Hypocriet EGBERT JAN Dood en verderf horen bij de natuur, maar Egbert Jan kan er slecht tegen. Heel slecht. ben je even blij. Daarna krijg je al gauw de impuls weer iets nieuws te kopen.'' Mirrinte: ,,Ik dans bij een dansschool en dat kost 50 euro per maand. Verder hebben we geen dure hobby's.'' Wouter: ,,We zijn nooit bezig met veel geld verdienen, dan hadden we iets eco nomisch moeten gaan doen, maar daar zou ik niet blij van worden. Straks, als het tiny house er staat, stop ik tijdelijk met werken om het huisje af te bou wen. Daarna zoek ik wel iets anders.'' Mirrinte: ,,Ik ben trots dat we met spaargeld het tiny house kunnen kopen. Zo hoog zijn onze inkomsten niet: mijn baan valt onder de horecasector en daar liggen de lonen best laag. We zijn nuch ter en leven zuinig. Ik ben opgegroeid in een gezin waar we weleens rood stonden: mijn moeder kocht bijvoor beeld niet één schilderij, maar direct tien. Dat zou ik nooit doen.'' Wouter: ,,Ik houd de financiën altijd wel in de gaten. Mirrinte geeft soms iets makkelijker geld uit, bijvoorbeeld aan kleding. Ik ben redelijk...'' Wouter: ,,Na de aankoop van ons tiny house is het geld ook gewoon op. Maar dan hebben we wel een zelfvoorzie nend huisje, met lage vaste lasten.'' Mirrinte: ,,We wonen tijdelijk anti- kraak. Het was fijn dat we hier tijdelijk terechtkonden nadat we vorig jaar terugkwamen van een wereldreis. We betalen 230 euro per maand huur. Inclusief gas, water en licht komen we uit op 300 tot 350 euro per maand. Dat is best weinig.'' Wouter: ,,Wij zijn bewuste consumen ten, maar geen vegetariërs. Wel flexita- riërs.'' Mirrinte: ,,En we rijden auto en motor, We zijn zo'n 100 euro per week kwijt aan vervoer. Ik gebruik de auto vooral voor mijn werk. We krijgen op onze nieuwe woonplek een gezamenlijke moestuin, dat lijkt me leuk.'' Wouter: ,,Als wij miljoenen euro's win nen in een loterij, koop ik niet opeens een Ferrari.'' Mirrinte: ,,En ook geen villa. We zou den vaker op reis gaan en geld aan fami lie schenken.'' Planten en struiken snoeien - ik kom er niet toe, vind het zielig voor de takjes. Soms moet je wel. De blauwe regen zorgt - één week per jaar - voor uitzinnige bloemenpracht, maar als je niet af en toe handtaste lijk wordt, woekeren lange twijgen de dakgoten in en onder de dak pannen door. Ze beklimmen links windend de regenpijpen en knijpen andere gewassen af. Snoeien maar. Mijn hart bloedt als ik het frisse groen zie sneuvelen. Liggend op de tuintegels zullen de bladeren hulpeloos verwelken, maar nu ruik ik nog de hartige geur die opstijgt uit de verse snijwonden. Nog erger: takken knotten van de fuchsia waar nog van die sierlijke lampionnetjes aan hangen. Ik breng het niet op, of toch, en dan voel ik me hondsberoerd, hoezeer het mij ook bekend is dat dood en verderf bij de natuur horen. Mijn voormalige tandarts vertelde ooit, onderwijl stevig huishoudend met zijn tandsteenhaakje, dat hij graag op zaterdagen vanuit een roeiboot op eenden schiet. ,,Waarom?'' vroeg ik, nadat hij zijn rubberen klauwen uit mijn mond had getrokken. ,,Ach, ze dienen nergens toe.'' Mensen of dieren pijn toebrengen om de kick, daar heb ik niets mee. Bloemen- en takkenleed kan ik al niet aanzien, laat staan dieren- en mensenleed. Dan sluit ik liever de ogen. ,,Pap! Niet kijken!'' roept mijn dochter als op het tv-scherm een wolf op een verbluft Brabants schaap afrent. De meeste mensen kijken bij dergelijke beelden geboeid toe. Ik heb tranen staan plengen bij een waterhoentje dat tegen mijn bum per was gevlogen. Rood blesje op het voorhoofd, nekje geknakt. Zel den kom ik iemand tegen die dit zo heeft als ik. Mijn kinderen vinden het awkward. Een vriend: ,,Beetje hyper. Eh, hypersensitief? Nee, dat is te flatterend.'' Sterker, het is een afwijking, zompig, sentimenteel, en nog hypocriet ook. ,,Eet jij vlees?'' vroeg de tandarts. Dat was - en is - het geval. ,,Miep dan niet over die eenden.'' Anderhalf jaar was ik vegetariër, nu eet ik weer van gemoedelijke koeien die gisteren in dociele gan zenpas de slachterij in zijn gelopen. Maar de fuchsia in mijn achter tuin - die heeft het goed. Mirrinte: ,,Streng.'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 13 JUNI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87