Nieuw Nederlands lab richt vizier 'i fe. 18 Zonder microben kunnen we niet leven. Maar hoe de microscopisch kleine organismen samenwerken, weten we niet precies. Een nieuwe onderzoeksfaciliteit - Unlock genaamd - moet wetenschappers helpen bij het blootleggen van die geheimen. Micro organismen kunnen plastic afval opruimen _v,( .J,'-*,7' .'i ft'**- KAJ VAN ARKEL icroben zijn minus cule, eencellige or ganismen, zoals bac teriën, gisten en I schimmels. Hoewel ze vaak geassocieerd worden met viezigheid en ziekten, zijn de meeste microben goedaardig en essentieel voor gezonde ecosyste men. Zo houden microben bij voorbeeld de natuur schoon door dode dieren en planten op te rui men. Maar ze hebben meer voordelen, waaronder het ondersteunen van de darmen en de spijsvertering. In het hele maag- en darmstelsel le ven microben met allerlei ver schillende taken. Ze helpen bij het verteren van eten, produceren vi taminen en mineralen die we zelf niet aanmaken, en verwijderen ziektemakers. Microben helpen ook bij het zui veren van rioolwater en het com- posteren van groente-, fruit- en tuinafval. En zonder micro-orga nismen zou veel van ons favoriete voedsel niet bestaan. Denk aan kaas, wijn en bier. ,,Je ziet ze niet, maar micro-or ganismen zijn overal; op, in en om ons heen'', zegt biotechnoloog Robbert Kleerebezem, die namens de TU Delft bij het project betrok ken is. „Alleen al in onze darmen zitten meer micro-organismen dan er in het universum sterren zijn.'' Pas een fractie van alle microben op aarde zijn in kaart gebracht. De Unlock-onderzoeksfaciliteit van Wageningen Universiteit en TU Delft moet helpen bij het vinden van nieuwe soorten. Maar dat niet alleen. Het moet de onderzoekers ook meer vertellen over de onder linge afhankelijkheid van micro organismen en de manieren waarop ze samenwerken en elkaar beconcurreren. Onderzoek naar micro-organis men richt zich nu nog vaak op één specifieke soort organisme, terwijl ze in de natuur altijd in groepen van verschillende soorten opere ren. „Vergelijk het met het bou wen van een huis'', zegt Kleerebe- zem. ,,Daarvoor heb je verschil lende experts nodig, zoals een metselaar, een elektricien en een dakdekker. Door alleen naar de metselaar te kijken, zie je niet hoe het uiteindelijke huis vorm krijgt. Om het bouwproces echt te be grijpen, moet je het hele systeem in kaart brengen.'' 14 miljoen En dat is niet alleen ingewikkeld, maar ook duur. Om mengsels van meerdere micro-organismen te H o, V-' *v vkksv- '.-v i3 - 'If onderzoeken is nieuwe apparatuur nodig. Een investering van ruim 14 miljoen euro door de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) moet de aanschaf mogelijk maken. In Delft komen straks veertig bioreactoren, om onder verschil lende omstandigheden experi menten uit te voeren. ,,We gaan met geautomatiseerde systemen verschillende mengsels van mi cro-organismen kweken en tege lijkertijd metingen doen'', vertelt Kleerebezem. ,,Zo kunnen we op grotere schaal vergelijkend onder zoek doen en meer te weten ko men over de interacties tussen de organismen.'' Terwijl in Delft wordt gekeken naar de samenwerking tussen mi croben, onderzoekt men in Wa geningen het dna van de minus cule beestjes. Daarnaast komen er zestien bioreactoren voor onder zoek naar microben die energie opwekken, vervuiling opruimen en grondstoffen uit afval kunnen winnen. Ook komt er een data- platform, waar alle informatie van het project wordt verzameld. Plastic-eters In het Unlock-laboratorium gaan onderzoeksgroepen met verschil lende expertises samenwerken. Die kruisbestuiving moet tot nieuwe inzichten en maatschap pelijke toepassingen voor micro organismen leiden. Bijvoorbeeld bij het opruimen van plastic afval, waarvan er heel wat rondslingert in de natuur. Kleerebezem maakt nu al met ZATERDAG 13 JUNI 2020 GO A Bijzonder nuttige minuscule wezentjes - X; rrv -•* f -r«c t nS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66