i 4 DEMONSTRATIES GEWELD PARIJS Spaanse grenzen eerder open - Spanje vervroegt volgens de Spaanse premier Pedro San chez de datum waarop de grenzen weer opengaan voor het normale verkeer uit Schengenlanden naar 21 juni. Eerder had de regering be paald dat de reisbeperkingen die wegens het coronavirus zijn afgekondigd op 1 juli zou den vervallen. De grens gaat nu 21 juni open voor reizigers uit de Schengenlanden, met uitzondering van Portugal. Het is niet duidelijk waarom Portugal tot 1 juli moet wach ten. Er was al een plechtige en feestelijke heropening van de grens aan de rivier de Caia ge pland op die datum, waar ko ning Felipe VI en president Marcelo Rebelo de Sousa bij zijn. De regering van de soci aaldemocratische premier Sanchez is ervan beschuldigd de afbouw van de lockdown langzaam en rommelig uit te voeren. De toerismesector, die goed is voor zeker 12 pro cent van het bruto binnen lands product, heeft naar ei gen zeggen dit seizoen al mo gelijk circa 90 miljard euro verloren door de coronamaat regelen die de sector hebben platgelegd. Als we de cijfers omlaag krijgen, kun je wat bewegingsruimte inbouwen Honderden mensen bij illegaal feest in bos De politie heeft zaterdagnacht een eind gemaakt aan een il legaal feest in een bos in Hoofddorp waaraan honder den mensen meededen. Tij dens een surveillance zagen agenten op dat er veel auto's op een parkeerplaats bij het Haarlemmermeerse bos ston den. Onderzoek leidde naar de fuif. Het feest zorgde voor veel rotzooi. De politie heeft geen mensen aangehouden of beboet, maar speurt wel naar de organisator(en). y Beschoten in auto Meer zwarte barbiepoppen Werk buiten spits verplicht In Londen en Parijs liepen Black Lives Matter- demonstraties dit weekend uit op geweld. In Atlanta vonden rellen plaats nadat de politie een 27-jarige zwarte man had doodgeschoten. De onrust over politiegeweld te gen zwarte Amerikanen werd af gelopen weekend opnieuw ge voed, ditmaal door de dood van de 27-jarige Rayshard Brooks. Hij werd vrijdagavond na een worste ling voor een restaurant in Atlanta neergeschoten door een agent en overleed later aan zijn verwondin gen. De man was aangehouden vanwege dronkenschap. Het hoofd van de politie trad af na het incident, de betrokken agent werd onmiddellijk ontsla gen. Na het incident braken he vige rellen uit in de stad. Zondag werd de dood van Brooks her dacht. Demonstranten zien in zijn dood het zoveelste bewijs dat Black Lives Matter-beweging van het grootste belang is. Ook in Londen vonden felle de monstraties plaats. De politie pakte zaterdag meer dan honderd mensen op. Zes agenten raakten lichtgewond. De BLM-demon- stratie, die opnieuw duizenden mensen trok, verliep in eerste in stantie vreedzaam. Maar vanaf het eind van de middag raakten op steeds meer plekken in de hoofd stad rivaliserende groepen slaags. Tegendemonstranten, die mo numenten van onder meer Winston Churchill wilden 'be schermen', maakten deel uit van de extreemrechtse English De fence League. „Churchill is één van ons'', aldus de actievoerders. De politie moest traangas inzetten om betogers uit elkaar te houden. Premier Boris Johnson liet we ten te zijn geschrokken, en stelde dat 'racistisch geweld niet thuis hoort in het Verenigd Koninkrijk'. De protesten tegen racisme heb ben in het Verenigd Koninkrijk geleid tot een discussie over standbeelden van historische fi guren. Betogers haalden eerder in Bristol het beeld neer van slaven handelaar Edward Colston. De autoriteiten hebben in Lon den uit voorzorg standbeelden af geschermd, waaronder dat van Churchill. Iemand had op de sok kel vorige week met verf de tekst 'is een racist' gespoten. Het beeld is uit voorzorg ingepakt, tot woede van sommige Britten. ,,Mijn cul tuur wordt aangevallen. Waarom moet Churchill worden afge schermd?'', aldus een betoger. Ook in Parijs eindigde een grote demonstratie in ongeregeldhe den. Ruim 15.000 mensen verza melden zich om te protesteren te gen racisme en politiegeweld, dat volgens veel zwarte Fransen ook in Parijs een groot probleem is. Op een spandoek op de Place de la Ré- De Republiek zal geen enkel spoor, geen enkele naam uit haar geschiedenis wissen MADRID maandag 15 juni 2020 De Britse premier Boris Johnson kijkt of de regels van onderling afstand houden kun nen worden versoepeld. HOOFDDORP KLAAR VOOR BEZOEK Een medewerker van Woburn Safari Park in Engeland doet een medische check bij een Aziatische olifant. In het wild park, waar zo'n duizend dieren rondlopen, zijn vanaf vandaag weer bezoekers welkom. foto reuters ALKMAAR Een 22-jarige man uit Alkmaar is in de nacht van zater dag op zondag be schoten in zijn auto. Hij raakte ge wond, maar wist daarna nog verder te rijden en te ont snappen. De man ligt in het zieken huis, maar is bui ten levensgevaar. De persoon die de politie alarmeerde, zegt meerderde knallen te hebben gehoord. De politie zoekt getuigen. ELSEGUNDO Barbie-maker Mat tel belooft dat meer dan de helft van de speciale edities van pop pen, zogeheten Barbie Role Mo dels, zwarte en niet-witte vrouwen zullen gaan voor stellen. JAKARTA Bedrijven in de In donesische hoofd stad Jakarta moe ten nieuwe roos ters invoeren om de piekdrukte in het openbaar ver voer tijdens de spits in te perken. Daarmee hoopt de regering van het land de versprei ding van corona in de stad van 10 mil joen inwoners tegen te houden. Veel werknemers worden verplicht later te beginnen. William van Houte Londen - Emmanuel Macron, premier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4