'Ik heb tegen al mijn familie gezegd: 'Ik ontvang thuis geen bezoek'' 5 'X denhof was het behandelen van voormalige Covid-patiënten terra incognita. ,,We waren wel bekend met het op maat maken van een behandelplan", vertelt de arts. ,,We krijgen hier bijvoorbeeld ook mensen met een beroerte, en ook de ene beroerte is de andere niet. Maar waar over beroertes medisch veel bekend is, weten we over het herstel van het coronavi rus nog lang niet alles. We krijgen bijna elke week van de Neder landse Vereniging van Revalida tieartsen een nieuwsbrief met suggesties voor aanpassingen. Zo hoeft niet iedereen zelf het wiel uit te vinden." Nieuw bij ex-coronapatiënten met een ic-verleden is volgens Groeneweg de vorm van de zoge noemde 'ICU acquired weakness'. Iedereen die voor langere tijd op de intensive care heeft gelegen, heeft spierkracht verloren. ,,Maar", zo zegt zij, ,,dat zit bij mensen met andere onderlig gende ziektes vooral in hun han den en voeten. Hoe verder naar de uiteindes van het lichaam, hoe ernstiger de spieren verslapt zijn. Bij Covid-patiënten zie je dat mensen juist ook in romp beperkt zijn. Zowel de grove als de fijne motoriek is aangetast." Ronkes: ,,Ik herken dat. Mijn buik- en rugspie ren wilden niks meer doen. Ik kon in bed niet eens op mijn zij draaien. Maar tegelijkertijd werk ten ook mijn vingers niet mee. Ik probeerde wel te appen, maar er verschenen de meest vreemde woorden in mijn schermpje." Vorig weekeinde mocht Ronkes voor het eerst even naar huis. De Zuiddorpenaar genoot van de da gen. ,,Toen ik hier zondagavond te rugkwam, vroeg iedereen hoe het was. Ik kon alleen maar zeggen: 'Heerlijk'. En dit weekeinde mag ik weer op verlof. Zoiets is echt iets om naar uit te kijken." „Mensen mogen van ons écht naar huis als ze zich daar zelfstan dig kunnen redden", legt Groene- weg uit. ,,Ze moeten zich bijvoor beeld zonder al te grote proble men kunnen wassen en aankle den. Normaal - vóór de coronacri sis - was het weekendverlof dan een test. Waarbij loop je nog tegen problemen aan? Daar richten we ons dan de week erna op bij de be handeling. Maar in de afgelopen maanden kon dat weekendverlof niet. We waren te bang dat terug kerende patiënten weer het virus bij zich zouden dragen en anderen hier zouden besmetten. Er zitten hier namelijk ook mensen met an dere aandoeningen. Nu durven we het echter wel weer aan." Ronkes: ,,Maar ik ben wel heel voorzichtig, hoor. Ik heb tegen al mijn familie leden gezegd: 'Ik ontvang thuis geen bezoek'." Waar Ronkes thuis naar uitkijkt? „Asperges! Met een eitje erbij. We komen uit een aspergestreek, hè." Hij zal nog wel voorzichtig zijn met al te hard voedsel. ,,Weet je, bij die asperges eet je eerst het kopje. Dan een deel van de steel. En als-ie verder naar onderen te hard wordt om makkelijk door te snijden, dan leg je de rest opzij. Mijn vrouw zal er niet op zitten wachten dat ik me thuis verslik." rend. Daarna mogen ze naar huis om verder op te knappen." In Goes heeft Ronkes al weken tal van behandelaars: een fysio therapeut, ergotherapeut, logo pedist, maatschappelijk werker, activiteitentherapeut,bewe gingsagoog, diëtist en psy choloog. „Ik ben echt tevre den, ik had op geen betere plek terecht kunnen ko men", zegt de Zeeuws Vlaming. „De eerste drie weken was ik heel erg af hankelijk van hulp. On der meer bij lichame lijke verzorging en on dersteuning op allerlei gebieden. Toen was ik ook wel bezorgd over de toekomst. Zou ik nog zelfstandig kun nen lopen? Zou ik weer uit die rolstoel komen? Maar inmid dels kan ik al weer best veel. Ik heb deze week zelfs in mijn eentje hier over het terrein gefietst! De fy siotherapeut had dat gefilmd. Ik heb het daarna aan iedereen hier laten zien." Voor Groene- weg en haar col lega's in Lin- GO ZATERDAG 13 JUNI 2020 1«r In de gang van Lindenhof (boven). Aad Ronkes met zijn fysiotherapeut Lucie van de Vijver (rechts). Revalidatiearts Sascha Groeneweg ziet in Lindenhof duidelijke verschillen tussen ex-coronapatiënten en patiënten met andere aandoeningen. Aad en Lennie Ronkes. Aad is dit weekeinde voor de tweede keer op weekendverlof. Komende vrijdag mag hij, mits alles goed gaat, definitief naar huis. Drie keer per week mag Lennie Ronkes bij haar man op bezoek komen. Ze staat dan buiten op ruim 1,5 meter, voor een on langs neergezet hek. Ze heeft ook corona gehad, maar zij had milde klachten. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53