rn-mm if» I I I fm 1 J -• HUGO BORST Barcelona en Real Madrid zonder veel energie mm 18 Barcelona op een warm en levendig Mallorca, Real Madrid in een zonnig klein stadionnetje net buiten de Spaanse hoofdstad. Beide kemphanen wonnen eenvoudig hun eerste wedstrijden na de coronapauze. Column Joshua Zirkzee maakte zaterdag een vrij ongeïnspireerde indruk, maar de tijdelijke vervanger van Robert Lewandowski scoorde knap voor Bayern München. De aanstaande Duitse kampioen speelde een suffe wedstrijd, mijn blik haakte aan de voorpagina van NRC Handelsblad. Hé, een interview met Edgar Davids. Ik begon te bladeren en zette mijn leesbril op. Davids: ,,Ik vind dat iets evident racistisch moet zijn voordat je van racisme kunt spreken. Het kan ook zijn dat mijn persoon iemand niet aanstaat.'' Wat was dit? Edgar Davids staat nou niet direct te boek als de man van de nuance. Mijn gedachten gingen meteen uit naar 1996, toen hij op het EK Hiddink en Blind schoffeerde. Flauw en voorspel baar van me. Niet fair, want Davids liet me een tijdje toe tot zijn binnenwereld, ik heb hem goed kunnen doorgronden. On en off the record voerde ik goede, spannende gesprekken met de jonge Davids - en dat lag meer aan hem dan aan mij. Als voetballer was hij meer een doener, als mens meer een denker. Mysteri euze, aardige gozer. Met een bulderende lach bezegelde hij een gevoel voor humor dat ik niet helemaal bevatte. Met zijn 22 jaar was hij al flink be lezen. Naast slim was de ta lentvolle middenvelder dwars of stuurs, een tikje wantrou wend en vooral uitgerust met een gezond ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel. Hij werd - en met hem an dere zwarte spelers van Ajax - lelijk onderbetaald. Het zweemde rond 1995 niet naar racisme rond stadion De Meer, het wds racisme. Edgar nam meedogenloos wraak op penningmeester Arie van Os: transfervrij zocht hij zijn heil bij AC Milan en beleefde een schitterende loopbaan, sportief en financieel. Hij speelde 73 keer voor Oranje. In NRC Handelsblad zegt hij nu: ,,Na een duel lag ik he-le-maal leeg op de kleedkamervloer. Ik voelde me bevoorrecht en trots dat ik - een donkere Surinamer - voor het Nederlands elftal mocht uitkomen.'' Edgar Davids wil in het interview niet ingaan op twee pijnlijke momenten. Een botsing in 2011 met Johan Cruijff die beweerde dat Davids alleen maar lid was van Ajax' rvc 'vanwege zijn huidskleur' en voornoemde breuk op het EK in 1996. Davids: ,,Het gaat nu niet om personen, maar om instituties. Niet om het verleden, maar om de toekomst.'' Het racismedebat is na de gewelddadige dood van George Floyd niet te stuiten, ook in de sport wereld niet. Ruud Gullit, die we kennen als zacht moedig, een vredesduif, zei in De Telegraaf. ,,Als ik het zo stel, komen er gedachten in me op van: als het niet op een vreedzame manier lukt, moet het dan op een andere manierMoet er een revolutie komen? Uit een revolutie komt per definitie iets anders, een ander systeem, andere verhoudingen. Is dat dan nodig voor verandering? Ik schrik van mezelf, dat ik dergelijke gevaar lijke gedachten bij mezelf consta teer." Daarmee geconfronteerd ver heldert Davids: „Als er geen hoop is op verbetering, wordt de on vrede groter. En ja, dan kan het grimmig worden." En: „De tijd van praatjes is voorbij. We weten inmiddels wel dat racisme erg is. Het moet nu tot daden komen." Het indrukwekkende van Edgar Davids is: hij schreeuwt niet. Zijn toon is beschaafd maar heel dwin gend. Davids zegt: „Dit is geen hype, we gaan all the way." Alsjonge voetballer was Davids meer een doener, als mens meer een denker Mertens topscorer aller tijden Pech voor 'Max' in Le Mans kuiïKf >:i. 5 T^T T T Het eerste lange weekeinde van de terugkeer van het voetbal in Spanj e was er een vol rust, zonder inciden ten, veel mensen voor de tv en ver wachte zeges van de twee titelkan didaten, koploper FC Barcelona en uitdager Real Madrid. Waar Bar^a zaterdag al na 64 seconden de weg naar een 4-0 zege vond, had de Ko ninklijke iets meer dan drie minu ten nodig om bezoeker Eibar te ver schalken (3-1). Eibar was de enige club in Spanje die er helemaal geen zin meer in had de competitie nog te hervatten. ,,Wij trainers zijn door niemand geraadpleegd hierover, terwijl het gezondheidsrisico om weer te be ginnen heel groot is", klaagde trai ner Mendilibar nog een dag voor de wedstrijd. En dat dat duel niet in het Bernabéu-stadion werd ge speeld, maar op het trainingscom plex van Real net buiten Madrid vond hij een soort van competitie vervalsing. Dat dacht hij nog meer toen het openingsdoelpunt, een mooi ge kruld schot van Kroos, ondanks een zweem van buitenspel werd goed- gekeurd. Toch verweerde het kleine Eibar, uit een Baskisch stadje van slechts 27.000 inwoners en met een begroting bijna 20 keer minder dan die van Real, zich ondanks een 3-0 achterstand bij rust (na treffers van verdedigers Ramos en Marcelo) nog met moed maar kon het niet verder terugkomen dan tot 3-1. Mallorca overkwam thuis tegen Barcelona ongeveer hetzelfde als Eibar in Madrid. Een te groot ver schil, al heel vroeg uitgedrukt in een bijna beslissend doelpunt. Pre cies 64 seconden had Bar^a nodig om de zenuwen van een vreemd 'debuut', de onwennigheid van een leeg stadion en de spanning van een intense kampioensrace met Real van zich af te schudden. Dik een minuut waarin Frenkie de J ong een bal leek te verliezen, die snel heroverde en aflegde naar Jordi Alba, die met een voorzet de ha nenkam van Arturo Vidal bereikte. De Chileen maakte een 1-0 die als bevrijdend voelde. Braithwaite maakte nog voor rust 2-0 en Jordi Alba en Messi verdubbelden in de slotfase de voorsprong: 0-4. Terwijl op de boulevard van Palma de Mallorca duizenden men sen op terrasjes de pas om tien uur begonnen wedstrijd een beetje volgden, drukten de ploegen het idee van zomeravondvoetbal in de statistieken uit: Mallorca beging pas na 38 minuten de eerste overtre ding en Bar^a ging in de hele wed- maandag 15 juni 2020 GO Dwinaend VOETBAL Dries Mer tens (33, foto) mag zich top schutter aller tijden van Na- poli noemen. De Belg maakte zater dag in het be kerduel met Inter zijn 122ste treffer voor de club uit Napels. Hij tekende voor de gelijkma ker (1-1). Na- poli neemt het nu in de finale op tegen Juventus. FORMULE 1 Max Verstap pen (22, foto) heeft met Lando Norris en de sim- racers Atze Kerkhof en Greger Huttu al vroeg in de nacht de strijd in de vir tuele editie van de 24-uur van Le Mans moeten sta ken. Het team van Redline moest opge ven wegens herhaaldelijke technische problemen tij dens de race. O a 0) Intense titelstrijd .4|. Edwin Winkels Barcelona *4/.' De Belg Eden Hazard viert een feestje met zijn aanvoerder Sergio Ramos na de tweede goal van Real Madrid tegen Eibar. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18