s? Sleutel nog niet aan zorgstelsel Nog weinig bedrijven op de fles ondanks de coronacrisis CDA en VVD: pas wet aan voor kerncentrale Kantoorheimwee Weet u nog, de wittebroodsweken van het coronavirus? Toen we nauwelijks nog boodschappen durfden te doen? Van zorgeloos shoppen was wekenlang geen sprake, maar de goede oude tijd lijkt teruggekeerd. 2 1,5 METER RONDJE IN GOES Commentaar Iinder marktwerking in de zorg en meer invloed van de overheid. Eerder deze week kwam een groep bezorgde artsen met die wens. Minister Hugo de Jonge van Volks gezondheid wil het ook. De aanleiding is de coronacrisis. Die zou bewijzen dat de zorg niet zonder een sterke centrale regie kan. En al die eilandjes, zoals de huisartsen, de ziekenhuizen en de verpleegzorg, moeten aan elkaar vast. Is dit het goede moment voor een fundamentele discussie over het zorgstelsel? De Jonge lijkt begonnen aan de verkiezingscampagne van zijn CDA. Want het terugdringen van marktwerking - op welk terrein dan ook - is politiek beladen. Ja, dankzij de marktwerking is er concurrentie in de zorg. Ja, de zorgconsument is zich meer be wust van de kosten. Nee, de marktwerking voorkomt niet dat de uitgaven blijven stijgen. De coronacrisis toont inderdaad aan dat het handig is als er veel meer wordt samengewerkt en als de overheid stuurt. Maar ondanks de regie van Den Haag zijn in de afgelopen maanden ook grote fouten gemaakt. Bijvoorbeeld het vrijwel compleet laten instorten van sommige andere zorgtaken. Wat de gezondheidsschade daarvan is, zal pas later blijken. Het is dus te vroeg om alle corona-effecten te overzien. Laat staan om plannen te maken voor een hervorming. Er is één uitzondering. In het heetst van de crisis werd veel kort door de bocht gedaan. Met aanzienlijk minder bureaucratie. Zonder problemen. Deze les kan meteen overal in de zorg wor den toegepast. Centrale regie was nuttig, maar er zijn ook grote fouten gemaakt Ondanks de coronacrisis zijn in Zeeland nog nauwelijks bedrijven omgevallen. Vorige maand was er sprake van vier faillissementen, in april twee. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren heeft gepubli ceerd. De aantallen zijn vergelijkbaar met voorgaande jaren. Sinds begin 2017 varieert het aantal faillisse menten tussen de 1 en 7 per maand. Alleen in februari van dit jaar was er een grote uitschieter (29). Dat kwam doordat taxi- en touringcar- bedrijf TCR in problemen raakte. Daardoor viel ook een groot aantal dochterondernemingen om. Ook landelijk is er, mede dankzij de diverse steunmaatregelen, nog geen sprake van een hausse aan fail lissementen. In mei zijn er zelfs 73 bedrijven minder failliet verklaard dan in april, aldus het CBS. In de Het aantal faillissementen is vergelijkbaar met voorgaande jaren eerste vijf maanden van dit jaar lag het aantal faillissementen iets ho ger (bijna 3 procent) dan in dezelfde periode in 2019. In de handel gaan de meeste be drijven op de fles. Afgezet tegen het aantal bedrijven is het aantal faillis sementen het hoogst in de horeca. ALMANAK De Zeeuws-Vlaamse zei het meteen toen de lockdown be gon: ze kan best wennen aan thuiswerken. Ze kijkt vanaf haar werkplek zo de polders in, heeft goede koffie bij de hand en kan haar twee ondeugende katten in de gaten houden. Er is één pro bleem: de katten trekken zich weinig van haar werkplek aan en lopen letterlijk over haar heen. Als een collega haar vraagt of het thuiswerken nog steeds bevalt, slaakt ze een diepe zucht. ,,Ik begin het kantoor te missen. Daar lopen mijn colle ga's tenminste niet de hele dag over mijn toetsenbord." Burgemeester sluit tuin na vondst wietkwekerij Meer kruiskwallen in Veerse Meer Vlissingen Arsenaal mag deze maand weer open Het is ook eigenlijk niet te doen. Op de Kolveniershof in Goes staat een enorm bord dat je in het Neder lands én Duits herinnert aan de af- standsregel. Maar je moet wel een engelengeduld hebben als je bij de supermarkt een winkelwagentje wilt pakken op 150 centimeter af stand van een collega-consument. Dat was tijdens de eerste corona- weken ook al lastig. Maar toen aarzelden mensen, ke ken ze met een licht angstige blik naar de handvatten van het karre tje. Alsof de coronaatjes zo je neus gaten in konden springen. Van die terughoudendheid is niets meer te merken. Weer van hand tot hand Mensen praten nog wat bij naast het rijtje winkelwagentjes. Jong en oud wringt zich langs elkaar om een karretje te pakken. Sommigen nemen nog de moeite om de spuit bus ontsmettingsmiddel te pakken. Maar veel winkelwagentjes gaan gewoon weer van hand tot hand. Bij de fietsenrekken staan een stuk of tien jongens in een groepje dicht bij elkaar luid lachend de plannen voor het weekend te bespreken. Wie over de Kolveniershof rich ting de Markt loopt, komt een appa raat tegen om je handen met alco hol te ontsmetten. Je steekt je han- den in twee gaten van de 'handrei niging unit' en en trapt op een voet- pomp. Desinfectie van je handen zonder je handen te gebruiken! Van deze gratis service zien we maar weinig mensen gebruikmaken. Het eerste dat opvalt, zijn de blauwe stickers met de oproep rechts te houden. Om de paar meter zijn ze op het wegdek geplakt. Ze lijken effect te hebben. Dat is prettig in de Kolveniershof en de Sint Adriaanstraat, twee smalle winkelstraatjes waar het toch al haast onmogelijk is om ie mand op voldoende afstand te pas seren. Zeker niet doordat de winke liers borden (waarvan één met de Sommigen nemen nog de moeite om de spuitbus ontsmettingsmiddel te pakken coronaregels!) en rekken op straat tegen de gevel hebben geplaatst. Ook in de brede Lange Vorst- straat helpen de blauwe stickers. Slechts een enkeling loopt tegen de stroom in. Bij de winkel van Delta staat iemand braaf buiten te wach ten tot hij naar binnen mag. Af en toe binnenkijkend bij de kappers zaken zien we ook geen mondkap- De Tweede Kamer stemt komende dinsdag over een motie die Agnes Mulder (CDA) en Mark Harbers (VVD) hebben ingediend. Zij wij zen erop dat kernenergie een be langrijke bijdrage kan leveren aan het halen van de klimaatdoelen. Bovendien heeft minister Eric Wiebes vergunninghouder EPZ ge vraagd of de levensduur van de cen trale in Borssele op een veilige ma nier kan worden verlengd. Dan is het ook logisch dat de wet daarop wordt aangepast, vinden Mulder en Harbers. Wiebes liet deze week in overleg met de Kamer weten dat hij dat de verkeerde volgorde vindt. Eerst moet duidelijk zijn of het lan ger openhouden technisch en be drijfseconomisch haalbaar is. Ver volgens dient zeker te zijn dat er voldoende 'regionaal draagvlak' is. Pas als dat helder is, kan worden ge keken naar het aanpassen van de wet, aldus de minister. zaterdag 13 juni 2020 Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl NIEUWVLIET De eigenaar van een stuk grond aan de Sint Bavodijk in Nieuwvliet mag de ko mende drie maanden zijn eigen tuin niet in. Die is door burgemeester Marga Vermue tot verboden ge bied verklaard. De burge meester van Sluis heeft dat besloten omdat er eer der in een kas in de tuin een hennepkwekerij werd gevonden met 97 planten. In dat geval kunnen burge meesters - op grond van het zogeheten Damocles- beleid - het gebouw waarin de plantage stond, een poos sluiten. Meestal gaat het daarbij om wonin gen, dit keer om een tuin. KORTGENE Het aantal kruiskwallen in het Veerse Meer is ge groeid. De kwallen zijn vooral gevonden bij Kort- gene (strandje Westberm- weg en Paardekreek) en bij de Schelphoek (Wol- phaartsdijk). Er mag daar wel gezwommen worden, maar op verschillende lo caties staan waarschu wingsborden. De Japanse kruiskwal is ongeveer twee centimeter groot. Als je het diertje aanraakt, heb je kans op jeuk en een rode huid. Mensen die last hebben van overgevoelig heid kunnen heftigere huidreacties krijgen. Rijks waterstaat houdt de situa tie in het meer in de gaten. Indoor attractiepark Het Arsenaal in Vlissingen gaat donderdag 25 juni weer open. Het park heeft voldoende maatre gelen genomen om aan de coronaregels te vol doen. Het Arsenaal ging op 15 maart dicht. In de periode erna is onder meer een nieuw verblijf voor de tropische vissen gerealiseerd. Bezoekers moeten wel vooraf on line een ticket reserve ren. Dat kan via arse- naal.com. In de eerste week kun nen er maximaal 30 be zoekers tegelijk naar binnen, vanaf 1 juli zijn dat er honderd. 't Lijkt wel Theo Giele Goes CDA en VVD in de Tweede Kamer willen de deur openzetten voor het langer openhouden van de kerncentrale in Borssele. Zij dringen erop aan dat de Kern energiewet op dat punt wordt aangepast. De wet laat nu niet toe dat de centrale ook na 2033 openblijft. Rolf Bosboom Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30