Aad was jarig toen hij in coma lag: 'Ik was ineens 69' mm I 4 'Ik kon niet bewegen - al mijn spieren waren heel slap - en niet reageren zoals ik wilde' 'Gelukkig had ik lieve verpleeg kundigen. Dan vroeg ik of ze even naast me wilden komen zitten en mijn hand wilden vasthouden' het zwart geworden. Pas vijf we ken later werd ik weer wakker. Heel vreemd. Van alles wat er toen in Nederland speelde, heb ik he- le-maal niks meegemaakt. De cri sis was toen op z'n hoogtepunt en ik maakte er deel van uit. Ik was zelfs tijdens die periode jarig, haha. Toen ik bijkwam, was ik ineens 69." Hoop en vrees Ondertussen balanceerde zijn fa milie tussen hoop en vrees. Het wrange was dat zijn vrouw Lennie ook Covid-19 opliep. „Gelukkig had ik maar milde klachten", ver telt ze. ,,Van benauwdheid en koorts heb ik geen last gehad. Die eerste week van zijn tijd op de in tensive care is wel een beetje langs me heen gegaan. Toen ik zelf wat hersteld was, kreeg ik natuurlijk wel veel mee. Ik mocht niet op be zoek - de ic was helemaal afgeslo ten - en mocht alleen bellen en vi deobellen met de verpleging. Dan zag ik Aad via mijn telefoon sla pen. Soms zeiden de verplegers of artsen wel tegen me 'we hopen niet dat we u vannacht moeten bellen omdat het ineens slechter gaat' of 'we zien het somber in'. Tja, dan heb je het niet breed." ,,Kijk, er gaat altijd heel veel aan dacht uit naar de Covid-patiënten, terwijl de familie buiten beeld blijft", haakt Aad in. ,,Dat vind ik niet eerlijk. Mijn vrouw heeft alles meegekregen en in spanning geze ten. Voor haar was die periode na tuurlijk heel zwaar. Ik heb tot eind april niks gemerkt." Opeens hoorde Ronkes gelui den. Langzaam deed hij zijn ogen open. ,,Ik merkte dat alles aan het begin nog heel moeilijk ging", ver telt hij. ,,Mijn lichaam deed niet wat mijn hoofd wilde. Ik kon niet bewegen - al mijn spieren waren heel slap - en niet reageren zoals ik wilde. Ik had ook veel last van slijm in mijn luchtpijp. Dat kon ik niet eens ophoesten. Dan moest de verpleegkundige met zo'n zuiger- tje in mijn mond." Paniekaanvallen Ook mentaal had Ronkes het in die eerste periode zwaar. Hij had last van paniekaanvallen. ,,Ik had in mijn hoofd - en ik weet totaal niet of het waar is - dat er ooit ie mand in mijn nabijheid had ge zegd: 'Zullen we stoppen met be handelen?' Vooral 's avonds als het donker werd, speelde dat op. Dan merkte ik dat ik ging denken: 'Goh, wat zouden ze vannacht met me gaan doen?' Gelukkig had ik lieve verpleegkundigen. Dan vroeg ik of ze even naast me wilden ko men zitten en mijn hand wilden vasthouden. Dan zakte die paniek. A1 hadden ze het druk, ze bleven gerust een kwartier bij me. Ik ben heel dankbaar voor hun werk op de ic. Ik ben blij dat ze altijd voor me zijn blijven knokken." Na in totaal zeven weken in Zorgsaam, waarvan zes op de ic en één op de longafdeling, werd Ron kes overgeplaatst naar het achter het Adrz in Goes gelegen revalida tiecentrum. Alleen daar kunnen Zeeuwse ex-coronapatiënten wor den opgenomen. In totaal nam Lindenhof er zes op. Vier van hen zitten er nu nog steeds. Verslikken „Wat we hier doen, is puur maat werk", legt revalidatiearts Sascha Groeneweg uit. „We hebben wel een standaardprotocol voor de therapie, maar wat er precies gebeurt hangt af van wat de patiënt aan kan en wat z'n behoeftes zijn. Meneer Ron kes vond het goed kunnen slikken heel belangrijk. Daar gaat dan meer aandacht naartoe. Ande ren richten zich op het zo snel mogelijk weer kunnen lo pen. Natuurlijk kijken we hier naar alle facetten van het beter worden, maar iemands persoon lijke doelen wegen we daarin zwaar mee." Ronkes: „Ik wilde dus weer normaal kunnen eten, zonder me te verslikken. Ik heb daar met de lo gopedist aan ge werkt." Groene weg: „Het gevaar met grote stukken eten is dat je je verslikt en dat er eten via de ver keerde buis in de longen terecht komt. En het laat ste watje wilt hebben, is dat een ex-Covid-pa- tiënt dat over komt en een longontsteking erbovenop krijgt. Dus we zijn hier heel voorzichtig. Maar er zit wel een opbouw in wat weer mag." Sommige stappen gaan snel, op andere verbeteringen moeten pa tiënten langer wachten. Nadat mensen vanwege het coronavirus lang in het ziekenhuis hebben ge legen, verblijven ze vier tot acht weken in een revalidatiekliniek. Ronkes wordt waarschijnlijk ko mende vrijdag uit Lindenhof ont slagen. Hij kan dan poliklinisch in Zeeuws-Vlaanderen verder re valideren. „Je moet reke ning houden met een herstel van zes maanden tot een jaar", geeft Groeneweg 'i i&y m "Zo lan8 duurt het voordatje kunt zeggen: 'Ik ben weer in een stabiele fase'. In het be gin gaat de voor uitgang het hardst; in een paar weken gaan mensen hier van heel slecht naar re delijk zelfstandig functione- - ZATERDAG 13 JUNI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52