6 Middelburg zinkt financieel steeds dieper weg in het moeras We moeten het gaspedaal indrukken om geld binnen te halen ,,Ja, de cijfers zijn dramatisch. We moeten in het najaar maatregelen treffen om de financiën in toom te houden. Maar het is voor het college lastig om hierop te sturen." ,,Ook moeilijk. Maar we geven de raad in ieder geval de kans om een richting aan te geven." ,,Ja, er zijn nu nog veel onduidelijk heden. De omvang van de corona crisis, de effecten van de recessie, de verdeling van geld voor het sociaal domein (jeugdzorg en maatschap pelijke ondersteuning - red.). De nieuwe verdeling van gelden uit het Gemeentefonds kan zelfs flink na delig voor ons uitpakken." Tegelijkertijd schrijft u dat alle ruimte al uit de budgetten is ge- ,,We moeten de oplossing zoeken waar ook de problemen zitten. Het grootste probleem is het sociaal do mein en daarom gaan we versneld aan de slag met het Actieplan Soci aal Domein. We moeten het gaspe daal intrappen om eerder geld bin nen te halen. En misschien moeten we ook wel meer bezuinigen op zorg." Nog meer dan 6,25 miljoen? ,,We moeten ook erkennen dat we daaraan in Middelburg meer geld uitgeven dan andere gemeenten. Dat is tevens de reden dat we onze uitgaven en beleid laten vergelijken met soortgelijke gemeenten. Dan kunnen we zien of wij aan bepaalde zaken meer geld uitgeven, waarom dat is en of dat dus anders kan. Dat onderzoek moet eind van de zomer klaar zijn, zodat we in het najaar maatregelen kunnen nemen." „Dat kan ik zeker niet uitsluiten. Wat belastingen betreft behoort Middelburg in Zeeuws opzicht tot de goedkoopste en zitten we lande lijk gezien in de middenmoot. Daar is dus nog ruimte." „Dat is lastig inderdaad. Onderdeel van het actieplan is dat we ook in vesteren in preventie, maar ik weet niet of dat nog kan." ,,Dat is zo. Maar we moeten wel onze eigen ver antwoordelijk- heid nemen." „Omdat we jaarlijks vijf miljoen te kortkomen, dus dit zou maar een eenmalige oplossing zijn voor één jaar. Op de lange termijn hebben we er niks aan. Daar komt bij dat onze algemene spaarpot in die zelfde jaren halveert tot 8,9 miljoen. Nee, schuiven met potjes, dat vind ik slecht boekhouden." „Nee, omdat we niet aan de ei sen voldoen voor zo'n aanvraag. We komen wel jaar na jaar veel geld te kort, maar de belastin gen kun nen nog omhoog." zaterdag 13 juni 2020 WA 'Schuiven met potjes, dat vind ik slecht boekhouden' Middelburg zakt steeds dieper weg in een financieel moeras waarvan de omvang nu onmoge lijk te overzien is. De weg om hoog heeft wethouder van finan ciën Johan Aalberts nog niet ge vonden, maar de richting tekent zich wel af: ,,Nog meer bezuini gen op zorg, verlagen van subsi dies en verhogen van belastin gen." Maurits Sep Middelburg Het tekort zakt de komende jaren niet onder de 4,5 miljoen en schiet in 2022 zelfs naar 6,25 miljoen euro. En dan moet het wel lukken om elk jaar miljoenen euro's te bezuinigen op zorg en maatschappelijke ondersteu ning, oplopend tot 6,25 miljoen per jaar. Als dat niet lukt, wordt het nog slechter. U vraagt wel aan de raad om te sturen. Kan die dat dan wel? De cijfers die u nu presenteert, kunnen in het najaar alweer ach terhaald zijn, stelt u. haald, de kaasschaaf al meer malen is gehanteerd, er al con creet bezuinigd is, het aantal ambtenaren al is verminderd en een discussie over welke taken de gemeente kan schrappen niks heeft opgeleverd. Kortom: valt er niets meer te halen? - Johan Aalberts, wethouder Horen belastingverhoging en verlaging van subsidies daar ook bij? OOST-SOUBURG „Fantastisch", vindt Hans Kalkman (l) de eerste nieuwe haring waar hij zijn tanden in mag zetten. „Heerlijk", zegt Frans de Roos van het verse visje. „Van avond eet ik ze weer." De eerste maatjes zijn er weer. Bij zorgcen trum de Zoute Viever in Oost-Souburg, waar de heren van het 'testpa nel' wonen en bij zorg centrum Scheldehof in Vlissingen krijgen be woners en medewer kers er vrijdag ettelijke honderden cadeau van vishandel Visamy. ,,Krijgt u Zeeuwse ha ring van een Tukkerse", zegt Ilona Cabenda van Visamy lachend in on miskenbaar Twents. Hengelose van oor sprong is ze na 26 jaar in Vlissingen haar tong val niet kwijt. ,,Ik ken u van de markt", zegt ze tegen De Roos. ,,U kwam altijd fruit halen bij de Rotterdammers. Ik heb er tien jaar ge staan." Maar nu troont ze nieuwe haring rond. „Vanaf 6.45 uur. Het is razend druk." FOTO LEX DE MEESTER Hoe verhoudt korten op subsi dies zich tot het streven om met hulp van maatschappelijke orga nisaties en verenigingen aan preventie te doen, zodat men sen geen dure zorg nodig heb ben? Is het verstandig om meer te bezuinigen op het sociaal domein? U voert ook een discus sie met het ministe rie waarin u zegt dat het Rijk te weinig geld geeft voor zorg en ondersteu ning en er dus geld bij moet komen. Als u zelf extra bezuinigt, zal de minister zeggen: 'Ik wacht wel even af wat dat oplevert'. Het is een dun koord waarop u balanceert. De reserve voor het grondbedrijf verdubbelt de komende vier jaar naar 15,4 miljoen euro. Waarom haalt u daar niet vijf miljoen uit om bij de begroting voor volgend jaar op nul uit te komen? Middelburg failliet verklaren en een artikel-12-gemeente wor den, zoals Vlissingen, is vol gens u ook geen moge lijkheid. ■4 Wethou der van fi nanciën Johan Aal berts. FOTO XXX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34