Buitenmuur schilderen Klusvrouw De schilderstape van de Action verwijder je écht zonder achter te laten Hieke Grootendorst s 25 kunt gebuiken. Lopen de korrels op het schuurpapier vol (dat wil zeggen: blijft er een kleverige laag op het schuurpapier achter waardoor het niet meer schuurt), dan zit er helaas een waslaag op het meubel die eerst ver wijderd moet worden. Dat kan met afbijt of - een stuk goedkoper - een mengsel van groene zeep en huis- houdsoda. Gebruik Universol (een natuur vriendelijk, niet op de longen slaand alternatief voor ammonia) om de ge schuurde onderdelen te ontvetten. Voor hoekjes en randjes gebruik je een ronde kwast, voor gladde, grote oppervlakken een lakroller. Verfbak- jes gooi je niet na één keer gebruiken weg: je kunt ze hergebruiken door middel van plastic inzetbakjes. Die zijn verkrijgbaar bij de bouwmarkt. Van een beroepsschilder leerde ik ooit dat je een object altijd eerst in de grondverf moet zetten en dat je één- potssystemen (waar grondlak en lak in één pot zitten) moet vermijden. Eénpotssystemen zijn handig in de bouw, als houtwerk nog niet helemaal kurkdroog is en er - door tijdgebrek - toch geschilderd moet worden. Aan gezien we alle tijd van de wereld heb ben in onze 1,5 metermaatschappij, kun je het beste eerst grondlak aan- brengen. Het zorgt voor een betere hechting en dekking dan grondverf. Je zou dus kunnen stellen dat zelfs voor verfsoorten onderling een bepaalde mate van afstand tot een beter resul taat leidt. Diezelfde schilder gaf me trouwens ook de oranje schilderstape van de Action als tip. Die deel ik bij deze gratis, maar is in feite duizenden euro's waard. Die tape verwijder je écht zonder lijmresten achter te laten. Binnenverf is tegenwoordig voor de consumentenmarkt op waterbasis. Groot voordeel daarvan is dat het minder stinkt, dat het gemakkelijker te verwijderen is als je een druppel morst en dat het sneller droogt. Al is dit laatste uiteraard afhankelijk van de luchtvochtigheid van de ruimte waar je verft. Breng verf aan in meerdere dunne lagen. Houd er rekening mee dat bepaalde kleuren, zoals rood, oker en paars, minder goed dekken en wat meer van je schildersgeduld vragen. Matte verf is minder sterk dan hoog glans verf. Wat ook handig is om in gedachten te houden bij het volgende onderwerp. KOZIJNEN/DEUREN Veel principes van het (voorbereiden op het) verven van meubels gaan hier op. Deuren haal je het beste uit hun sponning om ze liggend te kunnen verven. Omdat deuren regelmatiger bepoteld worden, is het geen overbodige luxe om een goede slijt- en krasvaste en huidvetresistente lak te gebruiken van bijvoorbeeld Sikkens, Sigma of Wijzonol. Of verf deze eigenschap pen heeft, staat op het blik vermeld. (Keukenkast)deuren kun je als extra bescherming aflakken met een matte, transparante lak, bijvoorbeeld van Glitsa. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: verven. Spatlaag Reinigen Voorbehandelen Blokkwast Dekking KOKEN ©eten GO ZATERDAG 13 JUNI 2020 Soorten verf Voorbereiding Soorten verf We blijven in de verfmodus, want ook ik heb nog wat tips. En dan speciaal voor het schilderen van een buitenmuur. Denk er wel goed over na voor je aan deze klus begint, want het is net als een tattoo: de verf gaat er niet meer af. Hout kun je weer kaal schuren, met steen is dat lasti ger. Heb je een lelijke buitenmuur? Dan zijn er meerdere opties mogelijk. Als je geduld hebt, kun je er een klimplant tegenaan laten groeien. Je kunt ook een buitenschilderij ophangen of een plantenwand maken. Én je kunt er de kwast en roller overheen halen. Het plan van aanpak voor binnenmuren gaat buiten niet helemaal op. Laat me je meenemen met wat ideeën en een stappenplan voor een supersnel resultaat. TTT Bij regen spat er vuil tegen de onderkant van de muur en dat ziet er vies uit. Door de onderste rijen stenen, de spatlaag van 30 centimeter, in een donkere kleur en met een betere kwaliteit verf te schilderen, valt dit minder op en kun je die gemakkelijk schoon maken. Ter voorbereiding reinig je de muur goed met bijvoorbeeld een hogedrukreiniger. Groene aanslag moet er helemaal af. Dan kun je reparaties uitvoeren, bijvoor beeld gaten vullen en voegen repareren. Gebruik daarvoor snelcement of voeg- mortel. Laat de muur goed drogen tus sen de stappen door. VDORSTRUK GEVfl Een nog onbehandelde muur moet je voorbehandelen om de vaak zuigende werking op te heffen. Dat kan, afhanke lijk van de ondergrond, met een voor- strijkmiddel voor buitenmuren. Een muur moet kunnen 'ademen', anders kun je last krijgen van vochtproblemen. Kies dus een goede kwaliteit verf voor buiten. Het aanbrengen van verf op zo'n oneffen ondergrond is best een uitdaging. Het juiste gereedschap maakt deze klus leu ker. Gebruik een blokkwast of vachtroller met lange haren die goed tussen alle randjes komt. Doe voldoende verf op je roller, anders moet je te veel kracht zetten. Zet altijd eerst de lichtste kleur op, daarna pas de donkere. De dekking van een lichte kleur op een donkere is namelijk minder dan andersom. Breng twee lagen aan voor een streeploos en dekkend eindresultaat. Eén laag is al mooi, maar geloof me: twee is mooier. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Y Voor hoekjes en randjes gebruik je een ronde kwast, voor gladde, grote oppervlakken een lakroller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73