MEDIA CULTUUR 23 Eigenlijk wilde Norah Jones helemaal geen nieuw album maken. Maar plotseling voelde de zangeres zich geïnspireerder dan ooit. „Muziek is bedoeld om mensen in moeilijke tijden als deze te helpen.'' H H plus tv 9ids zaterdag 13 juni 2020 Ze belt vanuit haar bed, vertelt ze onom wonden. Haar slaapkamer is deze dagen een van de weinige plekken waar ze rust vindt. Waar anderen deze tijd van thuis- bivak omarmen als moment van con templatie, maakte Norah Jones lange en intensieve dagen. ,,Ik heb kinderen van 4 en 6 jaar oud. Het was de afgelopen maanden eerder een kwestie van een momentje voor me zelf vinden'', zegt ze. ,,Ja, ik heb het thuisonderwijs voor m'n rekening genomen.'' Met een lachje: ,,En ik vrees dat ik hopeloos heb gefaald.'' Jones had gepland haar zevende album, Pick Me Up Off The Floor, al begin mei uit te brengen. Daar kwamen vijf weken bij. De coronamaatregelen zorgden ervoor dat de productie van cd's en het vinyl vertraging opliep, legt Jones uit. ,,Ik wilde m'n album juist wel onder deze omstandigheden uit brengen. Muziek is bedoeld om mensen te helpen in moei lijke tijden als deze. En daarbij had het ook geen zin te wachten tot alles weer voorbij is. Want wie weet hoe lang dat nog duurt?'' En zo verschijnt Pick Me Up Off the Floor, grotendeels in kleine bezetting gemaakt met Jones op haar vertrouwde plek aan de vleugel, vandaag op reguliere wijze. Dat de zan geres (41) een jaar geleden helemaal geen plannen had een volledige plaat te maken, is nergens te horen. Jones is in ver trouwde vorm in kleine jazzy liedjes, gezongen met de fluisterzachte stem die haar debuutalbum Come Away With Me een verkoop van 27 miljoen stuks en acht Grammy's be zorgde. Toch wilde Jones na haar omi neus getitelde album Begin Again uit 2019 eigenlijk alleen nog losse nummers opnemen en uitbren gen, vertelt ze. ,,Het plan was verschillende schrijf- en opna mesessies te houden. Steeds met andere mensen met wie ik graag wilde werken. Gewoon lol ma ken, zonder de begrenzingen van een albumconcept. Dat pakte ontzettend goed uit. Ik ben niet eerder zo geïnspireerd geweest om te schrijven.'' Elke sessie, onder meer eentje met Wilco-frontman Jeff Tweedy, leverde meer op dan die ene single waarop Jones rekende. ,,Ik hield de liedjes bij elkaar in een speellijstje. Hoe meer ik ernaar luisterde, hoe meer ik me realiseerde dat het geen losse songs waren. Er was iets dat ze verbond. Het is tóch een album, bedacht ik.'' De spontane manier van werken is haar niettemin zo goed bevallen, dat ze die de komende jaren wil vasthouden. Ook wanneer die een volgende keer geen samenhangend al bum oplevert. ,,Ik geloof zeker dat het album nog toekomst heeft, maar losse liedjes passen meer bij de huidige, vlugge tijd. En ik merk hoe blij ik word van al die nieuwe muzikan ten om mee te mogen spelen.'' Op die manier kan de zangeres, zegt ze zelf, eindeloos door. Het is een bevoorrechte positie, zo beseft ze. Afge dwongen door de miljoenenverkopen van vooral Come Away With Me en opvolger Feels Like Home (2004). Op latere platen experimenteerde ze voorzichtig met folk Not Too Late, 2007), americana (The Fall, 2009) en zelfs elektronica (Little Broken Hearts, 2012). Sindsdien ligt haar muzikale koers weer dicht bij die van haar eerste twee albums. Maar de rode draad is steeds hetzelfde: het humeur van Jones bepaalt. ,,Ik heb geluk gehad'', zegt ze. ,,Ik heb altijd hard gewerkt en ongelooflijk succes behaald. Dat mag ik nu in mijn voordeel inzetten. Ik weet dat er veel artiesten zijn die die vrijheid niet hebben. Het zou zonde zijn er geen ge bruik van te maken.'' Druk van buitenaf om de verkoopcijfers van eerder werk te benaderen, heeft ze daarbij amper gevoeld, stelt ze. ,,In het begin wist ik eigenlijk nauwelijks wat ik deed, volgde ik gewoon mijn gevoel. Toen dat zo succesvol bleek, heb ik me voorgenomen: 'Ik ga nu niet proberen te bewijzen dat ik het nog een keer kan.' Nee, ik wilde gewoon doorgaan met het genieten van muziek maken. Dat is namelijk altijd de basis geweest. En dat zal het straks op mijn 60ste of 70ste nog steeds zijn.'' Het had ook geen zin te wachten tot corona weer voorbij is - Norah Jones, zangeres Stefan Raatgever Pick Me Up Off the Floor, het nieuwe album van Norah Jones. fotos Media&Cultuu r 44 NORAII JONES VICTORIA WILL/INVISION/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23