RACISME in de Verenigde Staten BLACK LIVES MATTER p Een pandemie en een golf aan protesten hebben het nog eens pijnlijk blootgelegd: er zijn twee Amerika's. Zwarte Amerikanen blijven tweederangsburgers. ,,Zo is het systeem ontworpen.'' Htm [MKE® - v 'Het is alsof deze mensen hun leven lang tegen een storm van 100 kilometer per uur inrennen' 15 KARLIJN VAN HOUWELINGEN Racisme kan dodelijk zijn, weet professor Sherman James. Al in de jaren 70 begon hij onderzoek te doen naar de gezondheidseffecten van discriminatie onder zwarte Ame rikanen. James was toen een jonge psycholoog, opgegroeid in het South Carolina van de jaren 50 - hij wist hoe het leven was in het gesegregeerde zuiden van de VS. Zwarte mannen kregen er op op vallend jonge leeftijd te maken met hoge bloeddruk en hartpro blemen. James begon hen te inter viewen, en vond een patroon. Hun pogingen het hoofd te bieden aan politieke en economische onder drukking zorgden voor zoveel stress, dat het fysieke gevolgen had. ,,Het is alsof deze mensen hun leven lang tegen een storm van 100 kilometer per uur inrennen, terwijl anderen wind van 10 kilo meter per uur voelen. Ze krijgen te maken met veel meer fysieke slij tage. Hun bloedsomloop verzwakt eerder, hun immuunsysteem ver zwakt eerder, vergeleken bij witte mensen die leven met de hulp van institutionele middelen die met voorkeur aan hen zijn toegewe zen'', vertelt James. Zijn werk is nog altijd actueel, nu woede over racisme de VS in zijn greep houdt. De protesten zijn N0 SERVE in gang gezet door dodelijk geweld van een agent die gefilmd werd, maar het meeste racisme gaat niet viraal. Aan acht van de tien meest voorkomende doodsoorzaken sterven zwarte Amerikanen vaker dan hun witte landgenoten. Zwarte mensen stierven in de VS 2,5 keer vaker aan het coronavirus. Als ze te maken hadden met de zelfde sterftecijfers als hun witte landgenoten, zouden 13.000 levens gespaard zijn. Zwarte Amerikanen werden minder serieus genomen door art sen. Als ze hoestten en koorts had den kregen ze minder vaak een co ronatest dan witte patiënten met dezelfde symptomen, vond een re cente studie. Maar structurele on gelijkheid speelt een grotere rol. ,,Je kunt bijna een directe stippel lijn trekken van de onderdruk kende krachten in onze politieke en economische systemen, via ho ger risico op stress- en armoede- gerelateerde ziekten, naar de corona-epidemie'', stelt Sherman James. Welvaartskloof Sinds de jonge jaren van de ra- cisme-professor is géén vooruit gang geboekt, waarschuwden drie economen twee jaar geleden al in een vernietigend rapport voor de federale bank van Minneapolis. In 1968, het jaar waarin Martin Lu- ther King werd vermoord om zijn pogingen de positie van zwarte Amerikanen te verbeteren, had een doorsnee zwart middenklas segezin in de VS 6674 dollar aan bezittingen, volgens de Survey of Consumer Finances. Een verge lijkbaar wit gezin had 70.786 dol lar. Sindsdien verkoos de VS een zwarte man tot president en wer den Oprah Winfrey, Michael Jor dan, Kanye West en Jay-Z miljar dair, maar de kloof tussen de wel vaart van doorsnee zwarte en witte families werd procentueel gezien alleen maar groter. In 2016 bezat een typisch wit middenklas segezin 149.703 dollar - de waarde van een klein huis. Een vergelijk baar zwart middenklassegezin bleef achter met 13.024 dollar - niet meer dan de waarde van een auto. Het is een eeuwenoude kloof, gecreëerd toen generaties gevan gen gehouden zwarte mensen geen enkele beloning kregen voor het oogsten van katoen of tabak. Na afschaffing van de slavernij in 1865 werd het verschil in stand ge houden met segregatie, terreur en overheidsbeleid. De 40 hectare grond die in de VS vrijgemaakte slaven was beloofd ter compensa tie kwam bijvoorbeeld nooit - witte slavenhouders kregen wel een vergoeding voor verlies van hun 'bezit'. Zwarte Amerikanen kregen juist te maken met allerlei wetten die hen tot in de jaren 60 expliciet kansen ontzegden. Ze mochten in South Carolina aanvankelijk bijvoorbeeld alleen in de landbouw of het huishouden werken, moesten op straffe van dwangarbeid wurgcontracten met werkgevers tekenen, en mochten niet in witte wijken met betere voorzieningen wonen, of naar scholen waar witte kinderen het beste onderwijs kregen. Wie het onder die omstandigheden toch wist te maken, kon met geweld te maken krijgen. Een woedende witte menigte verwoestte in 1921 in Tulsa, Oklahoma, een bloeiend zakendistrict dat gold als 'zwart Wall Street'. De Amerikaanse overheid sloot zwarte mensen lang actief uit van sociale programma's. Het grootste effect had redlining. Zwarte bewo- GO ZATERDAG 13 JUNI 2020 Zwart en wit in de VS: de kloof die maar niet te dichten is pTrlaJ SJk'"lM'r LIV>' "''.li* jg* 'Tr «nT 1&5S - "V* j LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63