'Ik heb me nooit een seconde belemmerd gevoeld doordat we thuis minder geld hadden' PASPOORT Dennis van de Ven Privé Van de Ven moet voor het elfde seizoen van de satirische sketchshow nog meer improviseren dan normaal. Corona en ver plichte afstand ontregelden schema's en samenwerking met Jeroen van Konings- brugge en andere makers van het tv-pro- gramma. Hij ging aan de slag met camera's, statieven en licht en volgde met zijn vrien din een spoedcursus visagie om zijn type tjes zelf tot leven te wekken. Daarnaast slaagden hij en het team erin om actuele fragmenten ingenieus te mixen met al eerder opgenomen scènes. Resultaat: een appetijtelijke cocktail vol oude beken den als Ria en Fred Onderbuik, homo- suelen Lennert en Koos, koppeltjes in First Dates en meer recente corona-gerelateerde observaties. ,,Je moet het in het juiste licht zien. Wij maken geen grappen over corona, maar grappen over mensen en wat hen bezig houdt. Dat is een fundamenteel verschil. We willen niet grof, kwetsend of vervelend zijn, we kijken met empathie naar een onderwerp. In Draadstaal brengen we het grote nieuws terug tot menselijke propor ties. En we gaan op zoek: waar zit de hu mor? Als je dat op een zuivere manier doet, kan er veel. Zo niet alles. Mijn held Freek de Jonge zegt: 'Je weet pas of een grap kan als je hem hebt gemaakt.' Valt-ie verkeerd, dan heb je herstelwerkzaamheden te verrich ten. Dat is een mooie insteek. Ik wil niet op voorhand al een terugtrekkende beweging maken, want dan kan er steeds minder. Dat is een kwalijke zaak, waarbij hetzelfde geldt als bij Mart Smeets: je ergert je kapot, maar als hij er niet meer is, mis je hem. Boven dien vind ik dat comedians vaker moeten zeggen: dit is ons vak, ons restaurant, en wij bepalen wat er wordt opgediend. Op het moment dat de klant zich gaat bemoeien met de menukaart wordt het ingewikkeld.'' ,,Waarschijnlijk corona. Lubach is zijn klankbord kwijt omdat ook hij alleen thuis zit. Je wilt, Arjen ook, bevestiging dat je bestaat, en dan gooi je iets op social media. Ik weet niet of hij zich heeft vertild, hij maakte een grap de veel mensen thuis vast ook maken. Maar omdat hij wordt gezien als rakker van de linkse kerk, en zijn pro gramma inmiddels meer een moreel kom pas is dan een moppentrommel, geeft dat weer voer aan bepaalde mensen om hun frustratie te botvieren. Of om zich beledigd te voelen. Ik vind dat zo'n zinloze bezig heid. Beledigd zijn is wat mij betreft een keuze. Sommigen hebben kennelijk zo weinig in hun leven dat die emotie hen een identiteit verschaft. Een nieuwe vorm van bestaansrecht. Je ziet hetzelfde verschijnsel nu bij van die figuren met muziek op hun oren die op straat expres recht op je af lopen. Corona geeft hen een soort van macht. Mensen kijken is als een dieren- documentaire bestuderen.'' ,,Ik wil alles weten. Ik kijk daarom veel talk shows en zet zelfs 's nachts CNN aan. Ik word er niet gelukkig van, maar ik moet het 10 Geboren 28 februari 1973 in Weert. Opleiding Toneelacademie Maastricht. Loopbaan Waagt zich vanaf het begin van zijn carrière aan verschillende disci plines: regisseren, ac teren en zingen. Zo is hij te zien in de series Nieuw Dier (2002), Kannibalen (2006) en De Staat van Verwar ring (2007). Staat op de planken in onder meer Groot (2001), Sex Sells (2002) en Zwarte Hond (2004). De samenwerking met Jeroen van Konings- brugge loopt als een rode draad door zijn loopbaan. Ze vormen sinds 2001 het muzi kale duo Jurk en wer ken samen in producies als Neon letters en Draadstaal (2009-heden). Ook spelen ze in de politie serie Smeris (2014 2020). Heeft een vriendin. bizarre stofwisseling hebben dat ik niet moddervet ben geworden.'' Dacht je meteen na de uitbraak: grappen over corona kunnen wel? Zelfs de populaire programma-maker Arjen Lubach kreeg veel kritiek toen hij een tweet stuurde over de verwilderde blik van prinses Ariane tijdens een Zoom- presentatie van haar vader, toen hij Nederland onlangs toesprak. Hoe kan juist hij zich vertillen? Hoe ga jij om met het 'nieuwe normaal'?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90