Zouteloze weken Alle ballen verzamelen! Eerst voetballer, nu tennisser Tennis op één plek TENNIS 3 ad ik dat eerder geweten, zeg. Op een kwartiertje lopen bleken midden in een Rotterdamse woon wijk twee openbare tennis banen te liggen, ontdekte ik eind april. Ze zijn van de Richard Krajicek Foundation, je stapt er zo op. Waterpas zijn de baantjes zeker niet en als je niet uitkijkt rolt je bal zo het riool in, maar toch. Prima om een half uurtje stoom af te blazen. Vóór die ontdekking bood alleen de muur van een gymzaal om de hoek uitkomst. De stenen schots en scheef, net als vroeger bij het hoekhuis van de buren. Gevolg: zeker drie blikken ballen op het platte dak. Het was even een paar maanden behelpen voor de tennissers. Corona gooide de poorten van de verenigingen resoluut op slot. En dus hingen de net ten op de club op half zeven als ik er langs fietste, alsof het midwinter was. Als ik een tennisbaan zie, wil ik erop. Ligt er ergens een racket, dan zoek ik een bal. Kom ik al zappend toevallig langs een ATP-toernooi in India, dan blijf ik toch even kijken wie er wint. Pas als je iets voor langere tijd moet missen, besef je hoe dierbaar het is Tennis heeft al dertig jaar een aanzui gende werking op mij. Het 'plok' van een zuiver geraakte bal op het racket is één van de mooiste sportgeluiden. Pas als je iets voor een langere tijd moet missen, besef je hoe dierbaar het is. Al die weken zonder sport, zonder tennis, ze smaken zouteloos. Deze weken had ik als verslaggever op het heerlijk chaotische Roland Garros naar Kiki Bertens gekeken. Had ze ver kun nen komen? Daarna de Libéma Open in Rosmalen, ieder jaar weer een fijne week. En dan door naar Wimbledon en de Olympische Spelen. Maar de tennis- zomer van 2020 is volledig uitgekleed. Hooguit zien we her en der wat demonstratiepartijen of nationale toernooien. Want zo snel als u en ik weer los mochten, zo ingewikkeld is de logis tieke puzzel voor de profs in de meest mondiale sport ter wereld. Koester daarom vooral de trainingen, toernooi- tjes en competities op uw plaatselijke TV. We zijn bevoorrecht. Tennis is bij uitstek een sport voor de 1,5 meter samenleving. Meer dan een miljoen Nederlanders slaan deze zomer een balletje. ntcdekegelamstelveen.nl GO MAANDAG 15 JUNI 2020 VOORWOORD Rik Spekenbrink is tennisverslaggever bij deze krant Varia ZOMER CHALLENGE Vijf jaar lang zat Bryan de Jager (11) op voetbal. Toch vond hij ten nis stiekem ook heel leuk, en toen hij de kans kreeg om die sport via de Zomer Challenge te proberen was hij meteen verkocht. De Zomer Challenge geeft team sporters als voetballers en hockey ers de kans om de zomerstop te overbruggen op de tennisbaan. Je wordt voor drie of vier maanden lid van een club, waar je vrij mag tennissen en lessen of clinics kunt volgen. ,,Maar ik ben daarna niet meer weggegaan'', vertelt Bryan. ,,Ik tennis nu twee tot drie keer in de week bij de club (CTV De Doelen in Culemborg, red.).'' De Zomer Challenge voelde met een als een warm bad voor Bryan. ,,Ik maakte gelijk al een vriend op de club, waardoor ik iemand had om tegen te tennissen. In het begin leerde ik ook veel, over aanvallen en verdedigen, forehand en backhand, hoe snel je moet opbouwen en hoe je ervoor zorgt dat je je tegenstan der veel laat lopen. Het was vaak wel heel warm, maar ik vind het nooit te warm om te tennissen.'' Inmiddels heeft hij er nóg een tennismaatje bij gekregen: zijn moe der Anja. ,,Zij tenniste vroeger ook en de afspraak was dat ze weer zou beginnen als ik de Zomer Challenge deed. Dus nu kan ik ook tegen haar spelen. En de club heeft er niet één maar twee nieuwe leden bij.'' -SR tennis.nl/zomerchallenge Eind vorig jaar is in Amstel veen het Nationaal Tennis Centrum (NTC) geopend. Het beschikt over 14 buitenbanen, 14 indoorbanen, meetappara tuur, fitness- en fysioruimtes, medische voorzieningen en horeca. Ook het kantoor van de Nederlandse tennisbond (KNLTB) is verhuisd naar het NTC en alle nationale selec ties trainen er. Een ontmoe tingsplek voor iedereen die van tennis houdt. DUURZAAM In Nederland worden elk jaar meer dan 5 miljoen tennisballen weggegooid. Met het oog op duurzaam heid ontstaan steeds meer initiatieven om die ballen nogmaals te gebruiken. Bij het ABN Amro World Tennis Tournament, dat afgelopen februari plaats vond in Rotterdam, lever den bezoekers op verzoek zo'n 10.000 gebruikte tennisballen in. Het recyclebedrijf Agricon maakt daar nieuwe ballen van, die voor 20 procent bestaan uit delen van de oude bal. Een machine breekt de ballen open en verwijdert het textiel. Nadat het rubber is bewerkt, wordt het ge mengd met een andere grondstof en verwerkt in een nieuwe bal. Nog zo'n duurzaam initiatief is oudetennisballen.com. Leus: 'Onze ballen hebben hun eerste leven gegeven voor de padel- en tennissport. Nu gaan ze voor een tweede le ven'. Ballen van tennisparken en -scholen worden verza meld en aangeboden voor bijvoorbeeld gebruik door de hond, op de trekhaak of in de wasmachine. oudetennisballen.com COLOFON Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia in samenwerking met KNLTB Aan deze bijlage werkten mee Annemarie Gorissen (vormgeving), Annet de Groot, Gerrit van Loon, Leo van Marrewijk, Sven Remijnsen (projectredacteur), Egbert Jan Riethof (eindredactie), Edward Swier, Koos de Wilt (coördinatie) Directie Erik van Gruijthuijsen en Bart Verkade DPG Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43