5 van mens tot mens. We moeten een paar van de basisprincipes echt houden: thuis blijven en je laten testen als je ziek bent, al is het mild. Afstand houden, en inderdaad ook van je ouders of opa en oma, als ze oud of kwetsbaar zijn. Dat is heftig, mensen hebben behoefte aan con tact. Maar het is nodig.'' ,,Nou, ik moet bekennen: binnen de lijntjes kleuren was nooit mijn sterkste kant. Maar toch zie ik dat kinderen en jongeren het echt heel goed doen, hè. Ik zie het thuis, waar mijn dochter en zoon ook netjes meededen aan afstandsonderwijs. Al kreeg mijn zoon wel te horen dat hij zijn camera moest aanzetten. Hij bleek het eerste uur vanuit bed te luisteren, stiekem half uitslapend. En m'n dochter moest één keer digi taal nablijven, omdat ze de juf op 'stil' hadden gezet tijdens de virtuele les. Maar in het algemeen zie je dat de jeugd het heel goed doorheeft dat we dit samen doen, en dat is echt heel knap.'' Jongens, dat virus heeft geen economie gestudeerd, dat wil gewoon overspringen van mens tot mens ,,We breiden de ic-capaciteit uit, dat kost wat tijd. We werken aan een 'ijzeren voorraad' van beschermings middelen, dat gaat goed. Maar we willen vooral dat zo'n grote golf niet meer komt, daar is echt alles op ge richt. We hebben nu veel beter zicht op het virus, na opstartproblemen is onze testcapaciteit op orde. We krijgen straks een app die de GGD helpt om aan contactonderzoek te doen. Is dat nodig? Ja. Weet u nog bij wie u eergisteren allemaal in de buurt was? Die app helpt bij sneller en vollediger onderzoek.'' ,,Daarin hoorde ik ook een hoop cynisme. Maar met cynisme is nog nooit iets moois tot stand gebracht. We kregen het advies van het Out break Management Team dat we digitale ondersteuning van het con- tactonderzoek moesten organiseren, daarom deden we dat. We hebben gekeken wat de markt op dat mo ment te bieden had. Dat bleek niet aan onze privacy- en veiligheidseisen te voldoen, dus zijn we zelf gaan bouwen met een nieuw team. En we doen geen concessies aan de privacy.'' ,,Ja, dat merk ik ook. Toch zeg ik: blijf nadenken, wees voorzichtig, ook in de zomerperiode. Als het in Neder land niet slim is om naar een disco theek te gaan, dan is het dat in Spanje ook niet. Je wilt niet dat we straks massaal terugkeren van vakantie met het virus in onze koffer.'' kandidatuur wil hij vandaag niets zeggen, maar weinigen twijfelen aan de ambities van de voormalige basis schoolleraar en ex-wethouder van Rotterdam. ,,Ik ga erover nadenken, heb ik eerder gezegd. Maar de afgelo pen periode ben ik echt even druk geweest met andere dingen.'' En dat kon de hele wereld zien. Zelfs in een van de grootste crises na de oorlog probeert De Jonge de buitenwereld bij te praten over zijn werk en leven. Via video's, foto's en berichten op sociale media is te zien hoe de vicepremier een lading mond kapjes in ontvangst neemt, hoe zijn eerste geïmproviseerde knipbeurt bij de thuiskapper verloopt en - afgelo pen week nog - hoe de nieuwe test met de fel bekritiseerde corona-app gaat. En dat leidt online soms tot een stortvloed aan verwensingen uit de categorie 'landverrader', 'leugenaar in dienst van de WHO' en 'massa moordenaar'. ,,Ik lees ze af en toe. Maar het went nooit, uiteindelijk ben je ook maar een mens. En je vrouw en kinderen lezen ook weleens mee, het is ver schrikkelijk natuurlijk. Zo zie je dat deze crisis niet alleen maar het mooi ste in mensen naar boven haalt.'' Kortaf: ,,Daar doe ik geen uitspraken over. Daar wordt goed op gelet, dat kan ik wel vertellenMaar ik krijg ook ontzettend veel lieve berichten, steunbetuigingen, bloemen en kaar ten. Dus ja: het lokt extreme reacties uit aan de ene kant, maar aan de andere kant zie je ook dankbaar heid.'' ,,We hebben met z'n allen dit virus onder controle gekregen, met 17 mil joen mensen hebben we die crisis gerund. Zonder militairen op straat of een agent op elk plein. Dat is echt goed. Maar nu de uitbraakfase voor bij is, merk je dat mensen langza merhand klaar zijn met het virus. Het virus is alleen nog niet klaar met ons. Nu gaan we naar de controlefase, waarbij we door goed te testen en door andere meters op ons 'dash board' elke keer kunnen ingrijpen als het virus ergens oplaait. Dat moet lokaal, gericht, zodat we niet weer in zo'n intelligente lockdown hoeven. We zoeken nu intelligente controle. Totdat er een vaccin is, ja.'' Dat kan nog wel even duren. Moeten we tot die tijd echt overal die 1,5 meter afstand houden? En al die tijd niet knuffelen met onze (groot)ouders van 70-plus? „Ja, dat is lastig, maar het is precies wat ik bedoel als ik zeg: wij kunnen wel klaar zijn met corona, maar andersom is dat niet zo. Je hoort dagelijks wel er gens: kan die en die branche niet meer open, kunnen be drijven daar niet wat meer? Dan zeg ik: jongens, dat virus heeft geen economie gestu deerd, dat wil gewoon overspringen ïk: zaterdag 13 juni 2020 GO Dat is een hele opgave. Zou de puberende Hugo de Jonge ook zo netjes hebben geluisterd naar de overheid? Als het toch misgaat: zijn we nu klaar om een nieuwe golf op te vangen? U lanceerde die app in april vol bravoure, maar er volgden al snel bakken kritiek. Ondertussen willen we weer van alles: met vakantie, naar buiten, een feestje vieren. Uw broer wordt daar verdrietig van, vertelde hij ons voorafgaand aan dit gesprek. Hij leest die be richten dus niet meer, zegt hij. Doet u hetzelfde? Wordt het ook ernstiger dan dit? Krijgt u bedreigingen? In welke fase zitten we nu met corona? Het aantal nieuwe zieken huisopnames is dagelijks nog slechts een handvol, de sterfte cijfers lopen terug. FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5