II Onkreukbare Conte toch geen Churchill in coronatijd Samenwerking met Italië, Duitsland en Frankrijk 10 NIEUWS Nederland gaat een belangrijke rol spelen bij de productie van het coronavaccin van farmaceut AstraZeneca en de universiteit van Oxford. De grote vraag is nog: werkt het? Nederland heeft samen met Duits land, Frankrijk en Italië 300 miljoen doses gekocht van een vaccin dat de universiteit van Oxford en farmaceut AstraZeneca ontwikkelen. Eerder werd al bekend dat de farmaceut voor de productie een deal had gesloten met het bedrijf Halix in Leiden. ,,Daar worden heel aanzienlijke aantallen vaccins geproduceerd'', zegt de Ne derlander Ruud Dobber, lid van de raad van bestuur van het Brits- Zweedse AstraZeneca, zonder exacte aantallen te kunnen noemen. Dobber was betrokken bij de ge sprekken met Nederland en de an dere drie landen. Hij heeft lovende woorden over de 'ontzettend belang rijke rol' die Nederland speelt, en in het bijzonder voor minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid. Hij heeft zich buitengewoon constructief opgesteld in de gesprekken. Want het waren gesprekken, geen onderhande lingen. Wij willen het vaccin tegen kostprijs leveren, en we willen risico lopen, maar we willen niet het totale risico lopen. Het pleit heel erg voor de minister dat hij samen met zijn colle ga's zijn nek heeft uitgestoken om ook risico te dragen.'' Concreet werkt het zo dat Neder land met de andere landen betaalt voor de vaccins die geproduceerd zijn, of ze nou werken of niet, zegt Dobber. ,,Dus als er in september 10 miljoen doses klaar zijn, maar het blijkt niet te werken, dan krijgen de landen daar een rekening voor.'' Het vaccin kost overigens maar 'enkele euro's', omdat AstraZeneca het tegen kostprijs zegt te verkopen. Minister De Jonge er kende al dat niet zeker is of het vaccin werkt. ,,We wedden bewust op meer dere paarden'', zegt hij. Welke 'paar den' ook in beeld zijn, is nog niet be kend. Behalve bij Halix in Leiden gaat AstraZeneca produceren in onder meer Duitsland, Italië, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en Azië. Een deel van die productie vindt nu al plaats, om ervoor te zor gen dat er straks genoeg doses be schikbaar zijn om in elk geval een deel van de wereld te vaccineren te gen het coronavirus. Het vaccin is dus al af, maar moet nog uitgebreid wor den getest. De VS, dat 1,2 miljard euro investeerde in AstraZeneca, krijgt waarschijnlijk als eerste het vaccin, net als het Verenigd Koninkrijk. Eind dit jaar zijn Nederland, Duitsland, Frankrijk en Italië aan de beurt. Deze landen hebben al toegezegd ook de andere EU-landen niet te zullen ver geten. Naast de driehonderd miljoen doses is een optie genomen op hon derd miljoen aanvullende doses. Verwachtingen Of het in Oxford ontwikkelde vac cin ook echt werkt, is dus nog altijd onzeker. Aanvankelijk waren er hoge verwachtingen van, maar die zijn wel wat getemperd sinds proeven met apen tegenvielen. Toch is het al op zo'n duizend mensen getest. De re sultaten gaven voor de Britse gezond heidsautoriteiten genoeg aanleiding door te gaan met het testen van gro tere populaties: het fase 3-onderzoek. Deze zomer moet dat gebeuren in het VK, Brazilië en de VS. ,,Wij hebben de resultaten van de tests nog niet mogen zien'', zegt Dob ber van AstraZeneca. ,,Dus het is ook voor ons echt ontzettend spannend. Het feit dat we van de autoriteiten verder mochten naar fase 3, maakt ons wel heel erg hoopvol. Maar het blijft een experiment.'' De belangrijkste bottleneck rich ting een werkend vaccin is misschien wel het vinden van een geschikte groep mensen om het vaccin op te testen. Nu het virus in veel landen wat aan het luwen is, is dat lastig, laat AstraZeneca-ceo Pascal Soriot door schemeren. ,,Straks hebben we een vaccin waarvan we bijna zeker weten dat het werkt, maar hebben we niet genoeg mensen om het op te testen. Dat zou heel erg teleurstellend zijn." Soriot is blij met het initiatief van Nederland om met de drie andere Eu- ropese landen tot snelle aankoop van het Britse vaccin over te gaan. ,,Het leiderschap dat deze landen hebben getoond was ontzettend belangrijk. Doordat zij zonder de andere Euro pese landen stappen hebben gezet, is het veel sneller gegaan.'' De lof van AstraZeneca staat in schril contrast met de kritiek van de Europese Commissie en sommige EU-landen. De commissie wil zelf onderhandelen en voelt zich door de Nederlands-Duits-Frans-Italiaanse kopgroep in de wielen gereden. EU- commissaris Stella Kyriakides (Volks gezondheid) riep de vier landen al op hun samenwerkingsverband te be ëindigen en zich aan te sluiten bij de rest van Europa. Als eerste Er is een wereldwijde wedloop gaande om een middel te vinden dat tegen het coronavirus beschermt. En een al even grote slag tussen bijvoor beeld China, de VS en Europa, om het vaccin meteen te bemachtigen. Het land dat zijn bevolking als eerste kan inenten, kan zijn economie sneller op volle toeren laten draaien. AstraZeneca zegt aandacht te heb ben voor de rest van de wereld. Zo worden er honderden miljoenen do ses geproduceerd die verdeeld wor den door Cepi en Gavi, internationale organisaties die zich inzetten voor het beschikbaar maken van vaccins voor arme landen. Maar, geven Dobber en Soriot aan: we kunnen veel produce ren, maar voor de hele wereld is het niet genoeg. Soriot: ,,We hopen nog steeds op meerdere vaccinkandidaten die snel op grote schaal beschikbaar zijn.'' vaccins. FOTO TWITTER Als het vaccin niet blijkt te werken, dan krijgen de landen toch een rekening DAGBOEK ITALIË Er komt wat craquelé op het staatsieportret van de Itali aanse premier Conte. De afge lopen maanden werd zijn portret in donkere, maar zelfverzekerde kleu ren op het doek gezet. Zijn beheerste, zelfverzekerde voorkomen gaf de Ita lianen rust in deze moeilijke tijd. Duidelijk en gedecideerd sloot pre mier Conte Italië af van de buitenwe reld, onafwendbaar en noodzakelijk ging het land in lockdown. De Italia nen begrepen het en de premier werd bijzonder gewaardeerd en populair. In april stond twee derde van de Itali anen achter hun premier en zijn be slissingen. In tijden van crisis gaat het volk achter zijn leider staan. Nu de ergste crisis voorbij lijkt, ver bleken de zelfverzekerde kleuren wat. Contes stortvloed van decreten en soms wat onduidelijke beslissin gen - scholen nog steeds dicht, maar discotheken open - veroorzaken krasjes op de vernis. Net als het verhoor door het Open baar Ministerie van Bergamo, eind vorige week. Alzano Lombardo en Nembro horen bij de meest getroffen plaatsen van heel Italië, maar werden begin maart niet van buitenwereld afgesloten, terwijl in andere dorpen in Noord-Italië wél een rode zone werd ingesteld. Een inschattingsfout van Conte, zeggen sommigen, de ver antwoordelijkheid van de regio's, zegt de premier. De onkreukbare Conte blijkt toch fouten te kunnen maken, hij is toch niet de Churchill in coronatijd voor wie veel Italianen hem hielden. Hervormen De komende maanden moet blijken of Conte in de economische crisis die Italië te wachten staat net zo doortas tend is als tijdens de coronacrisis. Het opzetten van een internatio nale conferentie om te kijken hoe Ita lië van anderen kan leren en zijn voornemen om corona te gebruiken om het land, eindelijk, te hervormen, geeft hoop. Maar of Conte ook be stand is tegen de Italiaanse allergie voor verandering en de taaie weer stand uit de Italiaanse bureaucratie en bedrijfsleven, moet de komende periode blijken. De vooruitzichten zijn niet goed, de weerstand groeit en zijn populariteit daalt. Het is dus de vraag of Giuseppe Contes portret straks glorieert in het illustere rijtje met oud-premiers Al- cide De Gasperi en Amintore Fanfani of dat het op een zolder eindigt onder het stof van de vergetelheid. maandag 15 juni 2020 Nederland zet geld in op Brits coronavaccin Chris van Mersbergen Leiden/Oxford Minister Hugo de Jonge tekent een contract met farma ceut AstraZeneca voor de levering van 300 miljoen corona- - Ruud Dobber, AstraZeneca GO Angelo van Schaik Rome Terwijl de stad Rome zich zorgen maakt over een nieuwe corona- uitbraak in een verzorgingstehuis maakt premier Conte zich druk over de economische toekomst. De epidemie lijkt zo goed als bedwon gen, maar de échte uitdaging komt nog voor de populaire premier. Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10