Aad Ronkes revalideert na zeven weken corona Van de coronapiek maakte Aad Ronkes (69) uit Zuiddorpe weinig mee. Hij lag namelijk liefst vijf weken in coma in ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen. Inmiddels verblijft hij al ruim een maand in revalidatiecentrum Lindenhof in Goes en zijn herstel verloopt voorspoedig. ,,Aan het begin had ik zorgen over mijn toekomst. Nu merk ik juist dat ik weer zin heb in de rest van mijn leven." 'Eenmaal binnen bij ons zag de huisarts het gelijk: 'U hebt corona'' Aad Ronkes kan er smakelijk over ver tellen. Woensdag at hij voor het eerst sinds half maart, toen het coronavirus hem ernstig ziek maakte, weer eens normaal. Geen sondevoeding, geen vloei baar eten, geen reguliere maaltijd die in kleine stukjes was geprakt... ,,Nee, gewoon een lekker bord met nasi en saté, dat er ook nog echt zo uitzag", vertelt hij. ,,Ik keek daar al een hele tijd naar uit, maar het kon niet omdat ik een slikprobleem aan mijn tijd in het ziekenhuis had overgehouden. Opeens kwamen ze tussen de middag, toen de rest aan een bo terham zat, met zo'n lekkere warme maaltijd aan zetten. Ik heb zitten smullen!" Het zijn de kleine zaken en de kleine stappen vooruit die Ronkes nu zo waardeert. De inwoner van Zuiddorpe vertelt geanimeerd zijn verhaal, in de tuin van revali datiecentrum Lindenhof in Goes. Direct naast hem op een bankje zit zijn vrouw Lennie, op ruim 1,5 meter afstand staat revalidatiearts Sascha Groeneweg hem bij. Het onderwerp van gesprek is zwaar, de toon blijft echter relatief licht. De ex-coronapatiënt straalt mis schien nog wel het meest van alle maal. Hij is dankbaar voor alle hulp die hij in de afgelopen drie maanden heeft ontvangen en op gelucht dat hij het ergste achter de rug heeft. ,,Ik leg me erbij neer dat het nooit 100 procent goed komt", geeft hij aan. ,,Maar met 90 pro cent ben ik al heel tevreden." Ronkes, die vanwege lichte dia betes en enige longproblemen in de risicogroep zat, werd half maart ziek. ,,Ik was ineens heel moe, werd benauwd, kreeg koorts en merkte dat paracetamol niet meer hielp. We hebben toen de huisarts gebeld, die toen nog aan een verkoudheid dacht en aangaf dat ik moest uitzieken. Toen we de tweede keer belden, kwam hij langs. Eenmaal binnen bij ons zag hij het gelijk: 'U hebt corona'." Met een ambulance werd de Zuiddorpenaar op 18 maart naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. Een dag later al ging hij aan de beademing. ,,En daarna is GO ZATERDAG 13 JUNI 2020 Aad eet weer nasi... en dat is bijzonder! Ex-coronapatiënt Aad Ronkes uit Zuiddorpe oefent in revalidatie centrum Lindenhof in Goes met traplopen. foto marcelle davidse ROELAND VAN VLIET LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51