Verwen wilde bijen met planten die van hier komen Honingbijen zijn enorm io het voordeel ten opzichte van wilde bijen, waaronder ook hommels' De wilde bij heeft het zwaar en dat komt niet alleen door het groeiend aantal hobby-imkers met hun honingbijenvolken. Gek op tuincentra als wij zijn, kopen we namelijk ook planten die wilde bijen helemaal niet lusten. Wist u dat? Wat kun je zelf doen 22 Uit de lavendelstruik klinkt zacht gezoem. Bijen vlie gen af en aan, aangetrok ken door de nectar in de bloemen. Een wilde bij, een andere soort dan de honingbij, komt voorbij en maakt een noodstop op het paars. Lavendel is eigenlijk niet zijn ding, maar hij vindt niet zo veel van zijn gading in de omgeving. De wilde bij is een fijnproever als het op bloemen aankomt. Hij eet het liefst van planten die van oudsher in Nederland voorkomen, zoals wilde akelei, korenbloem en kaasjeskruid. Dat aanbod is schaars geworden: veel natuurgebied is verdwenen en tui nen staan boordevol planten die uit verre gebieden zijn ingevoerd. Soms staan er in een gebied kasten van imkers met honingbijen die een deel van zijn voedsel wegkapen. Ook de hommel, die tot de wilde bijen be hoort, heeft daar last van. Honingbijen zijn enorm in het voor deel, weet dierenarts en insectenlief hebber Pieter Haringsma (52) uit Delft. Dat grote voordeel is niet al leen getalsmatig. Behalve dat een nest met enkele honderden hommels het in de voedselstrijd al snel moet opnemen tegen minimaal honderd duizend bijen van een imker, hebben die honingbijen ook veilige huisves ting en kunnen ze in de winter over leven op een voorraad suikerstroop van de eigenaar. Dat geeft ze een ster kere start in het voorjaar. En het aantal bijenhouders groeit. Toen jaren geleden bekend werd dat veel bestuivers stierven, zijn duizen den mensen een cursus gaan volgen om hobby-imker te worden. Stond het ledenaantal van de Nederlandse Bijenhoudersvereniging (NBV) in 2012 op 6000, dit jaar zijn dat er 8000. In de gebieden waar de honing bijen de overhand krijgen, overleven de wilde bijen moeilijker. Zo sloeg Staatsbosbeheer vorig voorjaar alarm toen zo veel kasten in de buurt van de Biesbosch stonden opgesteld dat de wilde soortgenoten verdrongen dreigden te worden. Sindsdien is in dat gebied een limiet ingesteld waar mee het overschot aan honingbijen is aangepakt. Minder zaden Ook voor de plantenwereld brengt dat risico's met zich mee. Zoals woordvoerder Joke Bijl van Staats bosbeheer in een eerder interview zei: ,,Als de honingbij in groten ge tale zou afnemen dan verdwijnen er niet zomaar plantensoorten. Als de wilde bij en andere bestuivende in secten verdwijnen, dan zien we wel dat er bepaalde planten en gewassen verloren gaan.'' Uit een Spaanse stu die op Tenerife bleek dat als de ho ningbij overheerst, de kwaliteit van de bestuiving in de natuur daalt en planten minder zaden produceren. Haringsma heeft als groot insec tenliefhebber ('zeg maar insectofiel') de Britse hoogleraar biologie Dave Goulson (55), die is gespecialiseerd in het behoud van hommels wereld wijd, uitgenodigd om een lezing in Nederland te komen geven. De bij eenkomst is vanwege corona door- 4 TIPS begonia's en petu nia's op het balkon eens door gewilde bijenplanten. Ver mijd bloemen waar van de meeldraden en stampers door kunstmatige selec tie vervormd zijn tot bloemblaadjes. Denk aan madelief jes, paarden- en boterbloemen. Laat ze staan. Paarden- bloemen zijn ook rustplekken voor zweefvliegen die luizen opeten! Ar\ geschoven naar maart volgend jaar. Goulson, auteur van onder meer De tuinjungle en Vlucht van de hom mel, legt uit wat er nog meer kan worden gedaan om bijvoorbeeld het vosje, de metselbij, de aardhommel en 359 andere bijensoorten bij te staan. Of de vele andere bestuivers, want ook vlinders, motten, wespen, kevers en vliegen helpen bij dat werk. ,,Ze zijn allemaal belangrijk en hebben allemaal onze hulp nodig'', stelt Goulson. ,,Wat je zelf kunt doen, zeker als je imkert, is bloemen zaaien of planten. Je helpt mee door te zorgen dat er voldoende bloemen in je buurt groeien.'' Kwetsbaar ,,Wilde bijen, waaronder hommels, zijn kwetsbaar als ze te weinig voed sel vinden'', vult Haringsma aan. ,,Zij leggen nauwelijks voorraad aan en zijn afhankelijk van een doorlopend aanbod van geschikte bloemen in de seizoenen.'' De meeste planten zijn geschikt om deze bestuivers te helpen. Het kan al helpen om een kruidentuin aan te leggen op het balkon of in de tuin. Insecten zijn gek op katten- kruid, marjolein, tijm en rozemarijn. En kijk eens welke wilde bijensoor ten in je buurt voorkomen, zodat je hun lievelingsplanten kunt aan schaffen. Zeldzame en bedreigde soorten kunnen dan gemakkelijker aan voedsel worden geholpen. ,,Zaai of plant bij voorkeur de bloe men die van oudsher in Nederland voorkomen'', zegt Haringsma. De rij is eindeloos lang: heemst, akelei, ko renbloem, inkarnaatklaver, blauwe knoop, klokjes, beemdkroon, konin- ginnekruid, inheemse wolfsmelk. ,,Er zijn kwekerijen in Nederland die daarin zijn gespecialiseerd. En wat ook enorm helpt, is nestgelegenheid aanbieden. Maak of koop bijvoor beeld een bijenhotel. Of hang bosjes bamboe of rietstengels op.'' Imker Lydia Knop (63), bestuurslid van de Bijenteeltvereniging Beem- ster en omstreken, zaait elk jaar zo ZATERDAG 13 JUNI 2020 GC Ook bijen roepen: 'Dat lust YILDIZ CELIE Wees voorzichtig met bestrijdings middelen. Alleen al de werkzame stof fen in een vlooien band voor een hond of kat bevat vol doende gif om dui zenden bijen te doden. Offer wat tegels in je tuin op om de natuur boven en onder de grond te ondersteunen. Plant inheemse bloemen in je tuin of op het balkon. Win advies in bij het tuincentrum of zoek via google. Vervang Wat wij onkruid noemen, kan een wegrestaurant zijn voor bestuivers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70