Q Rij dus rustig door oranje, en geef extra gas bij rood. Er is leven, er is leven na de dood. Na de dood. (Na de dood) Na de dood. (Na de dood) Er is leven, er is leven na de dood GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit Leven na de dood van Freek de Jonge Volgend jaar mei wordt Bob Dylan, de onmetelijk grote singer-songwriter, 80 jaar oud. In de nieuwe podcast Bobcast van Chris Kijne en Lars Hulshof wordt om de week af geteld naar dit moment. Althans, als hij dan nog leeft. Want iedereen die hem laatstelijk heeft gezien en zag hoe wit en broos hij was, zal zich afvragen of hij de 80 haalt. En dan? Leeft hij door? Death Is Not the End is een buitengewoon obscuur, klein liedje van het album Down in the Groove van Dylan uit 1988, dus het mag een wonder heten dat Freek de Jonge het oppikte, er een feestnummer van jewelste in hoorde, het vertaalde met allerlei zwart gallige actuele verwijzingen en er zijn enige nummer 1-hit in Nederland mee scoorde: Er is leven na de dood ('Wat kon Seedorf nou gebeuren Toen hij van elf meter schoot Er is leven, er is leven na de dood'; 'Steek je snikkel zonder rubber In een hetero of poot Er is leven, er is leven na de dood'). Freek de Jonge kan er wel grapjes over maken, de vraag blijft: ^s er leven na de dood? Wie daar het wetenschappelijke antwoord op wil vinden komt in een woud van welles- nietes terecht, waarin maar één ding duide lijk is: er is geen wetenschappelijk bewijs voor. Sceptici zeggen dan: 'Er is ook geen weten schappelijk bewijs voor dat er géén leven is na de dood', maar zo lust ik er nog wel een paar. Pim van Lommel, een Nederlandse cardio loog, is dichtbij gekomen met zijn weten schappelijk onderzoek naar de bijna-dood- ervaring. Het moment dat mensen ervaren vlak voordat ze doodgaan - u weet wel, tunnel, licht, het leven flitst voorbij, je ziet jezelf al liggen op de behandeltafel. Als mensen dit moment overleven zijn ze vaak niet meer bang voor de dood: deze heerlijke staat van zijn, daar willen ze naar terug. Van Lommel heeft er in het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift Lancet over ge publiceerd, en beweerde later zelfs dat zijn onderzoek een bewijs was voor het bestaan van een hiernamaals, maar het onderzoek werd onderuitgehaald door de Amerikaanse neuroloog Kevin Nelson. Van Lommel had beweerd dat de bijna-doodervaring ook voor kwam bij mensen die klinisch dood waren, volgens Nelson is dat onzin. Maar het is een brein in crisis, dat geen nauwkeurig 'zelf' meer kan samenstellen, en daarom de illusie van uittreding heeft. Bovendien springt het in de droomstand, vandaar de hevige hallucinaties. Ook in onze laatste momenten worden we geregeerd door de grillen van onze geest, die ons uiteindelijk alles kan doen geloven. Zelfs het ervaren van doodgaan blijkt een chemisch proces, en ook dat knet terende einde is uitstekend te verklaren. Ik vrees dat ik voor mezelf moet conclu deren dat er geen leven na de dood is. Maar wat u vindt, mag u natuurlijk helemaal zelf weten. Gijs Groenteman Volgende week stelt Pieter Hulst de vraag die ons allemaal bezighoudt: waarom vinden we sommige mensen woest aantrekkelijk? Raymond Moody bedacht in 1975 de term bijna-doodervaring. Maar zonder die letterlijke term te gebruiken spraken en schreven de oude Egypte- naren en Grieken, onder wie Plato en Socrates, over bijna-doodervaringen en de onsterfelijkheid van de ziel. 18% Cardioloog Pim van Lom mel deed onderzoek naar bijna-doodervaringen bij 344 gereanimeerde hart patiënten. 18 procent van de onderzochten bleek een bijna-doodervaring te hebben gehad. Een ruime meer derheid zegt de bijna- doodervaring als heel prettig te hebben ervaren. Mensen voelden tijdens zo'n ervaring sterke ge voelens van warmte en liefde en een complete afwezigheid van pijn. Een groot aantal onder zochte personen overleed niet lang na het onderzoek alsnog. Wetenschappers verklaren dit door een ver anderde levenshouding. Mensen zouden na een bijna-dooderva ring minder angst hebben voor de dood en dus minder behoed zaam leven. ZATERDAG 13 JUNI 2020 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99