Een blaffend hert! Gelukkig doe ik niet aan bijgeloof RIVM-onderzoek: Nederlander is minder bang voor het virus 8 NIEUWS THUISBLIJVEN HOOG RISICO 4 Leuk hoor, dat het terras weer open is en de vakantie geboekt kan worden. Maar voor duizenden kwetsbaren in Nederland gaat de strikte thuisquarantaine gewoon door. ,,Er staat voor mij nog geen enkele stip op de horizon." 1 IN QUARANTAINE Er zijn mensen die in een ver keerd gevallen theezakje re den zien hun leven om te gooien. Ik ben niet zo. Maar van daag leek het wel of de natuur me wat wilde zeggen. Zo staan in mijn tuin wel veertig klaprozen op een kluitje, in alle schakeringen tussen rood en geel. Al drie weken be wonder ik elke ochtend voor ik de hangouts inga, dat stukje paradijs. Vanmiddag liep ik tussen twee vergaderingen door even naar bui ten en niet een, niet twee, maar alle veertig klaprozen hadden te gelijk hun bloemen verloren. De knopjes als geknakte hoofdjes om laag, op de bodem hun verschrom pelde blaadjes. Een veldslagje op een vierkante meter. Later op de avond maakte ik een wandeling door de heuvels. Duikt opeens, voor het eerst sinds ik hier ben, een dikke vette vos op, zo maar in het veld. Hij schiet niet weg als hij me ziet, zoals je zou verwachten, maar blijft bijna par mantig staan, zijn blik op de mijne gericht. Zeker 15 seconden neemt hij om te laten zien dat hij niet bang voor me is. Dan beent-ie re laxed de bosjes in. En dat was het nog niet. Op de weg terug, net voor ik het dorp weer bereik, rent vanuit mijn linker ooghoek een stevig hert de weg over. Hij draaft en serieus, hij blaft als een schorre oude hond. Een natuurverschijnsel, een brutale vos, een blaffend hert. Ge lukkig doe ik niet aan bijgeloof. Dus laten we het erop houden dat het een bijzonder dagje was. Ook omdat mijn vrouw en ik mijn te rugkeer naar Nederland bespra ken. We wisten dat het lastig zou zijn daarvoor het juiste moment te bepalen. Hoe staan we d'r voor? Als we de WHO mogen geloven, is de pandemie op z'n hoogtepunt. In Lombardije zien ze alweer een toename van besmettingen. Alle experts voorspellen een tweede golf. Maar nu nog niet. En in Ne derland zitten we laag in de sterf tecijfers. De versoepelingen en de demonstraties lijken nog geen nieuwe brandhaarden op te leveren. Niet een, niet twee, maar alle veertig klaprozen hadden hun bloemen verloren Natuurlijk kan niemand ons ga ranties geven. Maar wij zien dat de weegschaal, waar aan de ene kant ons familieleven staat en aan de andere de kans om besmet te ra ken, duidelijk doorslaat naar het eerste. Wat ik dan weer wel een te ken vind, is dat de kleinste, die een pesthekel heeft aan telefoneren, 's avonds ineens naar de telefoon van mama grijpt en zegt: 'Papa, je mag nooit meer zonder ons weggaan.' Misschien is thuis niet de meest veilige plek, wel de gezelligste. We wassen nog wel regelmatig onze handen en niezen in de elle boog, maar verkoudheidsklachten zijn voor veel mensen geen reden meer om binnen te blijven of zich te laten testen. Mensen ervaren ook minder angst en somberheid dan in de beginfase van de coronapande- mie, komt naar voren uit het derde gedragsonderzoek van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en de GGD's. Nederlanders durven meer naar buiten te gaan en gaan ook vaker op bezoek bij familie en vrienden. Ook als die op leeftijd zijn of kampen met gezondheidsproblemen. Hier door neemt het gevoel van een zaamheid af. Als blijkt dat huisge- noten of mensen met wie men in contact is geweest besmet zijn, is er nog steeds grote bereidheid om zich twee weken te isoleren. De noodzaak om de nog gel dende maatregelen te blijven op volgen, blijft bestaan, benadrukt het RIVM. Zo is er, ondanks dat het naleven van de hygiëneregels gelijk blijft, nog wel 'winst te behalen'. Vooral op het gebied van het han den wassen, constateert het insti tuut. Uit het onderzoek blijkt ook dat het minder vaak lukt afstand te houden. Dat geldt op het werk en in de supermarkt, maar ook tijdens bezoekjes aan familie en vrienden. Testen Nu iedereen zich kan laten testen, werd ook aan de deelnemers ge vraagd of ze dat zouden willen. Van de mensen zonder verkoudheids- klachten gaf 67 procent aan dat te doen zodra ze klachten krijgen, maar van de groep die klachten heeft, zegt slechts 29 procent daar toe bereid te zijn. Degenen die zich niet willen laten testen, geven als reden vaak aan dat zij hun klachten niet aan het virus wijten. zaterdag 13 juni 2020 GO 'Naar buiten? Mijn quarantaine kan nog jaren duren' Frank Poorthuis Duitsland Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 91. In lijn met de versoepelingen van de coronamaatregelen neemt de angst voor het virus onder Nederlanders af. Ook wordt het steeds lastiger om ons aan de 1,5 meterregel te houden, blijkt uit onderzoek van het RIVM. David van der Heeden Bilthoven Bart Gotink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8