Saskia Noort Tijd om weer te leven, maar helaas Zo doen zij dat In Brazilië is het thuisconcert een megahit aan het worden VEEL GEDEELD Soms ook zie je artiesten thuis zoals je hen liever niet ziet In de keuken in pyjama 500 extra vrouwen sterven aan borstkanker, door tijdelijk stilzetten van het onderzoek Sapperdeflap! 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. e kunnen twee weken later wel concluderen dat de demonstratie op de Dam niet tot een tweede golf heeft geleid, evenmin als Konings dag, Hemelvaart en Pinksteren. Ik weet niet hoe het met jullie zit, maar in mijn omgeving lijkt het leven bijna weer normaal. Nu we lunchen op terras sen en bier drinken in cafés, praten over andere dingen dan co rona, de voorpagina's niet meer worden beheerst door het vi rus en we ook geen moeite hebben om boven op elkaars lip in een vliegtuig te gaan zitten, zou je denken dat je inmiddels ook weer geliefden mag huggen. En je hopelijk weer eens naar een concert of een dansfeest mag, of naar een toneelstuk dat niet op Zoom, maar in de schouwburg of concertzaal plaatsvindt. Maar helaas. Sommige gemeentes zijn al een maand geheel coronavrij, in 188 gemeentes is afgelopen maand niemand in het ziekenhuis opgenomen met Covid-19. Toch mogen ook daar de geslaag den hun prestatie niet vieren en de rouwenden hun geliefden geen gepaste begrafenis geven. Vijfhonderd vrouwen extra sterven aan borstkanker, door het tijdelijk stilzetten van het bevolkingsonderzoek. Aanko mende week wordt de scree ning weer gedeeltelijk hervat. De schatting is dat 5575 vrou wen niet zijn doorverwezen naar het ziekenhuis en deze achterstand zal op termijn zor gen voor vijfhonderd meer sterfgevallen. Nu weet ik niet hoe het bij jul lie zit, maar in mijn vrienden en kennissenkring houdt borstkanker huis als ware het corona. Van de tien bekenden met deze gruwelijke ziekte is er één overleden, maar ook de overlevers ervan hebben le venslang. Angst, pijn, ver moeidheid, depressie, ver minkt zijn, het hakt erin en het kost je jaren. Het gaat vaak om jonge vrouwen, soms moeder, met nog een leven voor zich. In een gemiddelde week sterven negenhonderd mensen aan kanker, ongeveer evenveel als de bevestigde Covid-sterfge- vallen op het hoogtepunt van de epidemie. Voor iedereen onder de 65 blijft kanker doodsoorzaak nummer 1, op de voet gevolgd door hart- en vaatziekten. Ondertussen wordt er door het kabinet druk gewerkt aan een noodwet waarin voor zolang nodig is wordt vastgelegd dat we 1,5 meter afstand van elkaar moeten houden op straffe van een fikse boete. En dat de bur gemeesters elk moment je huis binnen kan vallen om te con troleren of je geen Fuck-coronafeestje houdt. Tenzij je in het vliegtuig zit, dan vervalt alles. Dus bijvoorbeeld die alleen staande vrouw, die dankzij de intelligente lockdown nu pas ontdekt dat ze in een verregaand stadium van borstkanker zit, moet dat verwerken op de 1,5 meter. We mogen haar niet troosten. Zoals zij ook geen vergetelheid mag zoeken, geen schouders, geen kring van liefde. Ik schreef het al eerder, de grootste en misschien wel dode lijkste bijwerking van de pandemie is eenzaamheid. Van jon geren, ouderen, zieken, alleenstaanden. En die gaan we straks bij wet verplichten, zolang het Hugo de Jonge belieft. Ik zou toch zo graag terug willen naar de liberale staat, waarin eigen verantwoordelijkheid een groot goed is, net zo groot als vrije liefde en het recht deze op te zoeken en te beleven. Tweede golf!! Misschien ja. Gelukkig hebben we nu de tijd om ons daarop voor te bereiden, en naar eigen verantwoordelijkheid tegen te beschermen. Vijftienduizend fans keken zaterdag naar het onlineconcert van Di-rect in de Haagse Koninklijke Schouwburg. In Brazilië gaat dat een tikje anders. Liveshows bij artiesten thuis zijn hét grote vermaak in de coronaquarantaine, met al gauw een paar miljoen kijkers. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO In karavanen trekken de grote sterren met hun mu zikanten en danseressen ge woonlijk het land door, voor megashows in steden en dorpen. Elke plaats heeft zijn eigen traditionele fees ten en de hitmachines ko men voor veel geld graag optreden. Door corona maken de ar tiesten van de nood een deugd. Velen verzorgen op tredens vanuit hun eigen huis, die via YouTube, Insta- gram, de eigen website en soms op tv worden uitge zonden. De zogenoemde lives, waarbij ook geld wordt ingezameld voor een goed doel, zijn een schot in de roos. Marilia Mendon^a, een van de grootste arties ten van de hedendaagse Braziliaanse muziek, trok in haar eerste thuisoptreden meer dan 3 miljoen kijkers. Gewoon, zittend in een luie stoel, met opgetrokken knieën en de voeten in van die typisch Braziliaanse slippertjes. ,,Sorry hoor, niet naar mijn teennagels kijken, want ik heb ze niet gelakt'', zei de powervrouw van het razendpopulaire sertanejo, zeg maar Braziliaanse coun try, die vooral zingt over liefdesverdriet en overspel. Vier lives gaf ze. Bij elkaar zijn die meer dan 100 mil joen keer bekeken. De enorme aantallen ma ken de thuisshows ook commercieel interessant. Grote drank- en levensmid- delenmerken, winkelketens en banken leggen tonnen neer voor sponsoring. Soms werkt dat behoorlijk ave rechts. Zo nipte Gusttavo Lima, ook een sertanejo-icoon, aan de rand van zijn eigen zwembad iets te veel aan het gesponsorde bier. Hij sloeg in zijn vijf uur du rende show vooral wartaal en schuttingtaal uit, wat hem op de woede van zijn fans én een waarschuwing van de Braziliaanse recla meraad kwam te staan. Soms ook zie je artiesten thuis zoals je hen liever niet ziet. Zo trad Ivete Sangalo, de grande dame van de Bra ziliaanse popmuziek, in haar keuken op in pyjama. Dat had voor veel fans niet gehoeven. Pipo de Clown droeg ze, maar toen hadden we nog geen corona. Nu heeft dede Roemeense schoenmaker Grigore Lup schoenen gemaakt van dezelfde snit. De neus meet 75 cm, voldoende om passanten op afstand te houden. Lup, gespecialiseerd in schoeisel voor theater, krijgt bestellingen van over de hele wereld. foto epa ZATERDAG 13 JUNI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60