DIEDE DE GROOT, DE NUMMER 1 VAN HET ROLSTOELTENNIS Als nummer 1 van de wereld wint rolstoeltennisster Diede de Groot (23) alles wat er te winnen valt. Maar succes, zo ondervond ze de afgelopen maanden, is nooit een vanzelfsprekendheid. De wonderen van Woerden 8 TENNIS revalidatieartsen in aanraking kwam met rolstoeltennis. Dat vond ik zo leuk dat ik nooit meer iets anders heb geprobeerd." ,,Dat was wel even een drempel, om dat ik met een prothesebeen liep en niet heel veel met een rolstoel te ma ken had. Maar ik zag andere kinderen het ook doen en superveel lol hebben met elkaar, dan is voor een kind die drempel snel overwonnen.'' ,,Ik heb het mezelf spelenderwijs aangeleerd. Als je op twee benen staat, is alles heel logisch: je gaat vooruit en hoeft er niet eens over ,,Dat is wel mijn doel. Ik heb veel aan mijn fysieke kracht kunnen werken, krachttraining was lange tijd het enige dat ik thuis kon doen. Daardoor heb ik nu het gevoel dat ik heel erg sterk ben. Het is niet verkeerd dat ik eindelijk eens echt de tijd heb gehad om daaraan te kunnen bouwen.'' ,,Ik moet zeggen, en ik denk dat ik dan voor de meeste sporters spreek, dat ik het liefst ge woon mijn sportkleding aan heb. Lekker tennissen, daar „Jazeker wel. Ik ben geboren met een te kort rechterbeen, ik heb nu een prothesebeen. Alles wat ik kan lopen, probeer ik te lopen, maar op een ge geven moment houdt het op en moet ik verder in een rolstoel.'' ,,Dat doe ik weleens. Een minuut of tien lukt dat aardig, daarna is s het klaar.'' „Gelukkig niet. Ik had een fijne vriendinnen- groep die me gewoon overal mee naartoe nam. En als ik iets niet kon, dan pro beerden we het toch. Met sporten kon ik niet goed meekomen, maar uiteindelijk heb ik wel mijn eigen sport gevon den. Ik was 7 jaar en pas geope reerd toen ik via de MAANDAG 15 JUNI 2020 GO 'Ik ben geen robot, ik moet er veel voor doen' Wilde je meteen die rolstoel in? Je had ook een achterstand in te halen. Door Sven Remijnsen Foto's Pim Ras Al sinds 2000 komt de para lympisch kampioen in het rolstoeltennis bij de vrouwen uit Woerden. Esther Vergeer veroverde vier keer op rij het goud in het enkelspel, in Sydney, Athene, Peking en Londen. Nadat zij was gestopt, volgde plaatsgenoot Jiske Griffioen haar vier jaar geleden in Rio op. In de halve finale rekende Griffioen af met Diede de Groot, die geboren is in het ziekenhuis van... Woerden. ,,Geen idee hoe het kan'', aldus De Groot, woonachtig in het nabij gelegen Oudewater. ,,Maar een bizar toeval is het wel.'' Voorbeeld Minder toevallig is dat ze ambassa drice is van de Esther Vergeer Foundation, zoals ze dat ook is van de Nederlandse tennisbond (KNLTB). „Dankzij Esther is het complete beeld van de paralympi sche sport in Nederland veranderd. Ik heb al veel hulp van haar gehad, op het gebied van media, voeding en toernooiplanning. Zij is een groot voorbeeld.'' Dit had jouw zomer moeten worden: na winst in alle grand slams zou je in Tokio voor para lympisch goud gaan. In plaats daarvan zit je thuis. ,,Het is een gekke gewaarwording, ja. Het duurde lang voordat de Spelen werden uitgesteld, die onduidelijk heid zorgde voor stress. Toen de beslissing eenmaal was genomen, voelde ik geen teleurstelling maar vooral opluchting. Ik benader het graag positief: ik heb nu weer een jaar extra de tijd om me voor te bereiden op Tokio.'' Kun je sterker uit deze periode komen? Kort voor de corona crisis was je nog in Berlijn, als genomineerde voor de Laureus World Sports Awards, ook wel de Oscars van de sport ge noemd. Stond je daar tussen wereldsterren als Lewis Hamilton en Boris Becker. Staand tennissen geniet ik het meest van, dat is waar kan Diede overigens mee het allemaal is begonnen. Maar ook, maar niet langer er komt steeds een beetje meer bij, dan tien minuten. meer aandacht, meer toeters en bel len, meer van zulke gala's. En voor één avond vond ik het ook wel weer erg leuk om me helemaal uit te dos sen, in galajurk en op en top in de make-up, en tussen de sporticonen rond te lopen.'' Want je kunt gewoon lopen. Kun je ook staand tennissen? Heb je daar veel last van gehad als kind?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48