'Besmet worden is voor mij einde verhaal' Met een vaccin ben ik niet geholpen' 'Voor openingstijd een paar uur werken, helemaal alleen' 9 Duizenden mensen krijgen advies 'blijf binnen' PATRICIA VAN CORVEN (59) Ze moet er zelf een beetje om gniffe len, als ze haar lange lijst met ziektes heeft opgesomd. Het is haar optimistische kijk op het leven misschien. Want eigenlijk vindt Patricia van Corven zichzelf niet zo ziek, zegt ze als ze is uitge praat over haar longinhoud van 16 procent, haar diabe tes, haar chemotabletten tegen de leukemie en de al geplande orgaantransplan tatie die door deze bloed- kanker niet kon doorgaan. ,,Het is nu eenmaal zo'', is haar relativerende conclu sie. En ze heeft altijd haar medicijntjes nog: de klein kinderen. Maar corona? ,,Dat bete kent einde verhaal voor mij. Wat dat betreft, ben ik een tikkende tijdbom, ik weet nooit wat mijn lijf doet.'' En dus zit Van Cor- ven binnen, sinds begin maart. Of, nou ja, ze ging één keer naar de super markt afgelopen week, voor het eerst. ,,Omdat ik ge woon echt, echt een keer wilde. Maar ik vond het al leen maar eng. Je wilt graag normaal doen, maar ik was helemaal ingepakt: hand schoenen aan en een mondkapje voor. Dan word je al raar aangekeken. En waar jongeren zich goed aan de afstand hielden, had ik juist bij ouderen het idee dat ze mij voor de voeten liepen.'' Juist nu het terras weer opengaat en de vakanties gepland worden, nemen de zorgen toe. Ze werd woe dend toen ze beelden van het antiracismeprotest op de Dam zag, hoe terecht het doel van de demonstra tie misschien ook is. Ze noemt de versoepeling voor de horeca 'absurd'. ,,Ik word 's morgens gewassen en gedoucht door een zorg- medewerker. Die komen compleet met bescher mende pakken en mond kapjes binnen. Terwijl te gelijkertijd iedereen alweer vakantie aan het plannen is en het terras weer lang zaam volloopt. Ik snap dat niet zo goed. Het virus is niet weg en een tweede golf zorgt er alleen maar voor dat wij binnen moe ten blijven.'' Zelf gaat ze al jaren niet meer ver op va kantie, en dat gaat prima, stelt ze. Action Ze vermaakt zich binnen met koken ('we eten heel veel Indische hapjes mo menteel') en spelletjes ach ter de laptop. Buiten fami lie en kinderen, mist ze ook gewoon haar hobby: rond snuffelen in de Action. ,,En daarbij het maken van een praatje op straat.'' Maar zolang er geen vac cin is, zit ze nog wel bin nen, is haar verwachting. Ook uit angst voor die tweede golf. ,,Van mijn vijf kleinkinderen heb ik er nu van vier een verjaardag moeten missen. Weet je wat ik echt erg vind? Het besef dat als ik nu corona krijg, ik de kleinkinderen de afgelopen maanden niet eens heb gezien.'' De erfelijke ziekte van Van Rijn is zeldzaam en dermate in gewikkeld, dat hij al eens een ziekenhuis op foute informatie op hun website moest wijzen. X-gebonden agammaglobuline- mie heet de immuunziekte, die in Nederland bij een patiënt of twintig voorkomt. Van Rijns be handelend arts is dan ook nie mand minder dan RIVM-direc- teur Jaap van Dissel, die momen teel ook nog iets anders aan zijn hoofd heeft. ,,Maar als ik hem mail met vragen, reageert hij ge woon." Kort samengevat maakt Van Rijn geen antistoffen aan tegen ziekteverwekkers, waardoor de schade aan zijn longen tijdens zijn leven steeds groter wordt. Daar zit hem ook de crux: bij een vaccin worden veelal kleine hoe veelheden ziekteverwekkers in gespoten, waarna het lichaam zelf antistoffen moet gaan ma ken. ,,Dus zelfs met een vaccin ben ik niet geholpen. Ik moet wachten op een bloedmedicijn, maar dat kan nog jaren duren. Er staat voor mij dus nog geen en kele stip op de horizon. Het enige is dat een vaccin voor een veilige 'ring' van mensen kan zorgen, die hier op bezoek kun nen komen." Moedeloos Samen met zijn vrouw zit hij nu binnen. Gedisciplineerd. Geen ommetjes, geen bezoekje aan de supermarkt. Alles wordt thuis bezorgd. En ja, soms wordt hij daar wel een beetje moedeloos van. „Eenzaam ben ik niet, ik heb een groot sociaal netwerk. Maar het digitale contact is anders. Ik voel me soms verdomd alleen. Ik vraag mij wel eens af hoe ik de dag weer door moet komen, ik ben soms blij als de dag voorbij is." Van Rijn moet in beweging blijven. ,,Anders merk ik dat ge lijk aan mijn conditie. Dus wan del ik door onze tuin. Die is 8 meter diep, in een halfuur loop ik daar 160 rondjes." In een tuin die er nog nooit zo goed bij heeft gelegen, dat dan weer wel ('ook de plantjes zijn online besteld'). Hij heeft een puzzel gekocht, 'maar dat is toch niet mijn ding'. Dat de verspreiding afneemt, stemt hem nog nauwelijks ge rust. ,,Ik hoef maar één iemand tegen te komen, en het kan fout gaan. Geraakt worden is ster ven." De zorgen over een tweede golf, met de heropening van ter rassen en horeca, zijn groot. ,,Wat mij toch van het hart moet, is de verbijstering over hoe men sen soms denken. Ik heb veel goede vrienden die het begrip solidariteit hoog in hun vaandel hebben staan. Er zijn echter ook mensen die de maatregelen on zin vinden, omdat zij zelf niet in de gevarenzone lijken te zitten. Veel mensen willen al terug naar de tijd zoals het was, ook al gaat dat ten koste van de kwetsbaren. Dat stelt mij wel teleur.'' helemaal alleen. Ik zet de boel netjes en maak web orders in orde, alles met handschoenen aan en een mondkap voor. Voordat de eerste collega's of klanten komen, ben ik weer weg. Zo kan ik toch nog wat ver dienen, zonder iemand te zien.'' Maar bijvoorbeeld naar de supermarkt? Daar piekert ze niet over. ,,Af- stand houden lukt mis schien nog, maar ik wil geen liftknoppen, winkel wagens of andere dingen aanraken uit angst voor een kruisbesmetting.'' Allergieën Teterissa heeft al van jongs af aan allergieën. ,,Ik ben allergisch voor pollen, huisstofmijt en huisdieren. Pinda's en noten kunnen bij mij dodelijk zijn. Als ik een allergische reactie krijg, zwelt mijn keel op en kan ik stikken. Ik heb dus altijd een prikpen en pillen bij me, voor als het mis gaat. Door al mijn aller gieën heb ik veel last van mijn longen. Twee keer per jaar heb ik een longonste- king. Daarmee ben ik ook vatbaar voor virussen en kan ik erg ziek worden.'' Dus kreeg ze begin maart van haar allergoloog het advies binnen te blij ven. Sindsdien mist ze het contact met vriendinnen en familie, het op stap gaan. ,,Ik zit veel thuis met mijn vriend, broertje en moeder. Ik zie verder vrij wel niemand. Mijn vriend gaat werken, maar ziet ver der ook bijna niemand.'' Dat het nu weer drukker wordt op straat, vindt Tete- rissa lastig. ,,Ik maak mij grote zorgen over een tweede golf, over het feit dat ik nog langer binnen moet zitten.'' Ze probeert zo creatief mogelijk te zijn. Teterissa zingt en maakt muziek. Samen met haar moeder maakt ze mond kapjes. ,,Die kapjes verko pen we. We maken ook kapjes met filters. Mensen die in de zorg werken, kunnen die gratis opha len.'' Hoe lang ze de qua rantaine volhoudt? ,,Zo lang als nodig is. Ik heb niet zo veel keus.'' zaterdag 13 juni 2020 GO De eerste maatregelen zijn misschien alweer versoepeld, maar men sen in risicogroepen hebben daar weinig aan. Zij krijgen nog altijd het advies zo veel mogelijk thuis te blijven. Hoeveel mensen daardoor mo menteel in 'vrijwillige' quarantaine zitten, is niet duidelijk. Dat het om dui zenden mensen gaat, is wel zeker. Het RIVM advi seert in elk geval dat onder meer hartpatiën ten, nierpatiënten, men sen met luchtweg- en longproblemen of men sen die een verminderde weerstand hebben, zo veel als mogelijk thuisblij ven. Hetzelfde geldt voor mensen met ernstig over gewicht. „Veel mensen vinden dat de maatregelen allemaal wel lang genoeg geduurd hebben. Maar we moeten niet vergeten dat een hoop kwetsbare mensen nog altijd gewoon binnen zitten", zegt Michael Rut gers, directeur van het Longfonds. In hoeverre kwetsbare mensen thuis blijven, is uiteindelijk wel altijd een afweging van mensen zelf. ,,Die afwe ging zullen mensen moe- ten maken in samen spraak met hun longarts en de RIVM-regels. De één ziet het wel zitten om bijvoorbeeld boodschap pen te doen, een ander doet dat liever niet." Dat de quarantaine men taal steeds zwaarder kan worden, zien ze ook bij het Rode Kruis. Volgens gezondheidsadviseur Ma rina Cats helpen struc tuur, ritme en beweging in elk geval om geen psy chosociale problemen te krijgen. Ook is het be langrijk dat mensen hun verhaal kwijt kunnen. ,,Dat kan bij vrienden of familie, maar ook bij veel organisaties zoals het Rode Kruis. Gewoon om te praten of even te hui len. Het kan helpen weer wat perspectief te bren gen." Want uiteindelijk moet ie dereen het idee hebben dat hij gewoon meedoet in de maatschappij, zegt Cats. „Binnen kun je ook een belangrijke functie hebben, dat kan ook door bijvoorbeeld lotgenoten te steunen en elkaar te helpen. Als je eenzaam bent, probeer daar in elk geval over te praten en uit de cirkel te stappen.'' FRED VAN RIJN (63) Nee, voor een vrolijk ver haal moet je even niet bij Fred van Rijn zijn, constateert hij zelf ook. Sinds 2 maart is hij het huis niet meer uit geweest, wetend dat zijn overlevingskans bij een co ronabesmetting 'nihil' is. Maar het is vooral de toekomst die hem zorgen baart. Een vaccin is voor hem namelijk niet goed ge noeg. LATEESHA TETERISSA (20) Een volledige qua rantaine kun je die van Lateesha Tete- rissa niet meer noemen, want op een rustig mo ment wandelt ze nog wel- eens door het bos. Haar werk in de sneakerwinkel heeft ze weer opgepakt. ,,Voordat de winkel open gaat, werk ik een paar uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9