Naar huis i 'Laat thuiszorg kwetsbare oudere checken op corona' bolderman.nl Reizen 2021 volop boekbaar! bolderman.nl NIEUWS 13 Frank Poorthuis Duitsland IN QUARANTAINE ik liep een dezer dagen een heuvel op en hoorde behalve de kwetterende vogels steeds een geluid dat ik niet thuis kon brengen. Een hoog piepje, een beetje schurend. Twee keer was ik al gestopt om beter te luisteren, maar dan was het geluid ook weer ver dwenen. Pas na de derde stop realiseerde ik me dat het mijn longen waren. U bent m'n dokter niet, dus we hoeven mijn medisch dossier niet te bespreken. Maar voor al die mensen die denken: wat stelt die Poorthuis zich aan, ik kan gemid deld genomen heel goed functioneren met dat gepiep. Af en toe een longontstekinkje, het is overzichtelijk. Maar ik zou niet graag de proef op de som nemen door er het longvirus corona over heen te gooien. Simpel Zo simpel is de reden van mijn (onder)duikgedrag van de afgelopen maan den. Waarom ik me eerst verstopte in mijn eigen huis en toen naar Duits land ging, omdat ik alle versoepelingen niet ver trouwde. En tegen die meneer die me een boze brief schreef met de strek king: 'Ga toch naar huis, man, naar vrouw en kin deren', kan ik zeggen: ik ga hoor. Met gemengde emoties. Het is natuurlijk heerlijk om die kleintjes en mijn vrouw weer in m'n armen te sluiten. Dat is waar het leven om draait: familie, liefde, de nabijheid van anderen. Het was een be lachelijk voorrecht een paar weken in een zomer huis te werken. Mijn vrouw noemde me on langs in dat verband 'een verwende bijna-babyboo- mer'. Maar goed, het is nu eenmaal zo. Wat vooral zo lekker is aan in een dorp in Duits land zitten, is de afwezig heid van dreiging. Dat was voor mij een bijna licha melijk gevoelde emotie. Als je 18, 43 of 56 bent en gezond, kun je je dat mis schien niet voorstellen. Maar honderdduizenden De afwezigheid van dreiging was voor mij een bijna lichamelijk gevoelde emotie met hun gezondheid tob bende Nederlanders, die net als ik ook nu nog niet terug naar hun werk dur ven, leven met een dieper gevoeld dreigingsbeeld. Dus als u diep in mijn ziel kijkt (hoeft niet hoor): ik zou hier zo een jaar met de kinderen en mijn vrouw willen zitten. Maar de kinderen hebben school, studie en hun sociale leven. En mijn vrouw heeft a. haar werk in de grote stad en zou b. uiteindelijk van verveling doodgaan op deze plek. Wat dat betreft is het een wonder dat we zo'n goed huwelijk hebben. Die saaie natuurboekenlezer en die wervelende jongere vrouw die thuis pannen koeken bakt met The Prodigy aan. Ik ga mijn koffers pakken. Veel kwetsbare ouderen in de thuisom- geving blijven onder de radar, omdat ze bij ziekteverschijnselen lang wachten met hulp zoeken. Ook weigeren deze mensen, meestal ouder dan 70 jaar, geregeld een plek in een verpleeghuis. Ze zijn bang daar het coronavirus juist op te lopen, terwijl het thuis ook niet goed gaat. ,,Wij willen bij deze mensen signalen van het virus voortvarend opsporen en ze dan aansporen de huisarts te bena deren en zich te laten testen op corona'', vertelt GroenLinks-Kamerlid Corinne Ellemeet. ,,Het is te heftig om kwets bare ouderen steeds formulieren in te laten vullen, maar een wijkverpleeg kundige kan wel een belangrijke rol spelen in een vroeg stadium van de ziekte.'' Volgens D66-Kamerlid Vera Bergkamp is de aandacht de laatste maanden vooral uitgegaan naar de mensen op ic's en in verpleeghuizen. ,,Er is te weinig zicht op de grote groep kwetsbare ou deren thuis. Dat is niet goed. Als er straks een tweede golf komt, is het extra belangrijk dat we deze mensen goed in beeld hebben.'' Ellemeet vindt het niet aan parle mentariërs om afspraken vast te leggen over het checken van ouderen thuis. ,,Zo'n protocol moet bij voorkeur wor- Wijkverpleegkundige kan een belangrijke rol spelen in een vroeg stadium van de ziekte den opgezet met thuiszorgorganisaties. Ook zorgverleners mogen dan mee denken over de praktische invulling.'' Bergkamp ziet concreet een rol voor be roepsvereniging V&VN. ,,Er moet goed over worden nagedacht hoe die zeer diverse groep van 70-plussers het beste kan worden bediend. De patiënt moet centraal staan.'' De Kamerleden zijn ervan overtuigd dat hun voorstel vandaag, bij een over leg over langdurige zorg in de Tweede Kamer, in goede aarde zal vallen. VVD'er Antoinette Laan stelt dat D66 en GroenLinks een terecht punt ma ken, maar vraagt zich wel af of er dan niet nog steeds mensen tussen wal en schip terechtkomen. ,,Dit plan kan, maar wil je echt zicht krijgen op de groep, dan is een bevolkingsonderzoek naar de mate van kwetsbaarheid onder ouderen wellicht nóg beter.'' Er werken zo'n 400.000 mensen in de thuiszorg en bij verpleeg- en verzor gingshuizen. Nu al hebben deze men sen vaak de taak in de gaten te houden hoe hun cliënt eraan toe is. Gezien de vergrijzing neemt de behoefte aan vaste protocollen toe, en al helemaal als er een virus heerst. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! A/5-daagse auto vakantie Overijssel, Ootmarsum 5 dagen Sauerland all-inclusive 5 dagen All-inclusive in Drenthe 5 dagen All-inclusive Drielandenreis Valkenburg 8 dagen Gerlos in het Zillertal 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express maandag 15 juni 2020 GO Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 93. Er moeten vaste afspraken komen over een coronacheck bij huis bezoeken door de wijkverpleger, vinden D66 en GroenLinks. Nu is de grote groep kwetsbare ouderen die thuiszitten slecht in beeld. Edwin van der Aa Den Haag -Corinne Ellemeet, GroenLinks Een man van 92 wordt thuis verzorgd door een medewerker in beschermende kleding. foto arie kievit Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 en 2021 Diverse vertrekdata in 2020 en 2021 Diverse vertrekdata in 2020 en 2021 Diverse vertrekdata in 2020 en 2021 Diverse vertrekdata in 2020 en 2021 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13