Ik heb geleefd 13.024 Discriminatie op het werk is hardnekkig Op zijn chopper voelt Piet zich vrij, alsof hij met een paard over de prairie galoppeert goedgeleefd. «JJl Veelgedronken lijke terras op voor ook, soms zat bier ik wel vier ,,Ik heb aitijd 17 over racisme in de VS. Vijftig jaar na verschijning was op veel vlak ken weinig verbeterd, moest hij constateren toen hij als laatste le vende commissielid terugblikte in een toespraak op George Was hington University. Stemrecht De regels die expliciet de zwarte bevolking benadeelden zijn uit de wetboeken gegumd, maar in de praktijk gebeurt vaak hetzelfde, schetst Sherman James. „Beleid en regels lijken op het oog neutraal, maar de manier waarop ze geïm plementeerd worden, leidt ertoe dat ze het leven van zwarte Ameri kanen moeilijker maken.'' Op het vlak van stemrecht bijvoorbeeld. Zodra zuidelijke staten die voor malig slaven en hun nazaten uit stembureaus weerden de kans kregen voerden ze meer kiesregels in. Voortaan moest iedereen bij voorbeeld een identiteitskaart la ten zien. ,,Het lijkt alsof dat voor iedereen geldt, maar ze richtten zich hier op zwarte kiezers.'' Zij zijn degenen die zo'n identiteits kaart het vaakst niet hebben. Het maakt het moeilijk voor de zwarte bevolking om leiders ter verant woording te roepen. ,,Dat is niet per ongeluk, zo is het ontworpen'', stelt Sherman James. ,,Het doel is om de raciale hiërarchie die altijd heeft bestaan in dit land in stand te houden.'' Maar professor James ziet een hoopvolle verschuiving. Meer Amerikanen zijn ervan doordron gen geraakt dat het systeem Ame rikanen van kleur vaak tegen werkt. Het is zichtbaar bij de re cente demonstraties: daar komen evenveel witte als zwarte mensen op af. ,,Wit Amerika wordt wak ker'', ziet Rashawn Ray. ,,Dat geldt voor de hele wereld. 'Damn, ver moorden ze in de VS nog steeds zwarte mensen?''' Dat kan helpen om verandering te brengen. ,,Dit zijn systemen die door mensen zijn gemaakt. Mensen kunnen ze dus ook trans formeren'', verzekert Sherman James. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. n de gang bij de achterdeur staat de roest kleurige Honda waar Piet Lepelaars (59) al 25 jaar op rijdt. Hij wijst op een beschadi ging op de buik van zijn trouwe chopper. ,,Vorige week ben ik omgevallen.'' In korte tijd viel Piet 30 kilo af. ,,En dat was niet alleen vet, het was vooral kracht. Daardoor kan ik de motor nauwelijks nog houden.'' Toch wil hij hem niet laten staan. Want het gevoel dat motorrijden hem geeft, is met niets te vergelijken. Zodra hij de straat uit rijdt, is het er: „Vrijheid! Dan voel ik me als iemand in een western, alsof ik op mijn paard over de prairie galoppeer. Ben ik volmaakt gelukkig en heb ik verder helemaal niets no dig.'' Huisschilder Piet is geboren en getogen in het Brabantse Bergeijk. Hier in het dorp ken nen ze zijn markante kop allemaal. Soms werkt hij als verslaggever voor de lokale om roep Kempen TV en elke zomer presenteert hij in plat Burgaaiks het Ploegfestival waar zo'n zesduizend man op afkomen. Als hij voorgaat naar de tuin, slobbert zijn spijkerbroek los om zijn heupen. Later zal hij me de tatoeage op zijn pols laten zien: Don't stop believing, een nummer van zijn favoriete rockband Journey. „Doordat ik nu nog maar smalle polsjes heb, kun je de tekst bijna niet meer lezen.'' Hij strijkt even over zijn baard. ,,Ja, ik ben nog maar een dun kutmenneke.'' Toch is Piet Lepelaars vrolijk. Ga maar na: hij is er nog! Nog maar kort geleden leek het erop dat hij in juni al onder de groene zoden zou liggen. Dat was een ramp. Niet zozeer omdat zijn leven er dan op zat, maar omdat hij zijn laatste maanden in afzondering had moeten doorbrengen, slechts omringd met de dreiging van het onzichtbare coronavirus. Sinds januari weet Piet dat de slokdarm kanker die al een paar jaar in zijn lichaam woekert, hem fataal zal worden. De dokter gaf hem hooguit nog een paar maanden. ,,Op corona ben ik bozer geweest dan op de kan ker. Ik zou deze maand met mijn drie beste vrienden naar Alicante, ik zou met mijn kin deren een paar dagen naar Preston Palace, en als een soort van afscheid had ik een cover band van Journey naar Bergeijk gehaald. Werd allemaal geschrapt.'' Dan voelde hij zich ook nog eens hondsbe- roerd. De laatste strohalm die de oncoloog hem bood, had hij met beide handen aange grepen: chemokuren, zonder garantie op suc ces. En o ja hij had een operatie ondergaan die zijn slokdarm weer iets verder openzette zo dat hij misschien weer wat beter kon eten. ,,Door corona wilde ik niemand in huis heb ben'', vertelt hij aan de tuintafel. ,,Maar ik had zo'n pijn, ik kroop hier op handen en voeten door het huis. In april dacht ik: laat mij maar niet meer wakker worden.'' Tot zijn eigen verbazing zag de rocklief hebber toch elke ochtend de zon weer opko men en voelde hij zich warempel steeds iets beter. In het ziekenhuis vertelde de arts dat de tumoren waren geslonken. ,,Ik zei tegen hem: het is dat er corona is, anders had ik je nu een kusje gegeven.'' Sindsdien gaat Piet Lepelaars een stuk lichter door het leven. Hij krijgt de kans de tijd die hem werd ontnomen door Covid-19 alsnog in te halen. Met zijn vrienden gaat hij nu naar Berlijn en met al zijn kinderen plus vriendin naar Vlis- tri 1 1 singen. En van- Ik heb altijd middag (het is een paar potten goed geleefd'', zegt keer per week hij. ,,Veel gedron- in het rfp' ken ook, soms zat ik wel vier keer per week in het café.'' De vrijheidsdrang van Piet ging verder dan zijn ritjes op de Honda. Tot twee keer toe liet hij een gezin met jonge kinderen in de steek. Daar is hij niet trots op. ,,Dat hoor je niet te doen. Maar na een paar jaar huwelijk begon ik ruzie te zoeken, keek ik naar andere vrou wen. Ik heb daar nooit anderen de schuld van gegeven, ik zocht dat bij mezelf. Naar mijn vier kinderen toe ben ik open geweest. We hebben altijd goed contact gehad en ze ko men allemaal bij me over de vloer. Vorige week hebben we met z'n allen gebarbecued in mijn achtertuin. En met geen van mijn exen leef ik in onmin, ze komen allemaal naar mijn crematie.'' Piet hoopt dat hij september haalt, dan mogen er weer honderd gasten komen bij een uitvaart. Een enorme opluchting, vindt hij. „Don't stop believing van Journey is het openingsnummer. Toepasselijk, want ik ben een optimist. Dan zal ik met een glimlach in mijn kist liggen.'' GO ZATERDAG 13 JUNI 2020 Het totale vermogen van een zwart middenklassegezin in de VS was in 2016 13.024 dollar. Een vergelijkbaar wit gezin bezat toen gemiddeld 149.703 dollar. Op de Nederlandse arbeids markt blijft discriminatie een probleem. Bij sollicitaties maken mensen met een migra tieachtergrond minder kans, en 'herkomst' is de meest ge hoorde discriminatiegrond op de werkvloer. Een baan vinden is vaak moeilij ker voor werkzoekenden uit een etnische minderheidsgroepe ring, blijkt uit onderzoek. Onder zoekers van de UvA en Universi teit Utrecht verstuurden voor hun onderzoek tussen 2016 en 2018 ruim 4200 sollicitatiebrie ven. Er werd met fictieve namen gerageerd op bestaande vacatu res. Mensen met een Turkse, Marokkaanse of Antilliaanse achtergrond hadden 40 procent minder kans om een reactie te krijgen. Schrikbarend was dat de inhoud van het cv geen invloed had op de kansen van de kandidaat, lichtte UvA-onderzoeker Bram Lancee na publicatie van het on derzoek toe. Het maakte niet uit of een kandidaat zijn productivi teit en ervaring uit de doeken deed op zijn cv. Onderzoeksbureau Panteia con cludeerde in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid eveneens al dat mensen met een migratie achtergrond minder kans heb ben op een reactie naar aanlei- ding van een sollicitatie. Het bu reau plaatste ruim 700 fictieve cv's online. Daaruit bleek dat mensen met een migratieachter grond gemiddeld 58 procent kans hebben op een of meer dere reacties. Zonder migratie achtergrond was dat 64 procent. Wel zien de onderzoekers een verbetering: de verschillen zijn in 2019 afgenomen ten opzichte van 2015. Ook uitzendbureaus maken zich schuldig aan discriminatie op af komst: uit onderzoek van Store Support (eveneens in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid) bleek dat 40 procent van de 476 aangeschreven uitzendbureau's discriminerende verzoeken van werkgevers werden geaccep teerd. Die waren bereid om op verzoek van bedrijven geen Ma rokkaanse of Turkse kandidaten te sturen, ongeacht geschikt heid. Naast discriminatie bij sollicita ties, is er ook regelmatig sprake van discriminatie op de werk vloer. In 2019 kwamen er bij Dis- criminatie.nl 1140 meldingen bin nen. Dat is overigens wel minder dan in 2015; toen waren het er 1437. Een derde daarvan betrof discriminatie op grond van her komst of afkomst. - Marloe van der Schrier FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65