COLIJIM II 4 Dit is BAZ, hij Bezorgt Altijd op Zaterdag ca. 3 uur de krant, om 08.00 uur is hij klaar Britse vijfhonderdponder in natuurgebied tot onploff ing gebracht Bezorg jezelf een vrije zaterdag Informatie of aanmelden? krantenbezorgen.nl Wil jij de zaterdag ook sportief beginnen? Bezorg dan de krant bij jou in de buurt Verdienste 80 tot 140 per vier weken* En lees op zaterdag gratis de krant de roest. Het maakt het werk ei genlijk alleen maar veiliger want zonder de ontsteker is zo'n bom eigenlijk alleen een metalen om hulsel met explosief materiaal waar niet zo makkelijk iets mee kan gebeuren. Of ja, je moet na tuurlijk altijd voorzichtig zijn." Dat de bom door de Britten is af- geworpen, dat weet de sergeant weer wel zeker. ,,Dit is een Brits exemplaar uit het begin van de oorlog. Dat zien we aan het type en omdat deze maar een bevesti gingsoog heeft. Later kregen de bommen twee extra ogen, zodat ze ook vanuit Amerikaanse vliegtui gen gegooid konden worden." BEVEILIGING S. Veilig verstopt onder negenhon derd kuub zand liet de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) de bom gecontroleerd ontploffen op ongeveer vijfhonderd meter van de vindplek. De vliegtuigbom werd vorige week vrijdag gevonden met een metaaldetector in de dijk langs de Isabellaweg. De twee amateuron derzoekers willen niet met de naam in de krant. ,,Wij doen on derzoek naar de Slag om de Schelde. Met name in Zeeuws- Vlaanderen. Doppen van ontste kers, kogels of hulzen, die vinden we wel. Maar een bom, dat zagen we nog niet. We houden ons altijd netjes aan de voorschriften. We nemen mee wat we vinden en we doen de putjes die we graven altijd weer dicht. Boeren zijn meestal blij als we komen zoeken. Dan rij den ze tenminste niet hun machi nes of banden kapot op metaal dat in de akker zit." Ten tijde van de oorlog was de Braakman-Zuid nog een zeearm. Het natuurgebied is nu dunbe volkt. Vandaar dat er voor gekozen werd niet heel ver met de vlieg tuigbom te slepen en deze enkele Wanneer de ontsteker eruit gehaald is, is niet te achterhalen honderden meters verderop tot ontploffing te brengen. Omdat het ontstekingsmechanisme ontbrak bracht de EOD een extra lading springstof aan die de bom liet ont ploffen. Drie, twee, één... Sergeant Daan van de EOD telt af van drie, een knal en de berg zand hoest omhoog. Even is het heel stil. De aanwezigen zijn onder de in druk van het trillen van de bo dem. Het explosief zat volgens de vin ders zo'n dertig tot vijftig centi meter in de grond. Of de dijk een doelwit was, of de bom weigerde het is allemaal gissen. ,,We weten het niet", zegt sergeant Daan. ,,Deze bom had geen ontsteker meer en dat maken we eigenlijk zelden mee. Wanneer de ontsteker eruit gehaald is, is niet te achterha len. Is het door de Duitsers gedaan, door de Britten, door iemand an ders?" Sergeant Daan haalt zijn schou ders op. ,,Dat zullen we niet te we ten komen. Het is in ieder geval een poos geleden gebeurd, gezien WhatsApp INTERESSE naar: 06 21911216 alle leeftijden maartenminste 15 jaar zaterdag 13 juni 2020 Kijk op de site bij /video Vliegtuigbom tot ontploffing gebracht Sergeant Daan met de Britse vijfhonderdponder. end Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl \d INBRAAKBEVEILIGING \4 MELDKAMER PAC a TOEGANGSCONTROLE a ALARMOPVOLGING a BRANDBEVEILIGING a CAMERABEWAKING *24-uurs meldkamer-service 'afhankelijk van de leeftijd/wijkgrootte Bom laat Braakman-Zuid beven Heel eventjes trilde de grond in het anders zo stille natuurge bied Braakman-Zuid tussen Philippine en Biervliet. Gisteren werd er een Britse vijfhonderd ponder tot ontploffing ge bracht. Guido van der Heijden Philippine -Daan, sergeant Voorbereidingen worden getroffen om de Britse vliegtuigbom tot ontploffing te brengen. foto's camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32