W /n Bij pensionado en natuurmens Ted Sluijter is de verrekijker nooit ver weg SCHOUWEN-DUIVELAND 7 *1 DRUKTE IN DE BOOMGAARD Het nieuwe kersenseizoen is nog maar een paar dagen oud. Alsof de mensen erop gewacht hebben, vinden ze al hun weg naar boomgaard De Zoete Kers bij Noordwelle. En dan moeten de betere oogsten nog komen. i jÊm. i en populaire Duitse feestdag net vóór 't weekend én stralend weer op zaterdag en 1 zondag. Nou, dan weet je het wel. Knappe jongen die dan geen wit nummerbord tegenkomt op Schouwen-Duiveland. De cam ping, het strand, de winkels... Onze buren weten ze feilloos te vinden. Net als de boerderijwinkel van Hans Hoekman. Aan de Wellandweg net buiten Noordwelle kondigt een bord het al aan. Er zijn weer kersen! Dat hebben Hoekman, zijn familie en personeel geweten. ,,Maar dat geeft niets'', zegt Hoekman la chend. ,,We hebben graag dat het druk is.'' Sinds de oogst afgelopen week begon zijn de kersen niet aan te slepen. Het is de eerste van drie maanden die in het teken staan van de kers. Hoekman teelt name lijk veertien soorten, die allemaal na elkaar bloeien. De eerste twee weken plukken ze nog met z'n vieren. Maar vanaf volgende week gaat het losbarsten. ,,Dan komen er nog vier of vijf bij'', zegt Hoek man. - De eerste ker sen in de win kel zijn van het ras Burlat. Omdat die zo vroeg bloeien, is dat ook een ras dat risico's met zich meebrengt. Want er is nog nachtvorst als de bloesem aan de bomen zit. „Daar door bevriezen toch wel wat bloemetjes en vallen ze eraf. Dus het wordt geen topoogst'', analyseert Hoekman. De komende maanden zijn er nog genoeg kersen te verkopen. Verdeeld over twee plaatsen - Se- rooskerke en Noordwelle - wordt vier hectare kersen geteeld. Hoek man nam het bedrijf over van zijn vader. Die had het weer van zijn vader overgenomen. „Altijd teel den we appels en peren. Maar op een gegeven moment had I ik daar geen zin meer in. Ik begon in de kersen als één van de eersten in Nederland. Daar zijn we nog he lemaal gek van, joh." Terwijl je bij fruittelers niet zo snel aan Schouwen zult denken. Toch heeft dat een uitstekend kli maat voor kersen, vertelt Hoek man enthousiast. De kersen zijn in staat om mineralen op te nemen die van zee komen. En de bomen zijn verzot op het sap van geperst zeewier. Daarnaast zorgt diezelfde zee ervoor dat er minder nacht vorst is dan op andere plaatsen in Nederland. Een medewerkster onderbreekt Hoekman. Of er zo nog nieuwe kersen uit de boomgaard komen? ,,Want we hebben er nu bijna geen meer in de winkel." En dat terwijl er - vier man sterk - toch flink wordt geplukt in de boomgaard. Hans wipt een touwtje, dat vastge knoopt zit aan zijn polo, om zijn nek, en helpt een handje mee. De Burlat verdwijnt snel van de tak ken in zijn buidel. Het gekakel van kippen en parel hoenders is twee rijen verderop niet te missen. Die lopen daar ech ter niet zomaar. Eigenlijk is dat óók personeel, zegt Hoekman. ,,Ze eten veel onkruiden en schadelijke insecten." Goede insecten, zoals spinnetjes, ziet hij ook als helpers. Want ook die eten schadelijke soortgenoten. De kersen die niet geschikt zijn voor verkoop belanden steevast op de grond. En worden gelijk geplet. ,,Om te voorkomen dat een insect er eitjes in legt'', vertelt Hoekman. ,,Soms zijn dat er wel honderd. Als die uit zouden komen, konden de kippen het niet meer aan." Michiel Bouwman Burgh-Haamstede Een paar zweefvliegtuigen stijgen op vanaf het vliegveld in Nieuw-Haamstede. Vanaf Sluijters favoriete plek in het Zeepe heb je er goed zicht op. Maar liever kijkt de kersverse pensionado naar het duinlandschap dat voor hem ligt. ,,Wel- kom in de Serengeti'', zegt hij lachend. ,,Dit is het duin van Schouwen-Duiveland: een gevari eerd landschap. Een vallei met water, hier en daar een plukje struiken en bomen. En duinen.'' Toch is dat niet zo vanzelfsprekend. Juist dat gevarieerde landschap dreigde te verdwijnen. De konijnenstand daalde enorm, stikstofuitstoot zorgde voor extra bemesting waardoor struiken en bomen steeds meer terrein veroverden. ,,Als we niets zouden doen, zou het binnen vijftig jaar zijn vol gegroeid'', zegt Sluijter. Ho, zeiden Natuurmonumenten en Staats bosbeheer daarom. En maakten in 2013 een plan om het gebied terug te brengen tot duinland schap. Daar zat wel een grote 'maar' aan. ,,In de Nederlandse natuur is er niets ergers dan een boom omzagen. Hier ging dat om honderden exemplaren!'' Aan Sluijter - als communicatieboswachter - de taak om te voorkomen dat actiegroepen zich zouden weren. ,,Die angst was er ja'', herinnert Sluijter zich. Hij kruist zijn vingers. ,,Maar het is gelukt. Er waren wel tegenstanders, maar we hebben het goed aangepakt. We namen veel mensen mee op excursie in de natuur om te ver tellen over het probleem. Ik ben ook naar vereni gingen gegaan die regelmatig in dat gebied kwa men. Zoals fotoclubs en sportverenigingen. Om te vertellen wat we van plan waren." Als geboren Hagenees verhuisde hij al op jonge leeftijd naar Schouwen en raakte snel ver bonden met de natuur. Ook vogels genieten zijn aandacht. Dat-ie in de Zierikzeese Plevierstraat kwam te wonen is dan ook een leuk toeval. Later verhuisde hij naar Burgh-Haamstede, aan de voet van de duinen, waar hij nog steeds woont. Even schieten zijn ogen naar de lucht. Wat voor vogel vliegt daar? De verrekijker om zijn nek is dan ook nooit ver weg. Al zeventien jaar onderzoekt hij akker- en weidevogels in op dracht van de provincie. Dat blijft hij doen, nu hij met pensioen is. ,,Ik heb me gelijk ingeschre ven als vrijwilliger bij Natuurmonumenten." maandag 15 juni 2020 SD De kersen zijn niet aan te slepen Michiel Bouwman Noordwelle Hans Hoekman met op de achtergrond zijn kleinzoon Milan Koole. foto ernesta verburg Ted Sluijter in het Zeepe. foto ERNESTA VERBURG Boswachter werd hij er pas op zijn vijftigste. Toch is Ted Sluijter (64) al sinds zijn jonge jaren verknocht aan de Schouwse natuurge bieden. En dat zal hij blijven nu zijn pensioen is ingegaan: de verrekijker is nooit ver weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57