Gezocht: reiziger die voor 170 mille aan goudstaven in trein liet liggen NIEUWS 15 De prestaties van de Verenigde Ara bische Emiraten (VAE) in de ruim tevaart zijn ongekend. Sinds een paar jaar draaien al twee satellieten van Arabische makelij in een baan om de aarde. Vorig jaar verbleef Hazza al-Mansouri als eerste Arabi sche astronaut acht dagen in het in ternationale ruimtestation ISS. En op 14 juli staat de lancering van de eerste Arabische missie naar Mars op het programma. Als alles volgens plan verloopt - bijna 50 procent van alle missies naar de planeet mislukt - begint de kunstmaan Hope, ontwikkeld in de VAE, volgend jaar zomer aan zijn eerste rondjes om Mars. Het zal in de emiraten worden gevierd als het grootste cadeau voor het 50-jarig bestaan van het land. Met deze prestaties vestigt de VAE zich in recordtempo als eerste 'kleine land' tussen de grootmach ten in de ruimtevaart: de VS, Rus land, Europa, India en Japan. ,,Deze Marsmissie zet heel de regio op de kaart'', zegt Omran Sharaf, de pro jectleider op het ruimtevaartcen trum Mohammed Bin Rashid in Dubai, dat pas veertien jaar bestaat. ,,De Arabische wereld maakt roe rige tijden door en we hebben be hoefte aan goed nieuws. We laten de jongeren zien waartoe we in staat zijn als we samenwerken, al onze geschillen achter ons laten. Zie dit ook als een aanmoediging aan onze jongeren om in dit avon tuur te stappen. Er ligt een prach tige carrière in het verschiet.'' Het avontuur moet in de ogen van de ruimtevaartorganisatie er toe leiden dat de VAE vóór 2127 beschikt over een basis op Mars. Ter voorbereiding willen de emiraten laboratoria bouwen in een Mars Science City, waarin de omstandig- heden op de planeet worden nage bootst. Dat de toekomst aan de jongeren is, laat de gemiddelde leeftijd zien van de deelnemers aan de Marsmis sie: 28 jaar. De assistent van Omran Sharaf, chief scientist Sarah al-Amiri, is een jonge dertiger. ,,Vandaag de dag draait onze economie om dienstverlening, logistiek en ener giewinning, maar hightech heeft de toekomst. Mars geeft ons de uit daging waar we zo'n behoefte aan hebben'', aldus Al-Amiri, die ook minister voor Geavanceerde We tenschap is. Onder haar leiding is in samenwerking met Amerikaanse universiteiten sinds 2014 gewerkt aan het ontwerp, de bouw en het testen van de eigen kunstmaan. In een tempo waarop andere ruimte vaartorganisaties stikjaloers zou den zijn. Afgelopen april begon Hope aan zijn eerste reis, naar de lanceerbasis in Japan, op het afgelegen eiland Tanegashima. Na aankomst moes ten alle medewerkers eerst in qua rantaine om te voorkomen dat de lancering door ziektegevallen zou moeten worden uitgesteld. Klimaat Komende week begint het vullen van de tanks voor de draagraket waarmee de kunstmaan wordt ge lanceerd. De satelliet doet er zeven maanden over om de 493 miljoen kilometer naar Mars te overbrug gen. Daarna gaat Hope in een baan om de planeet. Een enkele omwen teling duurt 55 uur. De kunstmaan zal een heel Mar- tiaans jaar lang, 687 dagen, data verzamelen over het klimaat en de atmosfeer van de planeet. Nog nooit hebben astronomen daarover kunnen beschikken. Hope heeft drie verschillende sensoren aan boord. Een hogereso- lutiecamera meet het stof en ozon gehalte in de atmosfeer. Met een spectrometer, een instrument dat gebruikmaakt van infrarood licht, wordt de lagere atmosfeer in kaart gebracht. Een andere spectrometer meet aan de hand van ultraviolet licht de aanwezigheid van zuurstof en waterstof. ,,We proberen vast te stellen in welke mate deze twee ele menten, essentieel voor water, aan de planeet ontsnappen", zegt Sarah al-Amiri. ,,Bijvoorbeeld tijdens de stofstormen die er woeden.'' Weersatelliet De verzamelde data worden ge deeld met tweehonderd onder zoeksinstituten over heel de we reld. Iedere astronoom en natuur kundige kijkt er reikhalzend naar uit, omdat de atmosfeer van Mars nog onontgonnen gebied is. Vorige missies deden uitsluitend onder zoek naar de samenstelling van het oppervlak van de planeet. ,,We zullen ook een heel jaar lang het weer op Mars bestuderen", zegt Al-Amiri. ,,We zijn de eerste weer- satelliet van Mars. Met Hope zullen we inzicht krijgen in alle dagelijkse veranderingen in de atmosfeer.'' Het wordt een drukke zomer voor Marsmissies. China, de VS en de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA (samen met Rusland) heb ben ook lanceringen op het pro gramma staan. China wil met de missie Tianwen ('Vragen aan de he mel') een op afstand bestuurbare robot naar Mars brengen om het oppervlak te verkennen. De VS stuurt ook een verkenningsvoer tuig, de vijfde in een reeks die zoekt naar sporen van leven. De Euro pees-Russische Marsrover heeft eenzelfde opdracht. 'De rechthebbende kan eventu ele aanspraken op de goudsta ven binnen vijf jaar na deze bekendmaking indienen bij het Openbaar Ministerie', luidt het in het bericht in het Luzerner Kantonsblatt. Om hoeveel kilo goud het gaat en de exacte waarde van het pakket, is niet onthuld. De exacte datum van de vondst is ook niet bekend gemaakt. De politie vond het pakket met de goudstaven in oktober in een wagon van de Zwitserse Spoorwegen SBB op het traject Sankt Gallen-Luzern. Het OM nam de kostbare lading in beslag en gaf de recherche opdracht een onderzoek in te stellen. Dat bleef zonder resul taat. De 'vergeetachtige' trein reiziger of een andere rechtheb bende meldde zich niet. In oktober 2019 kostte een kilo goud ongeveer 48.000 frank (bijna 45.000 euro). Dat komt, gelet op de door het OM ge schatte waarde, neer op onge veer 3,8 kilo goud. De goudprijs bedroeg afgelopen vrijdag 53.000 Zwitserse frank (ruim 49.000 euro) per kilo, wat zou betekenen dat het gaat om zo'n 3,4 kilo aan goudstaven. Het voordeel van PZC I fV 'Q99 Je mooiste herinnering op canvas jüall Jga do ufgSJI ^glruuJI jhaJI uaj 44,000 ^JJ 22,000 dcjüiJ jlrnmil (VJnliT o**/p6 14,000 maandag 15 juni 2020 PC Arabische wereld stuurt kunstmaan naar Mars De honger van de Verenigde Arabische Emiraten naar avon turen in de ruimte is niet te stil len. Zij sturen als eerste Arabi sche land een missie naar Mars. Hans van Zon Rotterdam/Dubai Het Mohammed bin Rashid ruimtevaartcentrum in Dubai, met een model van de raket die Hope naar Mars brengt. foto afp M Sjeik Mohammed bin Rashid al-Maktoum, de premier van de VAE en emir van Dubai (links), tijdens de presentatie van de Hope-missie. foto afp Eind vorig jaar vond de Zwit serse politie in een trein een pakket goudstaven met een geschatte waarde van zo'n 170.000 euro. Omdat onder zoek niets opleverde en nie mand zich meldde, deed het Openbaar Ministerie vrijdag een oproep. Caspar Naber Luzern m VANAF Druk die ene belangrijke gebeurtenis of dierbaarste vakantiefoto af op canvas en geef deze een bijzondere plek in huis. *Exclusief verzendkosten. Bestel nu op pzc.nl/canvas OjI^A jLliiioJI JflAJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15