NIEUWS 3 Na een paar drankjes vinden gasten de 1,5 meter onzin Definitief akkoord pensioenen Rutte: Je kunt geschiedenis niet laten verdwijnen Gasten van Eindhovense cafés maakten het donderdag zo bont dat kroegbazen zich genoodzaakt voelden de deuren te sluiten. Hoe houdbaar zijn de coronaregels nog in de horeca? Corona? Waar dan? Dat is toch een Mexicaans biertje? Proost! Alle grafieken laten zien dat het virus zich terugtrekt uit handenwassend Nederland en de cafébezoekers drinken er een biertje op. Edwin Vlek van FNV Horeca begrijpt wel dat cafés in Eindhoven sloten uit angst voor torenhoge boetes, omdat de coronaregels niet worden nageleefd. ,,Het speelt overal. Al in de eerste week sloten de eerste zaken in Zeeland weer. Gasten zijn niet meer bereid de richtlij nen te volgen. Ze vinden het onzin, vooral na een paar biertjes.'' Sommige horecaondernemers passen ervoor om als boa's de gasten uiteen te drijven. De klanten zijn keihard nodig, want er wordt gevreesd dat heel veel mensen na drie maanden sociale isolatie voortaan vaker thuis een biertje pakken. Elk tuintje en elk balkon is afgelopen maanden leeggeruimd. Koninklijke Horeca Nederland noemt de horecaregels ronduit 'onwerkbaar' en het optimisme van de horecaonderne mers is in nog geen twee weken tijd ge heel verdwenen. Kroegbazen tobben met de regels. Z^' worden er op aange sproken en zy betalen de boete als gas ten in de fout gaan. ,,60 procent van de horeca draait niet eens quitte. Ze zijn open om de klandizie te behouden, maar er moet wel geld bij. Dan kun je een boete van duizenden euro's er niet ook nog bij hebben'', zegt Vlek. Sociaal psycholoog Paul van Lange voorspelde het al toen kroegbazen groen licht kregen om open te gaan; als het er gens moeilijk is om aan social distancing te doen, is het wel in de kroeg, vooral binnen. In donkere cafés hebben men sen de neiging om wat losser met elkaar om te gaan. „Vooral voor de mensen die dat voor corona vaker deden, is dat zo'n sterke associatie in hun brein dat ze daar weer naar gaan handelen zodra ze er zijn.'' Kroegtijgers Het zwakke sfeerlicht in kroegen speelt daarbij een cruciale rol. Kroegtijgers voelen zich dan minder gezien en laten zich sneller verleiden tot onethisch ge drag en normovertredingen. Iets dat nog sterker speelt als mensen met een groep zijn. ,,Het is vaak geen onwil, maar hoe mensen in elkaar steken'', zegt Van Lange. ,,Degene die het sterkst de nor men overschrijdt, is vaak ook bepalend voor hoe de hele groep zich gaat gedra gen. Dus als één het niet zo nauw meer neemt met de 1,5 meter afstand, neemt de hele groep dat langzaam over.'' In de horeca zie je nu het maatschap pelijk debat samengevat. Zijn al die maatregelen nog wel houdbaar? Mensen zijn er klaar mee. Wat FNV Horeca be treft worden de maatregelen morgen nog versoepeld, als het veilig kan. ,,De maatregel van maximaal dertug gasten is voor heel grote horecazaken moeilijk uit te leggen. Een kapper mag dichtbij komen, maar als hij daarna een biertje gaat drinken met zijn klant moet-ie op 1,5 meter zitten. De maatregelen zijn ge woon niet meer uit te leggen. Dan is het tijd om ze te herzien'', zegt Vlek van FNV Horeca. De onvrede over de strenge coronare- gels groeit niet alleen in de horeca. Overal nemen mensen het minder nauw, blijkt uit het derde gedragsonder zoek van het RIVM. Vooral 1,5 meter af- Degene die het sterkst de normen overschrijdt, is bepalend voor het gedrag van de groep stand houden tot elkaar wordt steeds lastiger. Dat is zo op het werk en in de supermarkt, maar ook bij bezoek thuis - binnen, waar mensen vaak voor langere tijd in elkaars gezelschap zijn. Coronagolf De al weken dalende coronastatistie ken helpen niet mensen te motiveren nog even vol te houden, weet sociaal psycholoog Paul van Lange. Op de in tensive care lagen op het hoogtepunt van de eerste coronagolf meer dan 1400 coronapatiënten. Afgelopen woensdag waren dat er nog 77. ,,Dat zijn geen statistieken die ons angst inboezemen, maar angst is wel belangrijk om ons te laten beseffen dat deze regels belangrijk zijn. In de eerste dagen van de crisis zag je dat wel heel sterk. Toen speelde ook em pathie een grote rol. Als je zelf niet tot de risicogroep behoorde, bleef je thuis voor de mensen die wel een verhoogd risico liepen besmet te worden.'' Nu het overal steeds beter gaat, zijn er mensen die hun eigen invulling gaan geven aan de regels. ,,Heel ge ruisloos werkt dat normvervagend. Anderen zien dat ook weer en zo ver sterkt dat elkaar.'' Toch is dit nog absoluut niet het moment om de teugels te laten vie ren, vindt viroloog Ab Osterhaus. Volgens hem is er een misplaatst ge voel van victorie. ,,We zijn er nog steeds niet. Pas zo'n 5 procent van de mensen is mogelijk immuun. Meer dan 90 procent niet. Dit is pas de eer ste slag. De 'oorlog' is nog niet gewon nen, omdat er nog steeds geen groepsimmuniteit is.'' Volgens Osterhaus is een infectie ziekte zo sterk als de zwakste schakel. ,,Als er ergens een lek zit, dreigt het weer fout te gaan. We hebben nu een unieke gelegenheid om het virus ver der de kop in te drukken.'' Om het stelsel op termijn betaal baar te houden, worden de uitke ringen meer afhankelijk gemaakt van de financiële prestaties van de pensioenfondsen. Dat betekent dat de pensioenen bij tegenspoed snel ler moeten worden gekort, maar in betere tijden ook sneller weer kun nen stijgen. De overeenkomst is een uitwer king van het pensioenakkoord dat de partijen vorig jaar al sloten. Het akkoord wordt nog aan de achter bannen voorgelegd. P11 DEN HAAG Er zijn 'delen in onze geschiedenis waar we niet trots op zijn', maar het omvertrekken van standbeel den van helden van weleer is 'niet de oplossing'. Dat zei premier Mark Rutte tijdens zijn wekelijkse persconferen tie na de ministerraad. Activisten van het Helden van Nooit-kunstcollectief be kladden donderdag in Rotter dam standbeelden. De ver nielingen volgden op een heuse 'beeldenstorm' in een groot aantal landen. Rutte 'begrijpt de emoties'. ,,In onze geschiedenis zitten plussen en minnen, maar je kunt niet de geschiedenis wegwerken." De premier noemde expliciet de geschie denis van de VOC. ,,Onze rijkdom in de 17de eeuw, de specerijenhandel, daar ligt een geweldige geschiedenis. De enorme welvaart die we hier ontwikkeld hebben, hangt sterk samen met onze handel en activiteiten daar. Ga je dan al die gebouwen die we daarvan betaald hebben omlaag halen? We kunnen uitleggen hoe de financiering tot stand is gekomen. En als het om standbeelden gaat: je moet het wel in de context van die tijd plaatsen. Mijn op roep is: leg het uit.'' zaterdag 13 juni 2020 GO Met de biertap open, verdwijnt de afstand Raymond Boere Eindhoven In Eindhoven sloten de kroeg bazen de deuren al weer snel uit angst voor toren hoge boetes, omdat gasten zich niet aan de regels hielden. FOTO JEAN PIERRE REIJNEN DCI MEDIA - Paul van Lange, sociaal psycholoog DEN HAAG Vakbonden, werkge vers en het kabinet hebben gis teren een definitief akkoord be reikt over de hervorming van het pensioenstelsel. Premier Rutte erkent dat er plussen én minnen zitten in de geschiedenis. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3