'"^national Jeugdzorg overspoeld door vechtscheidingen 5 SHORT FILM 'ONTBREKEN SFEER IS WEL ZUUR' Het is een van de weinige Zeeuwse festivals die dit jaar wél doorgaat, al is er weinig van te zien. De tweede editie van het International Short Film Festival Middelburg vindt dit weekend online plaats. ,,We proberen er het beste van te maken." Natuurlijk hadden ze ook een jaartje kunnen over slaan. ,,Maar we hebben het hele jaar door inschrij vingen van filmmakers gekregen", zegt organisator Lennart Gosman. ,,Net als vorig jaar waren dat er onge veer 500, uit meer dan 60 landen. Je kunt moeilijk tegen al die mensen zeggen: het gaat niet door. Dat zou zonde zijn. Het is belangrijk om het toch door te laten gaan. We doen het vooral voor de filmmakers." Maar geen festivalsfeer dit jaar rond Cinema Middelburg. ,,Dat is heel zuur. Het mooie van een festival is juist dat je filmmakers en -liefheb bers samenbrengt. Dat kan nu helaas niet. Cinema Middelburg is normaal perfect voor ons, maar met die 1,5 meter mogen er maximaal 28 men sen in de zaal. En je kunt ook niet zomaar met z'n allen na afloop het restaurant in om gezellig wat te ou wehoeren. Dat is heel jammer, maar we proberen er het beste van te ma ken." Dat betekent dat er uit het ruime aanbod 32 films zijn geselecteerd, verdeeld over zes categorieën. Een vakjury - Simon Blaas, Helen Da- lessi, Lukas Hassel en Eelko Fer- werda - bekijkt alle films en overlegt online. Vandaag maken ze via de website van het festival bekend welke inzendingen zij bekroont. In totaal zijn er elf prijzen te verdelen. Het publiek zal weinig of niets van de winnaars kunnen zien, verwacht Gosman. ,,Het is heel erg lastig om de films daadwerkelijk online te zetten, want die doen allemaal ook nog mee in andere competities. Dat is bijna niet te doen." Vijf Zeeuwse films Toch kunnen belangstellenden van uit huis wel degelijk wat bekijken. Vijf Zeeuwse films die vorig jaar wa ren te zien, staan op de website van het festival (isffm.com): En ik van jou van Maarten Swaan, Het meisje en de poortwachter van Vincent van den Ouden, Kras Lot van Jesse de Vries, Twee van Eddie Bimmel en Als ik 's ochtends luister van Pien Vroonland. Gosman hoopt volgend jaar weer een 'echte' editie te kunnen hou den. ,,Mochten er dan nog steeds co ronatoestanden zijn, dan moeten we het misschien maar op de Markt doen", grapt hij. ,,Maar dat zien we dan wel weer. Voor dit jaar hebben we in elk geval een mooie selectie en een topjury. Dat is toch de kern van de zaak." Als het goed is, beleeft Film by the Sea in september 'gewoon' zijn 22e We hebben in elk geval een mooie selectie en een topjury. Dat is toch de kern van de zaak editie. ,,De insteek is: er komt een festival'', zegt directeur Jan Doense. ,,Het ziet er op dit moment gunstig uit." Natuurlijk ontkomt Film by the Sea niet aan een aangepaste opzet. De verwachting is dat maximaal hon derd bezoekers per zaal zijn toege staan. Doense werkt aan een 'hybride' opzet, waarbij een deel van de films online kan worden bekeken. ,,We willen ook de Zeeuwse film theaters mee laten doen. Die staan daar wel voor open." De verwachting is dat er voldoende filmaanbod is. ,,We gaan dit jaar zo veel mogelijk films programmeren van Nederlandse distributeurs. We hebben net de balans opgemaakt van wat zij voor ons kunnen betekenen en dat is best wel positief", aldus Doense. Omdat er minder mensen in een zaal mogen, zal het aantal films klei ner zijn dan voorgaande jaren. Daar door kunnen ze vaker worden ge draaid. ,,Zo proberen we iedereen te gemoet te komen." Uit onderzoek van Reporter Radio (KRO-NCRV) blijkt dat 70 procent van de jeugdzorgzaken in Zeeland te maken heeft met vechtscheidin- gen. Kamermans beaamt dat. Toch is de toename van het aantal vecht- scheidingen volgens haar niet iets van de laatste tijd. ,,Het neemt al ja- Het aantal vechtscheidingen neemt al jarenlang geleidelijk toe renlang geleidelijk toe. Heel vroeger ging een kind bij een scheiding naar de moeder, en mocht het eens in de twee weken een weekend naar de vader, om het maar heel zwart-wit te zeggen. Nu is die ver deling gelukkig gelijkwaardiger. Maar het leidt ook tot meer strijd tussen de ouders. En met de op komst van samengestelde gezinnen is het nog complexer geworden omdat je dan te maken krijgt met nog meer partijen." Aanwijzingen bij de opvoeding In situaties waar een vechtschei- ding speelt, kan de familierechter een ondertoezichtstelling opleg gen, als gevreesd wordt dat de ont wikkeling van het kind gevaar loopt. Dan wordt het ouderlijk ge zag beperkt en krijgen ouders van een jeugdzorgmedewerker aanwij zingen bij de opvoeding. De onder toezichtstelling wordt onder regie van een jeugdzorginstelling zoals Intervence in Middelburg, uitge voerd. Intervence behandelt jaar lijks zo'n 800 zaken waarvan er 650 via de rechter zijn toegewezen. Volgens het onderzoek van Re porter Radio zijn er regio's in Ne derland waar 50 tot 60 procent van de dossiers voortkomen uit een vechtscheiding. Brabant en Zee land zouden daar met 70 procent bovenuit steken. ,,Het blijven in schattingen omdat er geen registra ties van zijn", aldus Kamermans. Gedragsproblemen bij de ouders Wel is bekend dat vechtscheidin- gen ook steeds lastiger worden om dat bij één of beide ouders sprake is van gedragsproblematiek. Daardoor lukt het bijvoorbeeld niet om een omgangsregeling van de grond te krijgen. Volgens Reporter heeft Jeugdzorg onvoldoende mogelijk heden om dit probleem aan te pak ken. Meer geld en personeel zou al een verschil kunnen maken. ,,De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd is vorig jaar met een rapport gekomen waarin die problematiek ook aan bod komt. Met dat rapport 'Kwetsbare kinderen onvoldoende beschermd' proberen we aandacht te vragen voor complexe scheidin gen en meer middelen te krijgen om de kinderen beter te kunnen helpen." zaterdag 13 juni 2020 GO Toch festival maar dan online Rolf Bosboom Middelburg Ssss* m«Melburg Vil -v ~*i K -* l-i Lennart Gosman (rechts) met medeor ganisator Ritchie Ver- meire in 2019 bij de eerste editie van het International Short Film Festival Middel burg. FOTO MARGO TILBORGHS -Lennart Gosman In steeds meer zaken die bij jeugdzorginstellingen worden behandeld, spelen vechtschei dingen een rol. En die scheidin gen worden ook steeds com plexer. Gedeeld ouderschap zorgt voor meer strijd tussen ouders, zegt Sira Kamermans van de Zeeuwse jeugdbescher mingsorganisatie Intervence. Maar ook de opkomst van sa mengestelde gezinnen, maken scheidingen ingewikkelder. Miriam van den Broek Middelburg -Sira Kamermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33