dertig jaar later nog steeds 14 ZEELAND OFFICIËLE MARATHON IN ZEELAND Goesenaar organiseerde in 1990 een marathon voor zijn veertigste verjaardag. Het werd voor velen een dag om nooit te vergeten, maar een vervolg kwam er niet. zaterdag 13 juni 2020 Daniel Vervelde Goes Jan Roose vierde dinsdag zijn ze ventigste verjaardag. 'Nou en?', zult u misschien denken. Logisch, dagelijks zijn er bijna vijftigdui zend mensen jarig in Nederland. Toch is die van Jan Roose een beetje speciaal, zeker voor de Zeeuwse atletiekwereld. Ieder jaar herinnert die dag namelijk aan de Poelbos-marathon, die de Goese naar op 9 juni 1990 organiseerde ter ere van zijn veertigste verjaar dag. Deze week dus exact dertig jaar geleden. Met de Kustmarathon als één van de uithangborden van de Zeeuwse sport is het moeilijk voor te stellen dat de provincie lange tijd geen eigen marathon had. In 1964 was er het Nederlands kam pioenschap in Vlissingen, maar daarna was het lange tijd stil op marathongebied. Te stil, vond Jan Roose. ,,Er waren wel zogenaamde wilde marathons'', weet hij nog. Er waren mensen die speciaal voor mijn marathon lid werden van een vereniging -Jan Roose (70) ,,Dat waren wedstrijden die niet waren aangesloten bij de atletiek- unie. Geen officiële wedstrijden dus. En er zijn ook militaire mara thons geweest in de provincie, waar de Zeeuwen dan ook aan mee mochten doen. Maar ook dat waren geen officiële wedstrijden.'' De Goesenaar, lid van atletiek vereniging AV'56, kwam in de zo mer van 1989 op het idee zelf een marathon te organiseren. Die moest ongeveer een jaar later plaats gaan vinden, op 9 juni 1990. Niet geheel toevallig de dag waarop Jan Roose zijn veertigste verjaardag zou vieren. ,,Leuk idee leek me dat, eigenlijk een beetje uit een geintje'', zegt de organisa tor dertig jaar later. „Tegenwoor dig hoor je in de atletiek vanaf je 35ste bij de masters, maar toen was dat anders. Toen werd je vanaf je veertigste een zogenaamde vete raan. Dat wilde ik luister bij zetten met mijn eigen marathon.'' In september 1989 had Roose een groep enthousiastelingen ge vonden die hem wel wilden hel pen en zo werd het grapje ineens bloedserieus. Het ging gebeuren; die marathon kwam er. Maar op één voorwaarde: het moest een of ficiële wedstrijd worden. Na het NK van 1964 de tweede ooit op Zeeuwse bodem. ,,Er waren men sen die speciaal voor mijn mara thon lid werden van een vereni- Jan Roose, atleet en organi sator. FOTO'S HUIB BOOGERT ging'', herinnert de aanstichter zich. ,,Ze moesten wel, anders mochten ze niet meedoen.'' Adrie Matthijsse was zo iemand. Ervaring in de atletiek had hij niet, maar het was voor de verjaardag van Jan Roose en die wedstrijd wilde hij niet missen. ,,Jan basket balde in die tijd in de sporthal waar ik de uitbater van was'', ver telt Matthijsse. ,,Op een avond dronken we samen een biertje - je kent het wel - en toen ontstond het idee dat ik mee zou gaan lopen tijdens de Poelbos-marathon. Roeland van Vliet Middelburg De korfbalsters Eefje van den Berg en Mirella Pouwer maakten de voorbije seizoenen de opmars van Swift mee. Nu stoppen ze, na res pectievelijk 18 en 8 jaar in het eer ste team gespeeld te hebben. Liefst achttien seizoen speelde Eefje van den Berg in het eerste team van de Middelburgse club. Dat iemand zo'n lange tijd in de hoofdmacht van een korfbalver eniging zit, zie je maar zelden. ,,Voor de rol die ik altijd binnen het team heb gehad, hoef je geen su peratleet te zijn", legt ze lachend uit. ,,Ik was nooit een spits. Mijn kracht lag in het ondersteunen, re- bounden en verdedigen. Zoiets houd je makkelijker wat langer vol." Van den Berg wordt volgende maand 36. Maar het is niet van wege haar leeftijd dat ze stopt. ,,Ik zou nog wel een seizoen mee kun nen." Ze heeft er alleen geen trek meer in om elke keer te trainen en op zaterdag lang op pad te zijn. ,,Mijn ploeggenoten zijn zó fana tiek, dat ze er een heel weekend ziek van zijn als we slecht gespeeld hebben. Ik heb dat nooit echt ge had, ik kon alles wat meer relative ren. Tijdens wedstrijden stond ik wel altijd 'aan', maar erna kon ik het wel loslaten. Tja, dan vind ik het ook niet helemaal eerlijk ten opzichte van de anderen om nog door te gaan." Enkele zomers geleden gaf de Middelburgse ook al aan te willen stoppen. Ze zou verder gaan in Swift 2. Toen vervolgens Vera Kuij- per zwaargeblesseerd raakte, vroeg coach Dennis Plantinga haar terug. ,,Ik wilde alleen als heel het team erachter stond", vertelt ze. ,,Geluk- kig was dat zo. En daarna heb ik nog een paar heel mooie jaren meegemaakt." Van den Berg, in 2002 begonnen in de tweede klasse, promoveerde met Swift nog naar de hoofdklasse op het veld en de overgangsklasse Voor de rol die ik binnen Swift had, hoef je geen superatleet te zijn - Eefje van den Berg in de zaal. ,,Het is wel jammer dat we ons veldseizoen niet hebben kunnen afmaken. Het ging zo goed in de hoofdklasse. Door de corona crisis wordt het seizoen als niet ge speeld beschouwd. Dennis zei al: 'Nu heb je officieel nog geen duel in de hoofdklasse gespeeld en dus moet je er nog maar één jaar aan vastknopen'. Haha, leuk gepro beerd van hem, maar nu blijf ik echt bij mijn besluit." Nekklachten dwingen Mirella Pou- wer te stoppen met korfballen. Ze heeft die sinds tweeënhalf jaar en ze hoopte er wel van af te komen, maar dat is nog niet gebeurd. ,,Tij- dens trainingen en wedstrijden geef ik alles en laat ik me niet ken nen, maar op de dagen ertussen heb ik dan veel last. En hoe hoger we de laatste jaren gingen spelen, hoe meer belasting er ook op die nek kwam. Dat was niet prettig. Ik heb veel over voor mijn sport, maar het moet wel een beetje in balans zijn. Ik kies nu voor mijn gezond heid." Pouwer kwam in 2012 in het eer ste team. In haar debuutseizoen vierde ze op het veld meteen een kampioenschap in de tweede klasse. Een jaar eerder was Swift in de zaal al naar de eerste klasse ge gaan. Sindsdien klom de Middel burgse club alleen maar en maak ten de oranje-zwarten naam met fraai korfbal. ,,De trainingen zijn in al die tijd steeds meer uitgebreid", vertelt Pouwer. ,,Het werd allemaal professioneler. Met bijvoorbeeld core stability en het oefenen met een schotklok. Als team zijn we ook echt gegroeid." Haar tijd in Swift 1 heeft door het coronavirus een vreemd einde ge kregen. Sinds een aantal weken traint de selectie weer op halve kracht. ,,Het is ineens een andere wereld", zegt Pouwer. ,,Het is heel jammer dat we ons veldseizoen niet hebben kunnen afmaken. We stonden er zo goed voor. Het mooie is wel dat we nu sowieso in de hoofdklasse zijn gebleven." De Middelburgse zal in de toe komst nog veel langs de lijn te vin den zijn. Ze blijft een jeugdteam trainen en coachen. GO Jan Roose ziet Ed Troost winne Twee steunpilaren van Swift stoppen na EEFJE VAN DEN BERG MIRELLA POUWER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42