Niet doen 16 ECONOMIE Stage Entertainment heeft protocollen voor AAN HET WERK 1^ De uitbraak van het coronavirus heeft de wereldwijde economie met een nooit eerder vertoonde snelheid in een recessie gestort. Hoe gaan de toonaangevende bedrijven in ons land met deze crisis om? Vandaag: Stage Entertainment Nederland. Pas in de coronacrisis kwam ik erachter hoe volstrekt onorigineel ik ben. Ik be dacht steeds nieuwe activiteiten die op dat moment al gemeengoed waren gewor den. Zo las ik de klassieker De Pest (1947) van Albert Camus, om die vervolgens bovenaan de bestsellerlijst te zien prijken. Om mijn Zoom-game te bevorderen wachtte ik tever geefs een maand op een webcam, net als de rest van de bevolking. Ik besloot de houten meubels op mijn dakterras eens lekker in de lak te gaan zetten, maar alle tuinmeubelbeits bleek al door eerdere klanten uit het schap te zijn gehaald - het leek wel wc-papier. De laatste bevlieging was brood leren bakken. Maar helaas, dat is zo populair dat in het ganse land geen gist meer te vinden is Dan wordt het tijd om een not-to-do-list op te stellen. Deze term kwam ik tegen in Een nieuw begin, het nieuwe coronaboek van Tony Crabbe. Op zo'n lijst staan, zoals de naam al doet vermoeden, al die dingen die je niet hoeft van jezelf, of die je besluit niet meer te doen. Zelfs in coronatijd hoeven we ons niet te vervelen. Er is nog altijd veel meer te doen dan waar je tijd voor hebt. Je kunt le ren breien, een online Er is nog trommelcursus volgen, altijd veel je verdiepen in mid- Europese architectuur meer te van de 18de eeuw, alle doen dan nieuwsprogramma's waar je tijd ^g^ boeken lezen waar je tijd over tuinieren of des voor hebt noods: netflixen. Stuk voor stuk leuk en inte ressant. Maar als je alles tegelijk probeert te doen, levert dat zelfs in lockdown nog een volle agenda op. Aloude wet: je kunt alles een beetje doen, of enkele dingen goed. Voor dat laatste moet je ook dingen laten. die je besluit niet te doen, om ruimte te ma ken voor de dingen die je écht belangrijk vindt. Op die van mij staan onder meer: Twitter volgen, gamen, actualiteitenpro gramma's bekijken (behalve het journaal), dwangmatig mijn e-mail checken, fietsen, tuinieren, nieuwsbrieven lezen, videoverga deringen bijwonen, recensies achterlaten voor webwinkels, creatieve recepten beden ken met quinoa, huishoudboekje bijhouden, op de hoogte blijven van roddels, winkelen, de badkamer spic en span houden en alles wat te maken heeft met voetbal. Mezelf toe stemming geven om me niet meer met deze dingen bezig te houden, elimineert ruis en creëert ruimte voor de dingen die er wél toe doen (zoals de allerbeste focaccia bakken). Wat staat er op jouw not-to-do-list Meer krimp economie Honderden ontslagen Aan de kleren die Al bert Verlinde (59) draagt op het weke lijkse interne bij- praatfilmpje bij Stage Entertainment Nederland ziet het personeel al hoe laat het is. Is de algemeen directeur vrij ca sual gekleed, dan kunnen ze ont spannen luisteren. Zit Verlinde strak in het pak, dan volgt er waar schijnlijk een slechtnieuwsvideo. ,,Zo kun je dat wel ongeveer stel len ja'', zegt Verlinde deze vrijdag lachend over de telefoon. De video - elke vrijdag praat hij zijn mensen bij - is zojuist opgenomen en wees gerust, Verlinde is met een polo en een zomerse broek luchtig ge kleed. ,,Geen slecht nieuws nee, ik praat vandaag vooral over Black lives matter, van de week hadden we met de cast van de musical Tina een videogesprek over hoe hen dat bezighoudt.'' Als directeur van een bedrijf waarvan de Nederlandse tak zo'n 450 personeelsleden heeft, zowel tijdelijke als vaste contracten, heeft Verlinde nog relatief weinig slecht nieuws hoeven brengen aan het personeel. ,,We hebben onze mensen gevraagd vakantiedagen op te nemen, maar gelukkig heb ben we geen zware ingrepen hoe ven te doen. Aflopende contracten verlengen we niet en vacatures vullen we nu niet in, daarmee red den we het voorlopig.'' Stage Entertainment Nederland, onderdeel van een bedrijf dat ac tief is in acht landen, bezit twee theaters (Afas Circus Theater en Beatrix Theater) en produceert musicals. Op het moment dat de coronacrisis uitbrak, was Tina (over het leven van Tina Turner) net in première gegaan in Utrecht. Anastasia draaide pas een halfjaar in Scheveningen en de David Bo wie-musical Lazarus zou dit voor jaar na een vast verblijf in Amster dam door het land touren. ,,En toen gingen de theaters dicht en verdienden we van de ene op de andere dag helemaal niets meer'', zegt Verlinde. ,,We waren gewend om elke week 20.000 kaarten van ongeveer 50 euro te verkopen, reken maar uit. We koersen af op een omzetverlies Toen gingen theaters dicht en verdienden we van de ene op de andere dag helemaal niets meer van zo'n 50 miljoen euro.'' Reden tot paniek is het niet, zegt Verlinde, die met zijn bedrijf kan teren op reserves uit voorgaande, winstgevende jaren. ,,We hebben nationaal en internationaal goed gepresteerd en ik maak me abso luut geen zorgen over het voortbe staan van het bedrijf. Maar onze portemonnee is niet eindeloos diep en anderhalf jaar geleden zijn we overgenomen door een Ameri kaans bedrijf (Advance Publicati ons, red.) dat natuurlijk ook kri tisch meekijkt.'' Rust scheppen Om rust te scheppen en bedenk tijd te creëren, besloot Stage de producties op zijn vroegst in maart volgend jaar te hervatten. ,,Die tijd is nodig om goed te kun nen plannen en voorbereiden. Hoe gaan we open? Voor hoeveel men sen en hoe doen we dat veilig? Dat zullen meer bedrijven hebben er varen: het managen van de coro nacrisis draagt niet bij aan de plan nen voor de lange termijn.'' In het geval van Stage Entertain ment gaat het vooral om protocol len voor de theaters, de bezoekers en de medewerkers. ,,Daar hebben we hard aan gewerkt, die liggen klaar en ik heb er een goed gevoel over dat het gaat lukken. We gaan uit van een bezetting van 50 pro cent als we in maart weer kunnen beginnen. Dat betekent 750 men- maandag 15 juni 2020 GO Op zo'n not-to-do-list komen dus de dingen Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). IMF De wereldeco nomie krimpt dit jaar harder dan het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) in april ver wachtte. Dat zei IMF-directeur Kristalina Geor- gieva het afge lopen weekend. ,,De echte eco nomie is hard geraakt'', aldus de Bulgaarse. ,,De meeste lan den doen het slechter dan we hadden voor zien.'' CURAQAO Enkele honder den werkne mers van de Curagaose raffi naderij verliezen hun baan, omdat de over name door de Klesch Group als gevolg van de coronacrisis niet kan door gaan. Van de 911 werknemers mogen er 400 tot 500 blijven, al dan niet part time. Een onbe kend aantal mensen gaat met pensioen. a> E o Albert Verlinde komt nu zo min mogelijk in het theater. Zo'n lege zaal grijpt hem te veel aan. foto anp 'In het theater voel ik pas echt de pijn' Alexander van Eenennaam Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: maak een not-to- do-list.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16