|fc I Crisis slaat hardst toe op platteland, minder in Randstad Intrekking reisbeperkingen leidt niet tot meer vliegen ECONOMIE 17 theaters, bezoekers en medewerkers klaar hSMw'mwW flAHK^tJaL HH wi •MB zwkkJEim In de zoektocht naar oplossin gen bundelt Stage Entertainment in Nederland de krachten met Mojo en ID&T, twee andere enter- tainmentreuzen. ,,Samen hebben we een half miljard omzet, dat gaat om 6,7 miljoen tickets per jaar. We lopen tegen dezelfde problemen aan en kunnen voordeel halen uit samenwerking. Al was het maar voor het collectief inkopen van mondkapjes en hygiëneproduc- ten. Samenwerking is ook handig richting de politiek, die we nodig hebben. Het probleem is dat onze sector in de perceptie van de poli tiek hoort bij cultuur, terwijl onze bedrijven eerder thuishoren bij Economische Zaken. Inmiddels hebben we daar gelukkig ook goede contacten.'' Een van de belangrijkste lessen uit de coronacrisis: wees voorbe reid op het onverwachte. ,,Wat als. Daarmee moet je dus altijd reke ning houden. Wij hadden het aan begin van de crisis toevallig goed voor elkaar, omdat Italië op ons voorliep en het theater van Stage daar al dicht moest. Op de donder dag dat dat hier ook werd aange kondigd, hadden we net drie sce nario's klaar. Het eerste was het verlies van de halve omzet, het tweede was drie maanden dicht, het derde een halfjaar dicht. ,,We gingen meteen aan de slag met het derde. Ik zat diezelfde donderdag 's avonds met viroloog Ab Osterhaus aan tafel bij Opi, hij fluisterde mij in dat we ervan moesten uitgaan dat dit wel een halfjaar zou gaan duren. We kon den maar beter van het meest ne gatieve uitgaan.'' Uitdagingen Een van de uitdagingen die zich aandienden, was het personeel bij elkaar zien te houden. ,,Onze mensen werken op verschillende plekken en er zitten ook veel men sen bij met tijdelijke contracten, of oproepkrachten. We hebben tot begin april de zzp'ers financieel extra gesteund, maar dat kunnen we niet blijven doen, we moeten Om beide partijen te beschermen zullen contracten meer voorbehouden gaan bevatten ook aan ons bedrijf denken.'' Een voordeel voor de kostenbe heersing zijn de aflopende con tracten van voorstellingen. Lazarus eindigde eind mei, Anastasia op 2 augustus. Toekomstige contracten zullen er door de lessen van co rona anders gaan uitzien, ver wacht Verlinde. ,,We hebben daar zelfs nu al ervaring mee opgedaan. De musical Aladdin, de opvolger van Anastasia, is uitgesteld en we hebben nu anders dan gebruikelijk geen data vastgelegd. Om beide partijen te beschermen, zullen contracten meer voorbehouden gaan bevatten.'' Verlinde, die momenteel in Den Haag ook lobbyt voor overheids- compensatie voor de salarissen na 1 oktober, werkt intussen gestaag door vanuit zijn huis. Zijn nor maal zo geliefde theaters mijdt hij het liefst. ,,Kom ik daar, dan voel ik pas echt de pijn. Ik weet dat in het Beatrix Theater het decor van Tina nog op het podium staat, dat zoek ik niet op. Ik ben wel in het DeLa- Mar geweest toen daar een clip voor Heroes werd opgenomen door de cast van Lazarus. Zag ik daar Thomas Cammaert (acteur, red.) alleen op het podium staan te zin gen voor een lege zaal. Dat is heel emotioneel. Dan vraag je je af: wat is hier gebeurd? Zo'n ervaring zal een restauranthouder ook hebben gehad in zijn lege zaak. Hoe heeft dit kunnen gebeuren?'' Dat blijkt uit de regionale groei prognoses van de Rabobank. De bank vergeleek de economische im pact van de crisis op de verschil lende regio's. En daar komen grote verschillen uit. Landelijk verwacht de bank een economische krimp van bijna 6 procent voor dit jaar. Maar in de zwaarst getroffen re gio's, zoals het noorden van Gro ningen of Zuid-Limburg, is de krimp meer dan 7 procent. In de re gio's Utrecht en Den Haag is de krimp juist weer minder dan ge middeld. Ook Noord-Drenthe en de kop van Noord-Holland sprin gen er gunstig uit. De bank heeft gekeken naar de economische structuur van de re gio. Bepaalde bedrijfstakken, bij voorbeeld de horeca en de handel, worden zwaarder getroffen door de crisis dan zakelijke dienstverleners als makelaars of accountants. Zo is de krimp voor de horeca 41 procent dit jaar, terwijl voor de handel een krimp van 7 procent wordt ver wacht. Maar niet elke sector draagt even veel bij aan de economie. Zo is de horeca goed voor 2 procent van het nationaal product, evenals de land bouw. De handel daarentegen be slaat 13 procent van de economische activiteit. Een krimp van 1 procent in de handel telt dus veel zwaarder dan een krimp van 1 procent in de horeca. Niet alle sectoren van de econo mie krimpen bovendien. Zorg bij voorbeeld, blijft ook in de crisis groeien. Ook onderwijs heeft wei nig last van de crisis. Misschien zelfs wel voordeel, want jongeren studeren vaker door als de kans op een baan klein is. En dat is gezien de oplopende werkloosheid zeker het geval. Een regio met universiteiten en hogescholen en goede zorgvoor zieningen zal dus minder last van de crisis hebben dan een voorna melijk agrarische regio. De structuur van de economie werkt bijvoorbeeld nadelig uit voor het noorden van Groningen. Die re gio is erg gericht op energievoorzie ning. En de vraag naar energie loopt juist terug door de crisis. In het zui den van Limburg is juist veel indus trie en die wordt ook stevig geraakt door de crisis. Tot slot hebben de onderzoekers nog gekeken naar het onderne mingsklimaat in een regio. Hoe is de kwaliteit van de beroepsbevol king, welke voorzieningen zijn er in een regio en is er een goed woon- en werkklimaat? Dat soort factoren speelt een belangrijke rol voor de groei van regio's, meer nog dan de structuur van de economie, zeggen de onderzoekers van de Rabobank. Dan blijkt bijvoorbeeld dat het westen van het land voordelen biedt. Er zijn goede voorzieningen en er zijn veel hoogopgeleide werk nemers. Voeg daarbij dat veel men sen graag in de stad wonen en het is duidelijk dat de economie daar een goede uitgangspositie heeft. Toch verklaart dat niet alle ver schillen, geven de onderzoekers toe. Een mogelijke verklaring dat stedelijke regio's het beter doen, is het feit dat veel mensen in de stad een beroep hebben waarbij ze kun nen thuiswerken. Daardoor blijft de economische activiteit op peil. Sectoren waar mensen fysiek op het werk moeten zijn, bijvoorbeeld de industrie, hebben meer last van de beperkende maatregelen. BERLIJN Het schrappen van de meeste reisbeperkingen die we gens het coronavirus zijn inge steld, brengt de klanten niet snel terug bij de Europese luchtvaartmaatschappijen. In Duitsland bieden luchtvaart maatschappijen bijvoorbeeld slechts 14 tot 15 procent van hun capaciteit aan en dat is volgens voorzitter Matthias von Ran- dow van de vereniging van de Duitse luchtvaart 'een moedig aanbod'. Gevreesd wordt dat er nog steeds vliegtuigstoelen leeg blijven. Van Randow denkt dat de vraag slechts stap voor stap zal stijgen en dat het belangrijk is dat de reisbeperkingen we reldwijd snel worden ingetrok ken. In de luchtvaartsector wordt betwist dat het risico in vliegtuigen op verspreiding van het coronavirus groot is. In de toestellen wordt de lucht ver verst en gezuiverd, en virussen zijn niet nieuw. Het coronavirus is als elk ander virus, zegt Vol- ker Thum van het verbond van de Duitse lucht- en ruimte vaartindustrie. Thum zegt dat in vliegtuigen luchtfilters en zuigers zijn die de lucht elke twee tot drie minuten zuiveren. maandag 15 juni 2020 GO JW®BB iMP in. sen in Utrecht en 900 in Scheve- ningen. We willen in de zalen een rij vrij houden en een rij vullen met behulp van tussenschotten, zodat je met je eigen groepje naar een voorstelling kunt.'' De coronacrisis raakt elke regio van Nederland, maar niet elke regio even hard. Het lijkt er op dat regio's aan de randen harder getroffen worden, de Randstad juist minder. Peet Vogels Utrecht De krimp voor de horeca is 41 procent dit jaar, terwijl voor de handel een krimp van 7 pro cent wordt verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17