Diede de Groot Prijzengeld TENNIS 9 de tijd gehad moe ik, niet na te denken dat je een stap moet maken. Als je een rolstoel niet ge wend bent, moet je nadenken over elke bewe- Ik heb nu naarrechts, om aan fysieke wen, nee, kracht te dan moet ik links du- werken wen. Trek ken, duwen, vooruit, achteruit, je weet niet hoe dat moet. Totdat je merkt dat het een automatisme wordt. En uiteindelijk het moment komt dat je besluit: nu wil ik er echt goed in worden ook.'' ,,Op mijn 15de. Ik ging serieuzer trai nen en meer toernooien spelen, ook in het buitenland. Dat was een pit tige combinatie, want ik zat nog ge woon op school. Na mijn eindexa men havo schreef ik me in voor de hbo-studie toegepaste biologie, maar omdat ik werd uitgeloot bleef ik ineens achter met een tussenjaar. Toen heb ik gezegd: oké, dan ga ik gewoon een jaar tennissen en kijken hoe ver ik kom. Dat is een heel lang tussenjaar geworden, haha.'' ,,Het ging zo goed dat Rio 2016 ineens een doel werd. Ik stond rond de 35ste plek op de wereldranglijst en moest in de top 10 komen om me te kunnen kwalificeren, dus ik lag zeker niet op koers. Dat me dat toch is gelukt, zie ik als een grote overwinning. In Rio won ik zilver in het dubbelspel, met Marjolein Buis, en verloor ik in de halve finale van het enkelspel. Op dat moment is zo'n vierde plek heel le lijk, want als je daar eenmaal bent wil je alles eruit halen, maar achteraf ben ik er heel trots op, omdat ik van zo ver was gekomen. Die weg daarnaar- toe heeft me heel veel vertrouwen gegeven.'' ,,Die vraag wordt me door veel men- sen gesteld, en ze willen natuurlijk allemaal horen dat enkel goud telt. Nu kan ik heel makkelijk zeggen dat dat inderdaad zo is, maar ik kijk daar anders tegenaan. Ik wil in 2021 in Tokio op de baan staan en zoveel vertrouwen hebben in mijn eigen spel dat alles goed voelt, zodat eruit kan I k ben nooit komen wat bezig met het ik in me heb. Die verwach tingen zijn winnen meed "ju van de bui tenwereld, ik ben nooit bezig met het aantal be kers dat ik al heb gewonnen of nog wil winnen. Het moet uit mezelf ko men, zoiets als dit doe je echt alleen voor jezelf. Ik wil de beste tennisser worden die ik kan worden.'' ,,In december heb ik last gekregen van een beginnende hernia, waar door ik niet kon zitten en niet kon tennissen. Ik heb wel nog mijn uiter- aantal bekers dat ik nog wil ste best gedaan om de Australian Open te halen in januari en dat is ge lukt, maar daar kwam ik simpelweg wedstrijdritme tekort. Inmiddels gaat het de goede kant op en is het zaak om veel trainingsuren te maken, veel ballen te slaan. Gelukkig mogen we nu weer trainen.'' ,,Ik heb verder nog nooit blessures gehad. (Ze klopt af op tafel.) Dat was dus schrikken. Op zichzelf is het ook weleens goed om te zien dat je geen robot bent.'' ,,Misschien wel, ja. Ik merkte dat mensen op een gegeven moment dachten: kijk, daar gaat ze weer, lek ker weer een toernooitje winnen. Maar zo werkt het natuurlijk niet, ook niet bij mij. Ik ben ook gewoon een mens, het gaat nooit vanzelf, was het maar waar. Ik weet wat ik kan, ik weet dat ik heel veel kan, maar ik moet er wel alles voor doen, net als iedereen.'' GO MAANDAG 15 JUNI 2020 Uging: oh, ik moet nu even den eindelijk eens ken, dan rechts du- Wanneer kwam dat moment? PASPOORT Geboren 19 december 1996 in Woerden Woont in Oudewater Positie op wereld ranglijst 1ste Enkelspel Paralympi sche Spelen: 4de plaats (2016) Grand slams: 7 titels (Australian Open 2018, 2019; Roland Garros 2019; Wimbledon 2017, 2018; US Open 2018, 2019) Dubbelspel Paralym pische Spelen: zilver (2016) Grand slams: 8 titels (Australian Open 2019; Roland Garros 2018, 2019; Wimbledon 2018, 2019; US Open 2017, 2018, 2019) Het bracht je op je 19de zelfs al op de Paralympische Spelen. Je won vervolgens op je 20ste Wimbledon en sinds vorig jaar ben je de eerste die alle grandslam- toernooien op rij heeft gewonnen in het enkelspel. Telt nu alleen paralympisch goud nog? Hoe verliep dit seizoen voor jou voordat corona in het spel kwam? 'Ik wil de beste ten nisser worden die ik kan worden.' Wie denkt dat een rolstoelten nisster die alle grote toernooien wint nooit meer hoeft te werken, komt bedrogen uit. ,,Voor een grandslamzege krijg je gemid deld 30.000 euro'', vertelt Diede de Groot. ,,De helft daarvan gaat naar de belasting, van wat over blijft gaan alle kosten af die je moet maken, zoals vlucht, ver blijf en eten. In de weken dat je geen toernooien speelt, maak je ook alleen maar kosten. De grand slams helpen daarom heel erg veel, maar je moet ze wel allevier winnen om eraan te kunnen verdienen.'' Die 30.000 euro is ongeveer 1 procent van wat Novak Djokovic krijgt voor een over winning op Wimbledon. De Groot: ,,Als je het met de 'lopers' vergelijkt, kunnen we nog grote stappen maken. Aan de andere kant doen de grand slams er elk jaar weer een beetje bij, dat is een positieve ontwikkeling. En in vergelijking met andere para lympische sporten doen we het ook zeker niet slecht.'' Door de coronacrisis komt er nu echter helemaal geen prijzen geld binnen. ,,Voor een topspor ter is het op dit moment erg moeilijk. Ik heb het geluk dat ik nog thuis woon en geen kosten heb, dat is mijn redding.'' Was dat je eerste grote tegenslag? Dacht men de afgelopen jaren van jou dat je een robot was? Eerst een career grand slam in het enkelspel, toen een grand slam in het dubbel spel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49