'Ik moest weer op nul beginnen' Volgende lichting De blikvangers van het Nederlandse vrouwen en mannentennis zijn al geruime tijd Kiki Bertens en Robin Haase. Vier aanstormende talenten over investeren, opofferen en hün hobbelige weg naar de top. 4 TENNIS Uit mezelf te Wie begint in het profcircuit bij ITF- halen toernooien, zal vaker verliezen dan win Het is een verleidelijke gedachte: wie psychologie heeft gestu deerd, zal mentaal wel ijzersterk zijn op de baan. Focussen, goed omgaan met tegenslagen, ook bij een kansloos lijkende achter stand nooit opgeven: dat zou appeltje-eitje moeten zijn. Toch? Arianne Hartono lacht: ,,Dat zou je wel denken, ja. Het tón een voordeel zijn. En ik heb tijdens mijn studie inderdaad de tools geleerd om ook op de spannendste momenten te blijven focus sen. Maar ja, de praktijk hè? Ik ben iemand die niet snel opgeeft, maar ook in dat opzicht ben ik nog lang niet uitgeleerd.'' 'Mentaal sterk zijn' was ook de opdracht toen Arianne na haar studie terugkeerde naar Nederland om proftennisser te worden. In de VS was ze een gevierd speelster, na haar studententitel werd ze bedolven onder aandacht, com- Uplimenten en interviews; eenmaal terug in Nederland moest ze weer 'op nul' Ik ueu de beginnen. ,,Het was een flinke overgang, IK. neb de dat wist ik van tevoren. Ik ben nu aan drive om elke het investeren in mijn carrière, heb de drive om elke dag het beste uit mezelf dag ue! beSïe te halen- nen, maar Arianne weet inmiddels ook —Arianne Hartono wat winnen is. Ze won twee jaar achter een het ITF-toernooi in Jakarta, met veel familie langs de baan. ,,Mijn ouders kwamen in de jaren 90 van uit Indonesië naar Nederland, de rest van de familie bleef achter. Indonesië voelt dus als een tweede thuis. Misschien hielp dat, maar eigenlijk moet ik overal kunnen presteren.'' Door die prestaties klom ze richting 400ste plek op de grote WTA-ranking. ,,We, en daarmee bedoel ik de KNLTB-trainers en mijn privétrainer Jan-Willem Koopman, kijken vooral naar de big picture. Ik moet zo veel toernooien spelen, voor zover mo gelijk in 2020 natuurlijk, en op andere dagen hard werken op het Nationaal Tennis Centrum in Amstelveen om volwaardig prof te worden. Daarmee bedoel ik een plek bij de eerste 200 van de we reld, pas dan kun je aan tennis verdienen. De begeleiding vanuit de bond en de faciliteiten in Amstelveen zijn nu helemaal top, maar op de baan moet je het toch zelf doen. Naast talent draait het uiteindelijk om de vraag: hoe graag wil je dit echt?'' MAANDAG 15 JUNI 2020 GO Kiki, Robin... en dan zij? Door Leo van Marrewijk Fotografie Pim Ras ARIANNE HARTONO (24) WTA-ranking: 415 ITF-titels: 2 (Jakarta 2018, 2019) Als studente psychologie in de VS slaagde ze cum laude én werd ze Amerikaans studentenkampioen. In haar 'tweede ten- nisleven' wil Arianne Hartono een profbestaan opbouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44