik weet het niet. Er reden volle trams door Amsterdam met joden die naar het Muiderpoortstation wer den gereden. Mensen keken gewoon de andere kant op. En later zeiden ze dat ze niet wisten wat er aan de hand was. Dat is gewoon lariekoek'', aldus Grishaver die ook de drijvende kracht is voor de bouw van het Na menmonument voor de uit Neder land gedeporteerde joden, Roma en Sinti. ,,Wat in de concentratiekam pen is gebeurd, is zo onmenselijk dat je er als mens niet van wilt weten, daar zit het hem in, denk ik. Hoe ou der ik word, hoe minder ik er zelf van begrijp dat het allemaal heeft kunnen gebeuren. Als ik nu mensen zie die zich niks aantrekken van corona- regels, dan denk ik ook weleens: je voelt je misschien wel aangesproken als je opa of vader eraan overlijdt.'' Ziedend Ook Citroen trekt een lijn naar deze tijd: de recente Nederlandse weige ring géén alleenstaande minderjarige vluchtelingen uit Griekenland hier heen te halen zoals tien andere Euro pese landen wel deden, maakt haar ziedend. ,,De gedachte dat Nederland kinderen zonder ouders die door oorlog in een extreme noodsituatie zitten niet opvangt, vind ik onbe staanbaar. Dan kijk ik terug naar 1945, toen Nederland voornamelijk zijn grenzen dichtdeed met de ge dachte van: er komen nu heel veel mensen aan. Wel gek dat we in de ja ren 70 en in de jaren 90 hebben ge roepen 'dit nooit meer'. En wat doen we nu? Hebben we dan iets geleerd?'' Betty Goudsmit- Oudkerk hoorde en zag alles. Ze was scherp en intuïtief. Goudsmit- Oudkerk werd op 2 april 1924 in Amsterdam geboren. Haar ouders runden een textielzaak in de Van Woustraat. Toen haar va der eind 1940 overleed, zette haar moeder, weduwe met vijf kinde ren, de zaak voort totdat deze in 1942 in handen kwam van een Verwalter (zaakwaarnemer), de weduwe van de vermoorde WA- man Hendrik Koot. Betty moest in de oorlog van de Amsterdamse Huishoudschool af en ging samen met klasgenoot Sieny Kattenburg als kinderver zorgster aan de slag bij de Joodse crèche tegenover de Hollandsche Schouwburg. De directeur van de Schouwburg, Walter Süskind, vroeg haar of ze wilde helpen kin deren uit de crèche te smokkelen. Een foto uit 1943 toont haar met vastberaden blik. Haar succesvolle optreden dankte ze aan haar ac teertalent. ,,Ze kon zich goed van de domme houden zodat mensen haar onderschatten'', zegt haar zoon David Goudsmit (58). ,,Na- tuurlijk was ze bang, maar haar angsten probeerde ze te onder drukken.'' Samen met haar col lega's en medewerkers van de Hervormde Kweekschool redde zij zo'n zeshonderd Joodse kinderen. Haar moeder en grootmoeder werden begin 1943 thuis door een overvalwagen opgehaald. Ze zijn in Auschwitz vermoord. Beschermend Na de bevrijding trouwde Betty. Ze kreeg vijf kinderen, maar wilde er meer. ,,Ze zette eigenlijk de crè che voort. Ze was een verzorgende moeder, heel beschermend, soms oververzorgend, bijna beklem mend'', zegt David. Thuis, in de Diepenbrockstraat, begon ze een hotel. ,,Zelfs mijn ka mer werd verhuurd. Dan sliep ik tussen twee fauteuils op de grond. Rond 1969 logeerden The Beach Boys tijdens een tournee bij ons thuis. Het Hilton vond het te lastig om hen als gast te hebben. Bij ons konden ze oefenen.'' Begin zeventiger jaren reisden Betty en haar man veel. ,,Ze koch ten huizen in het buitenland. In hun huis in Zwitserland stond wel voor een jaar eten in de kast. Twee van mijn broers haalden een bre vet, zodat ze altijd weg konden vliegen in geval van nood. De oor log zat er diep in.'' Verzet Over haar verzetswerk heeft Betty nooit willen spreken. Zoon David: ,,Totdat de film Süskind in 2012 uit kwam. Dat triggerde haar te ver tellen hoe het echt zat. Ze vond de film te beperkt, te geromantiseerd. De werkelijkheid was veel erger, zei ze.'' In 2016 kwam een biografie over haar uit: Betty. Een joodse kinderver zorgster in verzet van Esther Göbel en Henk Meulenbeld. Ze vertelde dat ze altijd heeft gevonden dat ze meer kinderen had moeten red den. Voor haar verzetswerk is ze nooit onderscheiden. Zelfs de Am sterdamse oud-burgemeester Van der Laan kreeg het niet voor elkaar een koninklijke onderscheiding te regelen. ,,De rol van vrouwen in het verzet is altijd onderbelicht ge bleven. Net als die van het Joodse verzet'', zegt David. Tijdens de Dodenherdenking op 4 mei vorig jaar legde Goudsmit- Oudkerk nog een krans op de Dam namens de oorlogsslachtoffers en sprak ze met koningin Maxima. ,,Mijn moeder was eigenlijk anti monarchist vanwege Wilhelmina, die in de oorlog niet sprak over het lot van de Joden. Toen Maxima naast haar kwam zitten, zei ze: 'Ken ik u, mevrouw?' Maxima stelde zich heel aardig voor en wist veel van haar. Mijn moeder was geraakt door haar warme inte resse.'' Betty Goudsmit-Oudkerk is zondag in kleine kring begraven. ,,Ze was altijd heel bescheiden.'' woensdag 17 juni 2020 GO u a tna Met niet veel meer dan wat scha mele kleding moes ten terugkeerders het maar zien te redden. foto holland se HOOGTE SPAARNESTAD P - Jacques Grishaver, voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité De Joods-Amsterdamse Betty Goudsmit-Oudkerk redde als 18-jarige samen met anderen in de Tweede Wereldoorlog honderden Joodse kinderen van deportatie. Afgelopen zondag overleed ze op 96-jarige leeftijd, als een van de laatste getuigen van het verzet rond de Holland- sche Schouwburg. Juliet Boogaard Betty Goudsmit-Oudkerk. FOTO MARC DRIESSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13