'MEER VROUWEN ERBIJ ZOU FIJN ZIJN' w X Ramon van Hage (50) uit Middelburg leerde het vak dertig jaar geleden van zijn stiefvader. De laatste jaren moet hij uitkijken vanwege zijn versleten nekwervels. ,,De woontoren voor ouderen in Vlissingen doe ik graag. Voor die mensen valt er op zo'n dag wat te beleven. Zij wijzen me op elk spatje. Mijn stiefvader was glazen wasser in Amsterdam en toen mijn dienstplicht er in 1993 op zat, besloot ik hem te helpen. Hij leerde mij de basis: met een emmer, spons en een zeem op een ladder klimmen en poetsen. Inmid dels werk ik 27 jaar zelfstan dig en ik heb één man in dienst. De eerste jaren lapten we op de ouderwetse manier, vanaf 2012 doen we dat met wat het osmosesysteem heet: dat is zo'n lange tele- scoopstok waarmee je vanaf de grond kunt werken. Zo hoef ik geen ladders meer te tillen, die wogen gemid deld 40 kilo. Als gevolg van de belasting kreeg ik kniepijn. Met de komst van het nieuwe systeem is de pijn aanzienlijk verminderd. Maar nu kijk ik vanaf de grond een hele dag schuin omhoog. Dat is dan weer funest voor mijn nek. Drie jaar geleden lieten rönt genfoto's zien dat de nekwer- vels versleten zijn. Sindsdien regel ik vooral de planning van onze werkzaamheden. Ik heb speciale nekbescher- ming aangeschaft om mijn werknemer te beschermen: een soort harnas met een kussentje dat de nek onder steunt. Als een hoofdsteun van een autostoel. We wer ken niet langer dan zes uur op een dag. Hoe je het ook wendt of keert: glazenwassen is ar beidsintensief. Op welke manier je ook te werk gaat, er slijten altijd spieren of ge wrichten. Niemand doet dit tot zijn pensioen, hoe fit je ook bent.'' Nicole van der Ven (34) uit Nistel- rode is een van de weinige vrouwe lijke glazenwassers. Nieuwbouw is haar specialiteit. ,,Ik denk dat er zo weinig vrouwelijke glazenwassers zijn omdat er een stempel op het beroep is gedrukt: dit is een mannenwereld. Als ik voor het eerst bij een klant kom, kijkt diegene vaak wat bedenkelijk. 'Een vrouw?' lees ik dan van een gezicht af. Vaak verdwijnt die twijfelachtige blik snel zodra ik bezig ben. Ik snap die reactie wel, want mannen zijn in dit vak in de overgrote meerderheid. Ik zou het fijn vinden als er meer vrouwen bij komen om de klant te laten wennen aan het idee. Zelf heb ik vaste klanten die juist vragen om mij. Ik denk dat vrou wen van nature nauwkeurig zijn. We zien elk vlekje. Als glazenwasser moet je sportief zijn. Ik sta de hele dag in de buiten lucht, klim op ladders en werk ook met een telescoopstok. Vooral de spieren in de armen en nek worden belast. Om fit te blijven tenniste ik fanatiek. Tot ik beviel van mijn dochter Lynn. Die is nu 4 en ik kreeg ook nog een zoon, Kay. Met jonge kinderen kom ik aan tennissen niet meer toe. Om mijn conditie op peil te houden, onder houd ik nu onze tuin. Als de kinderen ouder zijn, pak ik tennis wel weer op. Ik werk meestal bij particulieren. Na een wasbeurt merk ik vaak hoe dank baar zij zijn, dat waardeer ik enorm. Vooral de allerlaatste schoonmaak voordat een nieuwbouwhuis wordt opgeleverd kan mij veel voldoening geven: de bewoners popelen om erin te trekken en ik zorg dat alle ramen er piekfijn uitzien, zodat zij volop kunnen genieten van hun nieuwe en schone huis.'' ZATERDAG 13 JUNI 2020 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 97