'Koloniale standbeeld moet uit straatbeeld' 5 NEDERLAND publique stond de boodschap: 'Ik hoop dat ik vandaag niet gedood zal worden omdat ik zwart ben'. Aan het begin van de avond raakten actievoerders van een te- gendemonstratie slaags met de politie. Die pakte 26 mensen op, onder wie twaalf leden van een extreemrechtse groep. Ook de politie liet zaterdag van zich horen in Parijs. Tientallen agenten demonstreerden tegen de suggestie dat de Franse politie ra cistisch zou zijn. Ze zetten tiental len politiewagens rond de Arc de Triomphe en lieten sirenes loeien. De agenten voelen zich in de steek gelaten door de minister van Bin nenlandse Zaken, Christophe Castanar, die de nekklem wil ver bieden en racisme binnen de po litie wil aanpakken. De Franse premier Macron zei gisteravond achter de politie te staan en racisme fel te verwerpen. Hij liet ook weten het omverwer pen van standbeelden te veroor delen. Macron zei dat 'de Repu bliek geen enkel spoor, geen en kele naam uit haar geschiedenis zal wissen'. Hij voegde eraan toe dat er wel 'gezamenlijk gekeken moet worden naar het verleden, inclusief de relaties met Afrika'. Dit moet leiden tot waarheidsvin ding en niet tot het 'ontkennen wie wij zijn', aldus Macron. Op de sokkel van het standbeeld van zeevaarder Piet Hein werden de woorden: 'killer' en 'dief' gespo ten. Achter de actie zit de ano nieme groep die zich Helden van Nooit noemt, die ook het Witte de With Centrum voor Hedendaagse Kunst in Rotterdam en het Tro penmuseum in Amsterdam be smeurde met rode verf. De bekladdingen leidden tot felle reacties van onder anderen premier Rutte. ,,Als er in onze ge schiedenis delen zitten waar we niet meer trots op zijn, dan moe ten we het daarover kunnen heb ben. Je kunt niet de geschiedenis wegwerken'', aldus de premier. Historici hadden vooral kritiek op doelwit Piet Hein. De veroveraar van de Zilvervloot stond nu juist niet bekend als een racist, schrijft zijn biograaf Simon Rozendaal op Twitter. Hein stierf bovendien en kele jaren voordat Nederland be gon met de slavenhandel. Maar volgens de actiegroep heeft Hein een rol gespeeld als 'zeerover en als wegbereider voor de im mense Nederlandse mensenhan del in tot slaaf gemaakte West Afrikanen'. Het is niet duidelijk wie achter Helden van Nooit schuilgaan. Anoniem wil de groep deze krant te woord staan. ,,Ons doel is het ontmantelen van witte suprematie, een racis tisch systeem waarin witte men sen en hun verhalen en emoties al tijd centraal staan, ten koste van zwarte Nederlanders en andere Nederlanders van kleur'', stelt een van de leden. ,,Eén van de vele uitingen zijn standbeelden als die van Piet Hein. Ze verheerlijken een koloniaal ver leden, vol overwinningen, win sten en avontuur, maar negeren de miljoenen mensenlevens en uit- buiting die daarvoor nodig wa ren.'' Dat Piet Hein geen slavenhan delaar was, zegt de actiegroep niet van doorslaggevend belang te vin den. ,,Het is interessant om te zien dat 'directe betrokkenheid bij het tot slaaf maken van mensen' de grens lijkt te zijn vanaf waar het besmeuren van een standbeeld eventueel toelaatbaar zou zijn. Hein heeft dorpen platgebrand, fa milies uitgemoord en stukken land geplunderd. Verdient dat echt een vereeuwiging in steen?'' Als het aan de actiegroep ligt, worden koloniale standbeelden uit het straatbeeld verwijderd. ,,Een standbeeld zonder kritische voorkennis kan leiden tot incor recte interpretatie. Koloniale standbeelden horen niet thuis in de publieke ruimte. Wij zijn van mening dat zij thuishoren in een nog te realiseren museum over het Nederlands imperialisme, het ko loniale verleden en over de schade en de pijn die Nederlanders heb ben aangericht over de hele we reld. Eigenlijk gewoon een slaver- nijmuseum.'' maandag 15 juni 2020 raken Botsingen tussen demonstranten en oproerpolitie tijdens Black Lives Matter- acties op het Place de la République in Parijs. FOTO JORIS VAN GENNIP Het standbeeld van Piet Hein in Rotterdam-Delfshaven dat vrij dagnacht werd besmeurd, krijgt camerabeveiliging. De actie is opgeëist door Helden van Nooit. De beweging sluit nieuwe acties niet uit: ,,Koloni- ale standbeelden horen niet thuis in de publieke ruimte.'' Koen Voskuil Rotterdam Het standbeeld van Piet Hein in Rotterdam-Delfshaven wordt schoongemaakt nadat het was beklad en besmeurd. FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5