12 NIEUWS INTERVIEW TUUR ELZINGA In het nieuwe stelsel hoeven fondsen niet langer een enorme berg geld achter de handte houden Kabinet en werkgevers zijn tevreden over de uitwerking van het pensioenakkoord. De vakbonden moeten nog wel hun fiat aan het akkoord geven. FNV-onderhandelaar Tuur Elzinga heeft goede hoop dat die instemming er komt. „Zonder aanpassingen dreigen er kortingen tot wel 25 procent.'' Deze week bespreekt FNV-vicevoorzitter Tuur Elzinga de uitwerking van de pensi oendeal met het bestuur en het ledenparle- ment van de bond. Dit akkoord - waar zo'n tien jaar over is gesproken - moet het pen sioenstelsel klaar voor de toekomst maken. In ruil voor een minder zeker pensioen krijgen gepensioneerden en deelnemers wel meer zicht op verhoging van de pensi oenen. Er zijn nog wel losse eindjes. ,,Die garantie heb je nu ook niet. Pensioe nen zijn al tien jaar niet verhoogd en zon der aanpassingen dreigen er kortingen van 10 tot wel 25 procent. Zo zeker is dat pen sioen dus niet. En dat terwijl de pensioen potten voller zitten dan ooit. In het nieuwe stelsel kunnen de pensioenen sneller om hoog als het goed gaat met de economie. Ik moet er ook bij zeggen dat de pensioenen eerder omlaaggaan als het tegenzit.'' ,,Het huidige pensioen maakt zijn belofte niet waar en is niet waardevast. Het huidige stelsel is eigenlijk alleen gunstig op de heel lange termijn als de pensioenfondsen hoge buffers hebben opgebouwd. Een 0-jarige bouwt straks een hoger pensioen op, tot wel 150 procent van het gemiddeld ver diende loon. Maar voor de generaties daar boven pakt het huidige stelsel niet goed uit. Die generaties, ook de 25- en 45- jarigen, gaan er in het nieuwe stelsel op vooruit.'' ,,Dat klopt. Dat is ook een van de redenen dat de pensioenen sneller verhoogd kun nen worden. In het huidige stelsel moet je veel geld achter de hand houden om de be loftes te kunnen waarmaken. In het nieuwe stelsel doen pensioenfondsen geen beloftes meer en hoeft er dus geen enorme berg geld meer achter de hand gehouden te wor den. Je kunt het pensioenvermogen dus sneller uitdelen.'' ,,Nee, we rekenen straks met een voorzich tig rendement. Alleen als een fonds meer rendement maakt, kan dat extra geld ge bruikt worden om de pensioenen te verho gen. Maar pensioenfondsen leggen ook nog wel een bescheiden buffer aan om tegen vallers op te vangen. We willen niet dat de ene generatie geluk heeft en een hoog pen sioen krijgt omdat de beurs het goed doet en een andere generatie pech heeft omdat de beurs juist is ingestort. En we willen mee- en tegenvallers uitsmeren over de tijd. Dat voorkomt dat de pensioenen te sterk stijgen of dalen.'' ,,Uit de berekeningen van dertien pensi oenfondsen blijkt dat de meeste deelne mers erop vooruitgaan. Als dat niet het ge val is, moet daarvoor compensatie komen, zo is afgesproken. Dat zal op sommige plek ken nodig zijn. Daarnaast zit er een pro- bleem bij mensen met een premierege ling, vaak bij verzekeraars. Daar zouden oudere werknemers in het nieuwe stelsel fors achteruitgaan. Daar konden we geen goede compensatie voor afspreken. Daarom is besloten dat iedereen die in die regeling zit er gewoon in blijft zitten en dat alleen voor nieuwe gevallen het nieuwe stelsel gaat gelden.'' ,,Het was ook de op een na beste oplos sing. Maar voor compensatie moesten of de premies fors omhoog, of de pensioe nen omlaag. Wij gaan het oude systeem geleidelijk uitfaseren, maar dat willen de verzekeraars niet. Ik denk dat ze bang zijn dat het nieuwe contract straks veel beter uitpakt dan de huidige premieregeling en dan verliezen ze marktaandeel. Verzeke raars suggereren nu vaak veel te hoge rendementen waardoor het uiteindelijke pensioen vaak tegenvalt.'' ,,Het kabinet heeft 200 miljoen euro extra gegeven, zodat er nu een miljard in de pot zit om knelgevallen op te lossen. We ma ken in de cao's afspraken over eerder stoppen met werken. Dat doen we in steeds meer cao's en bedrijfstakken. Vroegpensioen komt in principe voor re kening van de werkgever. Voor werkge vers die dat niet kunnen betalen, is er de pot voor knelgevallen. Het is goed dat daarvoor nu extra geld beschikbaar komt.'' maandag 15 juni 2020 GO 'Het pensioen kan sneller omhoog als de economie goed draait' FOTO MARNIX SCHMIDT M Tuur Elzinga: ,,We willen niet dat de ene generatie een hoog pensioen krijgt omdat de beurs het goed doet en een andere ge neratie pech heeft omdat de beurs juist instort.'' Peet Vogels Utrecht Waarom zou ik instemmen met een on zeker pensioen in de toekomst als ik nu een gegarandeerd pensioen krijg? De FNV noemde dat eerder een casino pensioen en vond dat onaanvaardbaar. Waarom zijn jullie nu voor? Hoe weet u dat, er wordt toch geen be lofte meer gedaan over de hoogte van het pensioen? Is dat geen potverteren? Iedereen zou erop vooruitgaan, was de belofte. Wordt die belofte waarge maakt? Verzekeraars zijn daar boos over. Zij moeten twee systemen naast elkaar in de lucht houden en dat is duur en inef ficiënt. Is vroegpensioen voor zware beroepen nu wel goed geregeld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12