Smakelijke boontjes van je eigen balkon Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 'Nodig insecten uit in je leven. Je tuin is bij uitstek de plaats waarje bestuivers kunt helpen' 23 Groente kweken op je eigen balkon klinkt leuk, maar valt om de drommel niet mee. Loont het de moeite? veel mogelijk bloemen. Ze beijvert zich om ook braakliggende terreinen te laten inzaaien met bloemen. ,,Het werkelijke probleem is dat we te veel bouwen zonder rekening te houden met de natuur. De verscheidenheid aan levensvormen, de biodiversiteit, is ondergeschikt geraakt aan onze intensieve land- en tuinbouw" Wilde planten Zij vindt dat ook gemeenten, water schappen en provincies meer moe ten doen. ,,Aan een dijk met vijf soorten gras hebben bestuivers niets. Ik snap niet waarom er geen bloe- menzaden worden ingezaaid. Of geef boeren meer subsidie als ze akker randen met bloemzaden vullen." Haringsma vindt elke bijdrage meegenomen. ,,Als burgers, boeren en gemeenten bloemen zaaien en planten die in het wild ook voorko men, kan dat al een grote verbetering zijn. Of als er verstandig wordt ge maaid in bermen, zodat de natuur de ruimte krijgt. Laat kleine hoekjes en randen gras staan. Op een arme bo dem waar geen kunstmest wordt ge bruikt winnen madeliefjes en klaver het sneller van gras. Het geeft lieve heersbeestjes de ruimte en dat zijn natuurlijke bestrijders van bladluis." Goulson: ,,Nodig insecten uit in je leven. Je eigen tuin is bij uitstek een plaats waar je kunt beginnen met bestuivers te helpen." HONING- OF WILDE BIJ? Soms doen mensen er nogal luchtig over. Alsof het kweken van groenten op je balkon een fluitje van een cent is. Maar vaak valt dat tegen. Stel dat je andijvie van eigen kweek wilt eten, dan moet je die zaaien in een grote pot of bloembak. Andijvie kiemt ge makkelijk. Maar omdat je altijd te dik zaait zul je het grootste deel van de jonge planten moeten weggooien. Of weggeven. Want een krop andijvie wordt groot. Zelfs al neem je een metselkuip, dan kun je daarin hoog uit vier planten kwijt. En stel nu dat je die vier kroppen andijvie op hebt, dan zit je met een lege metselkuip. Daarin zou je dan wel weer nieuwe andijvie kunnen zaaien, maar voordat je dan kunt oog sten ben je weer anderhalve maand verder. Het klinkt leuk maar het loont niet, het kweken van groenten als andijvie en sla op je balkon. Wat loont dan wel? Het kweken van een groente die je nu kunt zaaien en waarvan je tot aan de eerste nacht vorst plezier hebt. Bij voorbeeld de pronkboon. Pronkbonen lijken op snijbonen, maar zijn wel een andere soort. Bonen kenners zweren bij pronkbonen. Ze hebben meer smaak dan snijbo nen en kunnen beter te gen wind, wat op een bal kon een voordeel is. Daar naast bloeien ze mooier. Je zou ze alleen al om hun bloemen zaaien. Tenmin ste, als je roodbloeiende neemt, want de witbloei ende vallen minder op. Neem een grote pot, liefst met een doorsnede van een halve meter of meer, en druk drie za den (wat eigenlijk droge bonen zijn) in de grond. Ben je een twijfelachtig type en ben je bang dat niet uit elk zaad een plant groeit, duw dan voor de zekerheid twee bonen in elk gat. Maak in die pot een wigwam van bamboestokken, of hazelaar- of wil- gentakken als je wilt dat het bouwsel er rustiek uitziet. Want pronkbonen zijn klimplanten. Neem stokken van minstens 2 meter lang. De bonen zul len in no time de top bereiken en kunnen daarna weer naar beneden hangen. Als je nu zaait kun je vanaf eind augustus oogsten. En heb je een balkon met spijlen, dan kun je de pronkbonen daarin laten klimmen. Aanbinden hoeft niet, want ze win den zichzelf om ieder houvast. Je houdt niet van snij- of pronk- bonen? Zelfs niet als je ze in de oven smoort met spekjes en een beetje knoflook? Geen probleem, want er bestaan ook klimmende sperziebo nen. Mijn favoriet is een klimmende spek- boon: 'Blauhilde'. Spekbonen zijn knap perige sperziebonen die niet snel taai of draderig worden. 'Blauhilde' klimt razendsnel en bloeit met lichtpaarse bloe men. De peulen zijn knalpaars, en erg smakelijk. tot de eerste nacht vorst blijven eten, mits je de peulen regelmatig oogst. 'Blauhilde' is een soort botanische toverbal, want als je de paarse peulen kookt komen ze groen uit de pan. GO ZATERDAG 13 JUNI 2020 Zie ook bijenhelpdesk.nl. Op bestuivers.nl is het boek Gasten van bijenhotels van Pieter van Breugel gratis te downloaden. De sachembij (links), akkerhommel en blinde bij (rechts). fotos pieter haringsma ik niet' Wat is het ver schil tussen een honingbij en een wilde bij? Honingbijen worden niet als wilde bijen ge zien, omdat ze met een konin gin in kasten of korven van im kers leven, voor de honingop- brengst. De ko lonie gaat altijd voor: deze bijen vertellen elkaar waar nectar en stuifmeel valt te halen. Als een honingbij steekt doet ze dat om het collectief te beschermen. Daarna gaat ze dood. Bij wilde bijen leven sommige soorten alleen (solitair) en an dere met elkaar in kleinere nes ten. Ze leven in de grond (zand- bijen) of in hout, kieren of riet stengels. De zijdebij bijvoor beeld bekleedt zijn nest met een glanzende vloeistof, de be hangersbij ge bruikt daarvoor delen van blad. Een solitaire bij steekt bijna nooit en blijft vaak dichter in de buurt van haar nest dan een honingbij die kilometers ver vliegt. Ook hiervan kun je Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71