8 NIEUWS Coronafraudeur liegt en bedriegt met subsidiegeld van de overheid Twee keer zo veel regen als in heel juni Hoewel de overheid al meer dan tweehonderd mogelijke coronafraudeurs op de korrel heeft, is er nog maar één verdachte opgepakt. Fraude is niet makkelijk aan te tonen. De Fiod (Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst) arresteert op 28 mei een 25-jarige man uit Naald wijk. Hij staat met zijn eenmans zaak ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en kreeg dit voorjaar 4000 euro coronasteun voor de vaste lasten van zijn bedrijfje. Al leen: er gebeurde al een tijd niets op zijn bedrijfsrekening. Er zijn geen uitgaven en er is geen omzet. Wat zijn bank wél opvalt, is dat de man de door hem aangevraagde TOGS-subsidie (Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren) contant opneemt op de dag dat het bedrag is gestort. Dat riekt naar be drog. De Fiod doorzoekt het huis van de man en neemt zijn admini stratie, computer en telefoons in beslag. De verdachte zit niet vast. Pas als de Fiod genoeg bewijs vindt, komt hij voor de rechter. Het is slechts één aanhouding voor fraude met een regeling die al door zo'n 200.000 ondernemers is aangevraagd. Bij elkaar opgeteld kost de TOGS-subsidie de overheid een kleine miljard euro. Aan loon- kostenregeling NOW wordt 8,7 miljard euro gespendeerd. Op de bijstandsregeling Tozo (Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandige ondernemers) is al bijna 400.000 keer een beroep gedaan. ,,De overheid heeft heel snel in gegrepen en de subsidiekraan ruim Ontvangen subsidies werden vrijwel direct overgeboekt naar het buitenland opengedraaid'', zegt Hugo Grimbel du Bois, hoofd witwassen en intel ligence bij de Rabobank. ,,Toen de steunregelingen in maart werden opgetuigd, zei het kabinet er met een bij dat er gefraudeerd kon gaan worden. Sindsdien zijn ook de ban ken daar extra alert op.'' Banken moeten - net als accoun tants en administratiekantoren - verdachte transacties melden bij de Financial Intelligence Unit (FIU) van de overheid. Als het om ver- dachte transacties rond corona- steun gaat, is dat de afgelopen maanden tientallen keren gebeurd. ,,Wij zien voorbeelden waarbij klanten bedrijven hebben waar ei genlijk niks mee gebeurt'', zegt Grimbel du Bois. ,,Pas rond de sub sidieaanvraag is er plots weer acti viteit. Ook zien we dat ontvangen subsidies vrijwel direct naar het buitenland worden overgeboekt.'' De zaak van de aangehouden ver dachte uit Naaldwijk kwam ook na zo'n melding van een bank aan het licht. Deze meldingen komen op het bordje van de FIU in Zoeter- meer, waar drie analisten zich da gelijks bezighouden met onderzoek naar coronafraude. „Meldingen over corona hebben een hoge prio riteit'', zegt Hennie Verbeek-Kus- ters, hoofd van de FIU. ,,De steun maatregelen zijn met stoom en ko kend water tot stand gekomen. Dat betekent dat er dus ook op diverse manieren misbruik kan en zSl wor den gemaakt.'' Buitenland Op basis van de meldingen van banken en accountants heeft de FIU inmiddels veertig dossiers verza meld en doorgestuurd naar de op sporingsinstanties, zoals de Fiod. ,,De gekste dingen komen voorbij'', zegt Verbeek-Kusters. ,,Zo zien we dat iemand het steungeld nog de zelfde dag online heeft vergokt. En het komt voor dat subsidiebedra gen contant worden opgenomen.'' In totaal hebben de FIU, Inspectie SZW en het UWV ruim tweehon derd meldingen van mogelijke fraude met steungeld gekregen. Ac countants waarschuwen dat dit het topje van de ijsberg is, aangezien er allerlei boekhoudkundige trucs zijn om in aanmerking te komen voor steungeld. Ook kunnen accoun tants vaak pas achteraf controleren of er mogelijk is gefraudeerd. ,,Zo hebben zelfstandigen de mo gelijkheid facturen pas nS de steun- periode van drie maanden te ver sturen'', zegt Verbeek-Kusters. ,,Zo houden ze hun omzet kunstmatig laag. Op dat soort misbruik hebben wij nu nog geen zicht, dat wordt mogelijk pas later gemeld.'' De FIU ziet ook dat bedrijfjes kort vóór de openstelling van de steun regelingen zijn opgericht, waarna Een onderzoek rond bedrijfsfraude en iemand vervolgen kost veel tijd ze aanspraak maakten op de TOGS- gift van 4000 euro. Uit navraag bij de Kamer van Koophandel blijkt dat dit vermoedelijk niet op grote schaal is gebeurd: in maart dit jaar werden 18.000 nieuwe bedrijven ingeschreven, tegen 21.000 in maart vorig jaar. Fraude is lastig te bewijzen. In de rechtszaal moet worden aange toond dat iemand opzettelijk heeft gesjoemeld. Om die opzet te bewij zen, is grondig en vaak tijdrovend rechercheonderzoek nodig. Bij de aanpak van coronafraude kiest de Fiod daar nu niet voor. ,,We gaan niet eerst een hele boekhouding doorspitten en onderzoek doen, we willen heel snel optreden'', kon digde Fiod-teamleider Martine Suijkerbuijk vorige maand aan. Waarschuwing Fiod-rechercheurs gaan bij een melding van fraude op pad en bel len aan bij mogelijke fraudeurs. Verdachten krijgen aan de deur de waarschuwing dat ze in de gaten worden gehouden. De Fiod hoopt zo de fraude meteen te stoppen. Die 'waarschuwingsaanpak' ver klaart mede dat tot nu toe slechts één verdachte is aangehouden. Fraude-expert Ron Nieuwendijk van Hoffmann Bedrijfsrecherche is niet verbaasd. ,,Het kost veel tij d om een onderzoek rond bedrijfsfraude op te zetten en iemand te vervol gen. Fraude heeft de laatste jaren niet de hoogste prioriteit bij politie en justitie. De capaciteit bij de Fio is beperkt, waardoor rechercheurs gedwongen zijn te kiezen welke za ken ze oppakken.'' Volgens FIU-hoofd Verbeek-Kus- ters valt niet te zeggen of er veel meer wordt gefraudeerd dan nu be kend is. ,,Het is niet zo dat we over stelpt worden met meldingen, ter wijl er toch voor vele miljarden eu ro's aan coronasteun is uitgekeerd. Veel steun komt dus waarschijnlijk wél op de juiste plaats terecht. Het is mogelijk dat later meer fraude aan het licht komt. Voor ons is dat nu nog kijken in een kristallen bol.'' maandag 15 juni 2020 GO Jongeren kanoën door een ondergelo pen straat in het Achterhoekse Groenlo. In die regio viel volgens Weeron- line met 87 millime ter gisteren twee keer zo veel regen als normaal in de hele maand juni. Het KNMI gaf voor een groot deel van Ne derland code geel af vanwege overtrek kende onweersbuien met veel neerslag in korte tijd. Er werden ruim 2500 bliksem- ontladingen geregis treerd. De hulpdien sten hadden hun handen vol. FOTO ANP/GINOPRESS 'Steungeld nog zelfde dag vergokt' Peter Winterman Den Haag Hugo Grimbel du Bois, Rabobank Ron Nieuwendijk, fraude-expert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8