21 voetbal manifesteren zich steeds vaker ook buiten de lijnen A^¥Ww»»i&vi 'V. feiS^iShi "L 'ST' w r -JÉ SKSTOfr*? ,,Bas trekt gewoon zijn eigen plan. Die heeft schijt aan wat zijn baas zegt of vindt.'' Er is vanuit de KNVB wel dege lijk een document met gedragsre gels, stelt Dick van Egmond. ,,Dat is er al heel lang, en die is in de loop der tijd ook steeds geüpdatet, bijvoorbeeld als het om uitingen op sociale media gaat'', aldus de scheidsrechtersbaas. Onmiskenbaar is de bewegings vrijheid van scheidsrechters in Nederland groot: Nijhuis is niet te beroerd om op maandagavond spelers, collega's of pakweg bonds coach Ronald Koeman te becom mentariëren bij Veronica Inside. Kuipers heeft een heuse theater show. Gözübüyük haalde recent in het Youtube-programma Bij Andy in de auto hard uit naar een collega. Die werd door hem niet bij naam genoemd, maar iedere ingewijde bevestigt dat hij zijn gezworen vijand Makkelie bedoelde. ,,Hij loopt nog net niet op naaldhakken en met botox in zijn gezicht'', zei Gözübüyük onder andere. Makkelie zelf werd teruggeflo ten met zijn scheidsrechterskle- dinglijn, omdat die in strijd is met de belangen van KNVB-sponsor Nike, die jaarlijks miljoenen be taalt voor een exclusief contract. Maar voor Makkelies status als in ternationaal 'senior' scheidsrech ter had het geen consequenties. Ook naar zijn mondkapjesverkoop kwam geen nader onderzoek in Zeist. Makkelie stelde aangifte te doen tegen de vermeende 'hack', maar of hij die aangifte ook daad werkelijk deed, blijft ongewis. In Zeist kijken betrokkenen er met gemengde gevoelens naar. Enerzijds wil de bond waken voor een kleuterklascultuur: scheids rechters zijn volwassen mensen die hun eigen afwegingen moeten kunnen maken. Tegelijk scheppen deze voorbeelden een precedent richting het hele korps. Een beetje meer discipline kan geen kwaad. ,,Jonge arbiters denken natuur lijk dat dit normaal is'', aldus Van der Ende. ,,Die zijn nu nog vooral bezig met hun eigen carrière, wil len promoveren naar een A-status, maar let op: die willen straks ook zo popiejopie en bekend worden als de rest.'' Vrijheden Aan de creatieve, ondernemende en publicitaire vrijheden van Ne derlandse scheidsrechters ligt ook een arbeidsrechterlijk verhaal ten grondslag. Sinds de Wet Werk en Zekerheid in 2015 van kracht werd, kon de KNVB niet anders meer dan zijn scheidsrechters een con tract geven voor onbepaalde tijd. Daarvóór hadden ze altijd tijde lijke contracten. Zodra ze de 40 passeerden werd dat contract met slechts één jaar verlengd. Per jaar werd bekeken of een arbiter nog fit en scherp genoeg was om door te gaan. Maar in de cao van 2016 werd vastgelegd dat ze voor onbepaalde tijd in dienst traden bij de bond. Afscheid vanwege disfunctioneren werd zo een stuk ingewikkelder. Dat geeft scheidsrechters meer Scheidsrechters voelden zich óók grote sterren, gedekt door die nieuwe wet zekerheid en bewegingsvrijheid: de bond kon en kan niet zomaar van ze af. De KNVB had op iets langere termijn twee opties: ofwel de scheidsrechters komen voort aan na hun actieve loopbaan in dienst in een andere rol. Ofwel ze krijgen meer ruimte om hun maatschappelijke loopbaan te ont wikkelen, zodat ze 'natuurlijk' af vloeien na hun loopbaan. ,,Een aantal jongens heeft die mogelijkheid tot zelfontplooiing met twee handen aangepakt, om het zachtjes uit te drukken, en als maar verder uitgebouwd'', stelt een direct betrokkene over de onderhandelingen van destijds. ,,Een aantal scheidsrechters be nutte hun status bovendien om de KNVB voor het blok te zetten. Zij keken naar de bedragen die er in topcompetities rondgingen, maar ook naar wat voetballers verdien den. Feitelijk voelden zij zich óók de grote sterren, in de rug gedekt door die nieuwe wet.'' De onderhandelingen liepen zo hoog op, dat Kuipers, Makkelie, Richard Liesveld en de oudgedien den Pieter Vink, Eric Braamhaar en Reinold Wiedemeijer hun lid maatschap bij de profscheidsrech- tersvakbond BSBV opzegden. Resultaat had het oorlogje wel. 'Senior' scheidsrechters krijgen een bescheiden maandelijkse ver goeding van 400 euro, per gefloten eredivisiewedstrijd ontvangen ze tegenwoordig tussen de 2150 en de 3340 euro. Interlands en Europese duels zijn een stuk lucratiever, en bijklussen in het sprekers- of me diacircuit wordt onbeperkt toege staan door de KNVB. Je moet het wel heel bont maken, wil de bond tussentijds van je af kunnen. Paradijsvogel Nijhuis bouwde gestaag aan zijn carrière als grap- jurk en tv-persoonlijkheid. Kui- pers richtte zich meer op het zake lijke circuit, met tot wel negentig lezingen per jaar a 3000 tot 4000 euro - en werd daarnaast een suc cesvol supermarkthouder. Gözü- büyük werd eigenaar van een be drijf in reisvisa. Binnenkort ver schijnt zijn boek, geschreven door Raoul Heertje, waarin hij volgens aankondiging uitgebreid de vloer aanveegt met 'een collega-scheids rechter' en de cultuur in Zeist in de bredere zin. Uiteraard ambiëren niet alle scheidsrechters een rol als cabaretier, bestsellerauteur, thea termaker of televisiester. Een aan tal is juist in nevenfuncties actief binnen de arbitragetak van de KNVB. Kevin Blom werkt fulltime als docent. Jeroen Manschot is ook docent en geeft 'webinars' en cur sussen namens de bond. Makkelie coacht achttien aanstormende ta lenten. Tegelijk zijn 'zichtbaar heid' en 'imago' ook bij de mid denmoot steeds belangrijker. De KNVB stimuleert dat ook: relatief onbekende scheidsrechters als Clay Ruperti en Sander de Brito Roque worden al ingezet voor pre sentaties, interviews en voorlich tingsfilmpjes. Een jonge arbiter als Joey Kooij is zeer actief op Insta- gram. ,,De doodsverwensingen en ziektes moet je op de koop toe ne men'', zegt Makkelie daarover. Individuele sport De ene scheidsrechter is ijdeler, ambitieuzer en welbespraakter dan de ander. Het korps is even divers als een gemiddeld voetbal team met een duidelijk verschil: ze beoefenen in essentie een indivi duele sport, waarbij iedereen vecht voor zijn plekje. ,,Maar die nieuwe cao schept wel enige rust'', vindt Nijhuis. ,,Voorheen kon je contract na een minder seizoen al worden opgezegd. Nu hebben scheidsrechters meer zekerheid, ook als je nog wat jonger bent. Je hoeft niet meer meteen bang te zijn dat je je baan kwijtraakt - en tegelijk word je beloond naar pres taties. Zelf ben ik daar ook relaxter in geworden.'' Dat betekent óók dat Nijhuis zich vrijer voelt om zijn gang te gaan, erkent hij. Als scheidsrechter op de internationale lijst krijgt hij genoeg fraaie wedstrijden. Tegelijk beseft hij dat EK's en WK's er niet meer in zitten: hij is 43 jaar, Bjorn Kuipers staat al jaren hoger in de pikorde, Makkelie inmiddels ook. Als scheidsrechter heeft hij dus niet veel meer te winnen, maar evenmin te verliezen. ,,Ik was als jonge arbiter veel meer bezig met concurrentie, met goede beoorde lingen krijgen'', zegt Nijhuis. ,,Dat heb ik losgelaten. Al die politieke spelletjes over wie welke wedstrij den krijgt, ik lach daar nu om. Ze zoeken het maar lekker uit.'' Van der Ende, vroeger coach van Nijhuis, vertaalt dat als 'gebluste ambities'. ,,Toen hij begon, was Bas het grootste talent van Neder land. Hij had alles: de drive, de uit straling, het fysiek, communicatie, oog voor het spel. Maar toen hij de strijd om de hoogste plek verloor van Kuipers, raakte hij zijn focus kwijt. Nu vindt hij tv volgens mij minstens zo leuk en belangrijk.'' zaterdag 13 juni 2020 3fefe«» SETS j Bas Nijhuis floot deze week een wedstrijd tussen honden (boven). Bjorn Kuipers is een ge wild spreker in het bedrijfsleven (links) en Kevin Blom hielp een kennis met het bezorgen van kebab (rechts) foto's ginopress, EMIEL MUIJDERMAN, MEREL KLIJZING -Anonieme betrokkene Binnenkort deel 2: 'Roddel en achterklap: de scheids- rechterswereld als slangenkuil'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21