f Zorgen om naleving van coronaregels in de horeca m w fi ii m NIEUWS 3 Voor het eerst hebben vogels hier het hoogste woord Poorten en hekken zitten op slot. Er is geen buitenlandse toerist te bekennen. De Eiffeltoren is al drie maanden dicht. Maar op 25 juni gaan de deuren weer open. ■mmL &5o^ mm Ik snap wel dat het economisch belangrijk is dat de toeristen weer komen. Maar kan het niet iets minder? Je hoeft maar even stil te staan op de paadjes rondom de Eiffeltoren, waar normaal duizen den mensen lopen, kinderen spelen, stelletjes el kaar kussen en hordes toeris ten selfies nemen, en je hoort ze: vogels. Uit de bomen klinkt vrolijk getjilp. Voor het eerst hebben de vogels hier het hoogste woord, want verder is het stil. Rond de Eiffeltoren loopt bijna niemand. Het wereldbe roemde en 324 meter hoge mo nument in Parijs is sinds 13 maart dicht, op last van de re gering. Het coronavirus begon om zich heen te grijpen. En een virus smult van lange rijen voor de ingang, drukte op smalle trappen en overvolle liften. Dus uit voorzorg gingen voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog de hekken dicht. Draaimolen Het werd een letterlijke lock- down. De ruim driehonderd mensen aan personeel moch ten thuisblijven. Bij een hou ten kraampje op straat met ijs, crêpes en wafels is geen klant te zien. ,,Er komen sinds maart al geen buitenlandse toeristen meer'', zegt de verkoper. De felgekleurde draaimolen naast de Eiffeltoren staat stil. Niet één kind vergaapt zich aan de kermisattractie met hobbelende paardjes en vlieg tuigjes. ,,Vóór de Eiffeltoren dicht ging hadden we tien tot twintig kinderen per draai- HEROPENING f Wanneer openen publiekstrekkers? beurt'', zegt de kaartjesverko per in zijn hokje. Vorig jaar werd de Eiffelto ren door meer dan 6 miljoen mensen bezocht. Driekwart van hen kwam uit het buiten land. Er zijn extreme dagen ge weest dat zelfs 25.000 bezoe kers per dag de toren ingingen. Het is één van de best bezochte monumenten te wereld. Nu zijn de trappen en de lif ten, de restaurants en de sou venirshops, en alle drie de ver diepingen uitgestorven. ,,Ik vind het zalig, echt waar'', ver telt Blanche, een charmante Parisienne op leeftijd die al meer dan dertig jaar naast de Eiffeltoren woont. ,,De rust, de stilte, je kunt als bewoner voor het eerst gewoon ongestoord op straat lopen. Normaal staat het hier vol met bussen. Bus sen vol toeristen. Die mensen gaan allemaal lopen, staan alle maal in de rij, kopen allemaal een ijsje: het was hier echt héél erg druk hoor!'' Die rijen zouden straks best wel eens nóg langer kunnen worden. Want als de ruim 130 jaar oude toren weer open gaat, gelden nieuwe en strengere toegangsregels. Het aantal be zoekers wordt beperkt. Men sen moeten afstand houden. Iedereen moet een masker op. De liften blijven dicht en de derde verdieping blijft voorlo pig ook nog op slot. Als straks evenveel mensen als voorheen voor de ingang staan, wordt het dringen op de trappen. Nu al zet personeel nieuwe hek ken neer om de stromen in goede banen te leiden. Blanche is er niet gerust op. ,,Ik snap wel dat het econo misch belangrijk is dat de toe risten weer komen. Maar kan het niet ^ets minder? Je kunt dat toch reguleren? Die drukte, dat lijkt me ook voor de toeris ten zelf niet leuk. En al die bussen: dat vervuilt maar.'' Trillende bovenlip Voorlopig loopt rond de vier pijlers van de Eiffeltoren alleen nog een handjevol Franse be zoekers. Die mogen weer rei zen in eigen land. Maar niet ie dereen is even goed voorbe reid. Een mevrouw neemt foto's van haar dochter en zoontje, poserend voor de Eif feltoren. ,,Ja, daar zijn we spe ciaal voor gekomen uit Lyon'', zegt ze lachend. Haar kinderen lachen niet. ,,Het is zo jammer, we dachten dat we naar boven konden'', zegt haar tiener dochter beteuterd. Het zoontje zegt helemaal niets meer en staat alleen nog met trillende bovenlip naar de dichte toe gangspoorten te kijken. ,,Kom op!'', roept de moeder in een poging de weggezakte familiemoraal wat op te vijze len. ,,Dan komen we na de 25ste toch nog een keer terug.'' W f .3mnR Op meerdere plaatsen zijn dit weekend boetes uitgedeeld en op een enkele plaats zijn etablisse menten gesloten. ,,Binnen in de ho recagelegenheden vinden mensen het steeds moeilijker om onderling 1,5 meter afstand te bewaren en de verplichting om te zitten en niet te staan of rond te lopen, na te ko men'', stelde Bruls. 'Op vrijdag- en zaterdagavond was het met name in de uitgaans- gebieden van een aantal steden te vol en werd de onderlinge afstand van 1,5 meter zeker niet gehaald', staat in verklaring. Bruls: ,,Met de vakantieperiode in aantocht willen we graag iedereen de gelegenheid geven om op een terrasje te zitten of een hapje te gaan eten. Maar dat moet wel op een veilige manier gebeuren en daar zijn we met zijn allen verant woordelijk voor. Zolang we nog niet van het coronavirus af zijn, is het essentieel dat we ons allemaal aan de coronamaatregelen blijven houden: vermijd drukte en houd 1,5 meter afstand.'' Horecaondernemers zeggen zelf ook moeite te hebben met het nale ven van de regels. In Eindhoven be- sloot een aantal kroegbazen in de bekende uitgaansstraat Stratums- eind de deuren te sluiten. Boven dien zijn ze bang voor de torenhoge boetes die kunnen volgen. ,,Van de gebiedsbeheerder heb ik begrepen dat de eerste onderne mers vandaag al per post een waar schuwing krijgen'', aldus Tom van Brussel, voorzitter van de onderne mersvereniging. ,,Gaan ze nog een keer de fout in, dan volgt een boete van ruim 4000 euro. Dat kunnen we er nu echt niet bij hebben." Ook in andere gemeenten lopen kroeg eigenaren op hun tenen om én de regels na te leven, én zoveel moge lijk mensen te kunnen ontvangen. Viroloog Marion Koopmans tem pert de hoop van velen dat de nog altijd strikte coronamaatregelen verder versoepeld kunnen worden. ,,Er is afgelopen weken al veel ver soepeld. Vanaf volgende week kun nen mensen weer binnen Europa reizen, campings gaan volledig open. Stap voor stap moeten we be kijken wat de effecten daarvan zijn voordat we meer versoepelen.'' Zolang er geen vaccin is of groepsimmuniteit verwacht het RIVM niet dat we terug kunnen ke ren naar het leven zoals dat voor de pandemie was. Zelfs niet als het bronnen- en contactonderzoek op timaal is. Koopmans is het daar he lemaal mee eens. Ook zij verwacht niet dat we de basismaatregelen op korte termijn volledig kunnen laten varen. maandag 15 juni 2020 GO Nog nooit was de Eiffeltoren zó stil Frank Renout - Blanche, omwonende w.'n:,,- wlw 1 Eiffeltoren: 25 juni Louvre Museum: 6 juli Musée d'Orsay: 23 juni Arc de Triomphe: onbekend Notre Dame: gesloten (vanwege brand) Sacré-Coeur: gedeelte lijk geopend sinds 31 mei Disneyland Parijs: onbekend PTTTTTTTTTTl 1 NIJMEGEN De veiligheidsre gio's maken zich zorgen over de naleving van de coronamaatre gelen in de horeca. Dat zei bur gemeester Hubert Bruls van Nij megen, tevens voorzitter van het landelijke Veiligheidsberaad gisteravond. Veel horeca moest sluiten, omdat regels niet werden nega- leefd. FOTO KEES MARTENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3