'Als ik groot ben, word ik arm' 10 ZEELAND BEELDENTUIN HOF VAN OOK De zomer komt eraan. Een goed moment voor het bezoeken van de net geopende beeldentuin van Hof van OOK in Lewedorp. Monnikenwerk het contrast met de natuur bena drukt. Dat zou nog beter uitkomen als ze van sommige beelden de sok kels weg zou laten. Haar werk is de manifestatie van de menselijke aan wezigheid en een met architectuur verwante verkenning van vorm en ruimte. Al met al is de beeldentuin van Hof van Ook een aanwinst: een prima pleisterplaats op zomerse tochtjes door de Zeeuwse polders. T/m 15/8. Hof van OOK, Dekkers- weg 4, Lewedorp. Do, vr. en za. 13.00 - 17.00 uur. Meer info: hof- vanook.nl Sinds 2017 werken Marco en Larissa Power aan het realiseren van hun droom. Op een landelijk gelegen plek mensen de kans geven elkaar te ontmoeten, om te ontspannen, te ontdekken en zich te ontwikkelen via workshops, cur sussen en andere activiteiten. Een deel van het één hectare grote terrein met woonhuis, schuur en stallen bestaat uit een boomgaard. Daar en in de voortuin vind je werk van vijf Zeeuwse kunstenaars. Beel den buiten hebben de mogelijkheid iets toe te voegen aan de beleving van de plek. Dat vraagt een visie op het werk en hoe je het plaatst. Hendrike Huijsmans specialiseert Het inventief bewerkte glas bundelt het licht en is een ode aan de zon, die leven mogelijk maakt zich in beelden voor buiten en dat kun je goed merken. Ze kiest voor felle kleuren en vormen, vaak geïn spireerd op bloemen. Maar ook plankton of het waaien van de wind kan haar tot werk aanzetten. Zij ver groot vormen uit, stileert ze tot te kenachtige accenten in de ruimte en laat ze dansen op hun palen. Zo maakt zij zichtbaar dat alles in de na tuur voortdurend in beweging is. Daarnaast zijn het beelden om vro lijk van te worden. Ook Cor Hemmes laat zich vaak in spireren door de natuur. Hij combi neert glas met metaal en creëert bloem- en vlindervormen. Vlak naast het hekwerk van de bak waar de paarden van coach Leontien van de Hoek rondlopen, komt zijn werk min der goed uit dan aan de rand van het ter rein. Daar voegt zijn Zeeuwse ZomerZon iets toe aan het uit zicht over de uitge strekte polders en de blauwe lucht. Het in ventief bewerkte glas bundelt het licht en is een ode aan de zon, die leven mogelijk Wilma maakt. Hemmes is de Lakké, minst consistente abstract van het gezelschap. Een beeld als Guus Geluk is niet meer dan een flauwe inter pretatie van het Dis- ney-icoon. Glenn Priester is de laatste jaren vaak met metaal in de weer. Platen lood, zink en andere metalen ver werkt hij tot vrij staande palen en aan wand of muur te be vestigen vlakken. Zijn Luchtlandschap- pen zijn subtiele composities die ver- Hendrike anderen onder in- Huijsmans, vloed van de atmos- Kronkels feer. Priester ver beeldt op een andere manier dan Huijsmans dat de natuur altijd in be weging is, zich voortdurend transfor meert. De robuuste keramische beelden van Gerdi Zwaan verbinden de mens en de aarde. Haar werk heeft een in gehouden expressie. Een totaal an dere wereld dan die van Wilma Lakké, die met haar rode, strak uitge voerde beelden van polyester juist Mixen met migranten' luidde de kop boven een artikel in Petrus. Het kwartaalblad van de Protestantse Kerk in Nederland viel afgelopen week bij mij op de mat. 'Als er op een zondag ineens een groep mi granten in de kerk zit, verandert er iets in de gemeente van Boxmeer.' Mooi zo, denk ik. Menige PKN ge meente is een wit bolwerk. 'Reza (45) uit Iran ervaart de kerk in Boxmeer als 'een plek van vrede'. Zijn familie is ver weg, maar 'in dit huis van onze Vader nemen onze broeders en zusters een beetje hun plek in. Vanaf de eerste dag dat ik hier kom, is dit voor mij een plek van de Heilige Geest'.' Mooi denk ik nog. Maar van de rest van de tekst krijg ik een ongemakkelijk gevoel. Er wordt geschreven over wij en zij. 'Zij komen uit het azc, wij halen ze met auto's op'. 'Zij doen soms een schriftlezing in het Farsi, wij bieden die mogelijk heid'. 'Zij doen klusjes in de ge meente nadat wij ze thuis op de koffie vroegen, wij organiseren een kledinginzameling omdat zij dat nodig hebben'. 'Wij zien ze ge woon als gemeentelid. Zo krijgen zij hun waardigheid als mens te rug'. Alleen al die twee zinnen achter elkaar 'Wij' van de kerk zijn de barmhartige Samaritaan, 'Zij', de slachtoffers die we opvegen, red den, koesteren. 'Dankbaar moet je zijn, nederig en klein', zingt Ro- bert Long in mijn rechteroor. Zo lang je spreekt over 'wij' en 'zij' is er sprake van een kerk waarin on gelijkheid om de hoek kijkt. Je ziet het pas als je het doorhebt. Ik schreef in 2013 over hoe ik het doorkreeg in het blad CW: Het was bij het avondeten. Zoals gewoonlijk voerden onze kinderen aan tafel het hoogste woord. En wij als ouders von den het blijkbaar weer eens tijd voor een rondje: 'Wat wil je worden?'. De meeste jongetjes willen brandweer man worden of topvoetballer. Maar onze middelste zoon trok zijn schou ders op en zei: 'Als ik groot ben word ik arm'. Ik verslikte me ter plekke. 'Arm, hoe kom je daarop?' Hij zat in de middenbouw van de basis school, maar legde het klip en klaar uit: 'Nou weet je, het kan niet anders. Ik ben bruin en alle bruine mensen worden arm.'Natuurlijk wilden wij weten hoe hij daarbij kwam. Rap to verde hij bladen uit onze lectuurbak. En of het nu ging over een blad van hulp- en zendingsorganisaties, men- senrechtenlectuur of de folder van 'actie schoenendoos' waaraan hij op school meedeed, hij attendeerde ons op de foto's. Witte mensen hadden het goed geschoten, verleenden hulp en bezochten door hen gesteunde pro jecten. Gekleurde mensen hadden die hulp blijkbaar nodig. Ze waren arm en wisten niet precies hoe ze dingen moesten doen, legde ons kereltje uit. Zijn eenvoudige bewijsvoering klopte. Om te laten zien dat de ge meente 'solidair is met de ge kleurde gemeenschap in de VS' hangt er sinds deze week bij de Nieuwe Kerk in Middelburg een zwart-wit hart bij de ingang naar de stilteplek. Ik kijk naar de foto daarvan in de PZC en hoor Frank Boeijen in mijn linkeroor: 'Denk niet wit, denk niet zwart, denk niet zwart-wit'. Ik zucht en ga verf kopen, rood denk ik. En een forse kwast. zaterdag 13 juni 2020 GO Prima pleisterplaats op zomertocht Cor Hemmes, Zeeuwse ZomerZon Nico Out Lewedorp José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38