ZEELAND 13 Waar de lichamen van Frans Maas en Freddy Franssens snel ge borgen konden worden, bleef dat van Hannes Goegebeur vermist. ,,Twee weken later werd Hannes gelukkig alsnog gevonden. Dat vond ik wel heel geruststellend. Laatst was er dat surfdrama in Scheveningen, waarbij één van die vijf jongens ook maar niet uit zee gehaald kon worden. Het vreemde is: ik was toen toevallig op het strand daar en zag dat er een red dingsactie aan de gang was. Eén dag later vloog ik naar Sint Maar ten om de Childhood 1 op te halen. Toen ik terug in Nederland kwam, bleek die surfer nog steeds ver mist. Toen wist ik wel wat die fa milie voelde. In 2017 waren die twee weken zonder Hannes' li chaam namelijk heel erg zwaar, al hebben we het daarna natuurlijk ook nog heel lang moeilijk gehad." Natuurlijk wisten Michiel en Hannes dat zeilen op zee niet on derschat moet worden. ,,Maar we hadden kort daarvoor nog een sea survival training gedaan. We wisten wat we in noodsituaties moesten doen. Maar als de kiel onder de boot afbreekt en je omslaat, heb je zo'n korte reactietijdTja, daar kun je je nooit op instellen." Drieënhalve week na het onge luk zeilde Michiel voor het eerst weer, samen met zijn familie. ,,We hebben de bloemen die bij zijn uitvaart werden gegeven uitge strooid op de plek waar Hannes verongelukte", vertelt hij. ,,Ik vind het niet moeilijk om het water weer op te gaan. Zeker niet met die grote oceaanracers, want die zijn zo sterk en hebben zo veel veilig heidszaken aan boord. Maar op kleinere boten vind ik het aan het begin toch nog steeds een beetje spannend. Dan heb ik zo'n raar on- derbuikgevoel en moet ik eerst even twee keer slikken voordat ik aan boord ga." Transitie Via Ysbrand Endt en Christa ten Brinke, die eerder de Boudragon schipperden, kwam Michiel Goe- gebeur in het voorjaar van 2019 bij Team Brunel terecht. Hij maakte de transitie naar de naam 'Child hood 1' mee en was aan boord bij tal van races. Bij de Gotland Runt, een Zweeds evenement in de Bal- tische Zee, zette hij aan de zijde van schipper Bouwe Bekking zelfs een monohull-record - een snel heidsrecord - neer. Ook mocht hij mee met een race naar de Canari- sche Eilanden. ,,Ik zit op dit moment in een kleine kern van vier a vijf jonge zeilers, die bij bijna elke race aan boord zitten", zegt de Terneuze- naar. ,,We zijn met een grotere groep begonnen, maar er vielen er Ik wil nu juist nog meer door het vuur gaan dan anderen al een paar af. Met degenen die nu nog over zijn, zullen we vrijwel ze ker meedoen in de selectieproce dure voor de volgende editie van The Ocean Race, die in 2021 of 2022 begint. Ik kan in elk geval zeggen dat ik op een goede plek zit, dicht bij het vuur." Een grote teleurstelling was dat Bekking hem afgelopen najaar niet meenam voor de oversteek van de Canarische Eilanden naar de Cara ïben. De veteraan durfde dat nog niet met hem aan. Goegebeur merkt dat mensen anders naar hem kijken als ze weten dat zijn broer op zee is omgekomen. ,,Ze nemen mij toch iets minder snel aan boord. Dan kiezen ze liever voor iemand zonder die bagage", vertelt hij. ,,Maar ik durf wel te stellen dat ik in de loop der tijd al leen maar sterker ben geworden. Ik heb er met psychologen en op school - ik zit in het vierde jaar van het cios - veel over gepraat. De dood van Hannes werkt me niet tegen, maar maakt me krachtiger. Juist als er zich nu een panieksi tuatie voordoet, ben ik extra alert en heb ik meer de wil om te over leven. Ik wil nu juist nog meer door het vuur gaan dan anderen. Maar ja, dat moeten mensen dan maar ontdekken bij mij." ,,Ik neem Hannes altijd mee in mijn gedachten, elke keer dat ik vaar", vervolgt de Zeeuws-Vla ming. ,,Hij is in de zee gestorven en ik ben altijd dicht bij hem, waar ik ook maar vaar. Dat geeft me een gerust gevoel: als ik door een storm vaar, voel ik me kalm van binnen, wetende dat hij er ergens is en dat het altijd wel goedkomt." Mount Everest De stip op de horizon is deelne men aan de The Ocean Race - de sponsornaam van Volvo is ver dwenen. Goegebeur: ,,Daar werk ik al jaren heel hard voor. Wat de top van de Mount Everest is voor bergbeklimmers, is deze wedstrijd voor zeilers. Op de weg naar dat ultieme doel kom je jezelf alleen maar tegen. Het is vaak moeilijk en je moet er veel voor opgeven. Maar als je er eenmaal bent, weet je van jezelf dat je het allemaal aankunt. Ik wil in mijn leven te genslagen overwinnen en daarvan alleen maar beter worden." zaterdag 13 juni 2020 - Michiel Goegebeur Michiel Goegebeur op de boot van zijn vader. ,,Ik ben niet groot of fysiek de sterkste, maar kan dat compenseren door slim te zijn en mijn inzicht te tonen. fotocamile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41